Gündem Duruşmadaki ceza gerekçeli kararda değişti

Duruşmadaki ceza gerekçeli kararda değişti

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5'i tutuklu, 51 sanıklı davada cezaların ayrıntılarını içeren gerekçeli kararın açıklanmasından sonra ilginç bir durum ortaya çıktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan

Tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan için duruşmada 'taksirle ölüme neden olmak'tan 15 yıl hapis cezası verildiği açıklanırken, gerekçeli kararda ise 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı yer aldı.

1,5 AY SONRA AÇIKLANDI

Yaklaşık 1,5 aylık aradan sonra açıklanan 5 bin 820 sayfalık gerekçeli kararda sanıkların savunmalarından mağdur ailelerin anlatımlarına, yaralı kurtulanların tanıklıklarından, sanıklara yönelik değerlendirmelere kadar pek çok detay yer aldı. Kararda, tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ile ilgili bölüm ise dikkat çekti. Can Gürkan için duruşmada 'taksirle ölüme neden olmak'tan 15 yıl hapis cezası verildiği açıklanırken, gerekçeli kararda ise 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı yer aldı.

Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çekin, bunun düzeltilmesi için yargılamanın yapıldığı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkemenin bu yöndeki değişikliği önümüzdeki gönlerde yapmasının beklendiği ifade edildi.

Emaneti ileri taşıyacağız
GÜNDEM
Emaneti ileri taşıyacağız

Yunanistan’dan
Mehmetçik’e 
7,5 saat gözaltı
DÜNYA
Yunanistan’dan Mehmetçik’e 7,5 saat gözaltı

Teknoloji üssüne adım adım
EKONOMİ
Teknoloji üssüne adım adım

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.