Gündem Ecdat yadigarı ibadete açılıyor

Ecdat yadigârı ibadete açılıyor

İlk olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından oğlu Şehzade Cihangir için Mimar Sinan’a yaptırılan, geçirdiği 5 yangından sonra Sultan 2. Abdülhamid tarafından yeniden inşa ettirilen Cihangir Camii Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tamir edildi. Cami altındaki sarnıç temizlendi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cihangir Camii Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tamir edildi.
Cihangir Camii Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tamir edildi.

Avluda yer alan sarnıçtaki çimento esaslı niteliksiz onarımlar kaldırıldı ve ortaya çıkan tuğla hatıllı sıralı moloz taş duvarın ihyası gerçekleştirildi. Araştırma sonrası 11 katman altta tespit edilen özgün Barok kalem işleri yeniden uygulandı. Yenileme çalışmaları 14 milyon 765 bin 780 liraya mal olan Cihangir Camii, bugün yeniden ibadete açılacak.

İlk olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından oğlu Şehzade Cihangir için Mimar Sinan’a yaptırılan, geçirdiği 5 yangından sonra Sultan 2. Abdülhamid tarafından yeniden inşa ettirilen Cihangir Camii Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restore edildi. Cami, bugün yeniden ibadete açılacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.