Gündem Diyarbakırlı Narinin hayali gerçek oldu

Diyarbakır'lı Narin'in hayali gerçek oldu

Diyarbakır’da sosyal medya üzerinden toplanan ve kendilerine ’Çocuklar Üşümesin Platformu’ gönüllüleri ismini veren bir grup, çocuklara hayallerini sorup kağıt dağıttılar. Küçük bir kızın duygusal cevabını alan platform üyeleri harekete geçip kıza sürpriz yaptı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Diyarbakırlı Narinin hayali gerçek oldu
Çocuklara ulaşan yardımlar

Sosyal medya üzerinde kurdukları grup ile hayırsever vatandaşlara ulaşan ve buradan aldıkları desteklerle çocukların ihtiyaçlarını karşılayan Çocuklar Üşümesin Platformu üyeleri, çocukların hayallerini öğrenmek için soru sordu. Çocuklar, cevaplarını aldıkları kağıda yazarak teslim etti.

Platform üyeleri, Narin isimli bir kız çocuğundan aldıkları cevap yüreklerini burktu. Küçük kızın, “Dört kardeşiz, iki kardeşim, bir ablam var. İki kişi okula gidiyoruz, okul çantası lazım. Kış geldi, bot, mont, lazım. Babam çalışmıyor, erzak lazım. Yiyecek lazım, dolabımız boş. Başka bir şey istemiyorum. Teşekkür ederim” yazılı cevabı karşısında harekete geçen üyeler, Narin’e sürpriz yaparak gerekli ihtiyaçları karşıladı.

Bakan Yanık: Bugün itibari ile sosyal yardım başvuruları e-Devlet'ten alınabilecek
EKONOMİ
Bakan Yanık: Bugün itibari ile sosyal yardım başvuruları e-Devlet'ten alınabilecek

Devlet destek sağlıyor işte tüm detaylar
FOTOĞRAF 10
Title
Sosyal devlet anlayışı gereğince maddi durumu yaşam standartlarının altında olan ihtiyaç sahibi durumundaki ailelere aylık olarak nakdi yardım veriliyor. Muhtaç ailelere yapılan yardımların en önemli kalemi ise bakanlık tarafından yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuruları kabul edilen vatandaşlar yardımlardan faydalanabiliyor. Sosyal yardımlarla ilgili tüm detaylar...
Title
ÜCRETİSİZ ELEKTRİK YARDIMI<br><br>3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi 1-2 kişilik hanelere aylık 68,67 TL (75 kWh), 3 kişilik hanelere aylık 91,56 TL (100 kWh), 4 kişilik hanelere aylık 114,44 TL (125 kWh), 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 137,33 TL (150 kWh) sosyal yardım yapılıyor.
Title
GIDA YARDIMI<br><br>Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 13’ünden az olan kişilere başta dinî bayramlar öncesi olmak üzere ihtiyaç hâlinde tüm yıl boyunca temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yardımlar yapılıyor.<br>
Title
YAKACAK YARDIMI <br><br>Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 13’ünden az olan hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılıyor.
Title
BARINMA YARDIMI<br><br>3294 sayılı Kanun kapsamında olan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayanlara temel ve zaruri ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyaçlarının karşılanması için ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı yapılıyor. Ayrıca afet olayları sonrasında da ev eşyası alımı için ayni veya nakdî olarak yardım yapılıyor.
Title
EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA VERİLEN DESTEKLER<br><br>İhtiyaç sahibi olan resmî nikâhlı eşi vefat etmiş kadınlara şartları devam ettiği süre içerisinde 2021 yılı itibarıyla aylık 325 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 650 TL düzenli nakdi yardım veriliyor.
Title
Ödemeler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden doğrudan kadınların PTT hesaplarına aktarılıyor. Hak sahipleri ödemelerini, herhangi bir ücret kesintisi olmaksızın PTT şubelerinden, Sosyal Yardım Kartlarını kullanarak ATM’lerden çekebilmekte veya kartlarını alışverişlerinde ödeme aracı olarak kullanabiliyor.
Title
Diğer yandan öksüz ve yetimlere de yardım yapılmaktadır. Bu yardım ihtiyaç sahibi ailelerde yaşayan, annesi, babası veya her ikisi de vefat etmiş çocuklar için yapılan nakdî yardımlardır. 2021 yılı itibarıyla aylık 150 TL ödeme yapılmaktadır.
Title
Sosyal yardım başvuruları e-devlet üzerinden yapılıyor. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlar destek yardımlarından faydalanabiliyor.
Title
Sosyal yardım desteği
Devlet destek sağlıyor işte tüm detaylar
Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşa pek çok kalemde farklı destek ödemeleri yapıyor. İsteyen herkes bizzat müracaat edebiliyor, gerekli şartları taşıyanlar devlet tarafından geri ödemesiz olarak destekleniyor. İşte sosyal yardım ile ilgili tüm detaylar...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.