GündemEdirnedeki FETÖ davası başladı

Edirne’deki FETÖ davası başladı

Edirne'de, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, 2014 yılında "Zaman'a sahip çık" eyleminde yer aldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 9'u tutuklu 26 sanığın yargılanmasına başlandı.

Haber MerkeziAA
Arşiv
Arşiv

Edirne'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, 2014 yılında ''Zaman'a sahip çık'' eyleminde yer aldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 9'u tutuklu 26 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma, tutuklu sanıklar Bekir Canatan, Serkan Uslu, Murat Fındık, Yavuz Yakut, Yusuf Özalp, Ersin Bulut ile tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada, sanıklardan Hayriye Tüfekçi Kolbasar, Hakkı Yurttaş ve Abdulkadir Akyel ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla savunma yaptı.

Mahkeme heyeti duruşmada tanıkların beyanlarını dinledi.

Tanık Ö.D.Ç, sanıklardan Canatan'ı kendisi gibi öğretmen olmasından dolayı uzun zamandan beri tanıdığını anlattı.

Cemaatten ayrı bir araya gelerek sohbet ettiklerini ileri süren Ö.D.Ç, "Bizim 5 - 6 kişi cemaatten ayrı bir araya geldiğimiz aile sohbetlerinde Bekir, Risale okuyordu. Cemaat sohbetleri ve aile sohbetleri ayrıydı. Bekir C. cemaat sohbetlerine katılmadı" diye konuştu.

Bir diğer tanık K.E ise tutuklu bulunan sanıkların para veya himmet topladıklarına şahit olmadığını belirterek "Sanıkların örgütle ilgili bir bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum" dedi.

Celse arası tutuklanan Ersin Bulut ise herhangi bir örgüte üye olmadığını, öğretmen olarak devletin teftiş ettiği kurumlarda mesleğini icra ettiğini anlattı.

Üzerine atılı suçları kabul etmeyen Bulut, "Örgüt üyesi olmakla suçlanan ben ne gibi illegal işler yapmışım? Suç işlediysem neden devlet bana 9 ay işsizlik maaşı ödedi?" dedi.

Bir sanığa tahliye

Diğer sanık ve avukatların beyanlarını dinleyen mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

Heyet, aranın ardından sanıklardan Canatan'ın tahliyesine, diğer tutuklu 8 sanığın bu hallerinin devamına karar verdi.

Heyet eksik dosyaların tamamlanması ve yazılan müzekkere cevaplarının beklenilmesi için duruşmayı erteledi.