Gündem Dünyanın en cömert ülkesi

Dünyanın en cömert ülkesi

Küresel İnsani Yardım 2016 Raporu’na göre, Türkiye, 2015’de en çok uluslararası insani yardım yapan ikinci ülke oldu. Türkiye 2015’de, milli gelirinin 0,37’sini insani yardım için ayırarak, son 2 yılda olduğu gibi bu sene de “dünyanın en cömert ülkesi”.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Dünyanın en cömert ülkesi
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Türkiye'nin, Küresel İnsani Yardım Raporu'na göre, 2015'de ABD'nin ardından en çok uluslararası insani yardım yapan ikinci ülke olduğu bildirildi.

AFAD'ın açıklamasına göre, her yıl insani yardımların verilerini çıkaran İngiltere merkezli Kalkınma İnisiyatifleri, bugün 16. Küresel İnsani Yardım Raporu'nu yayımladı.DÜNYADA YARDIMIN YÜZDE 11'İ BİZDEN


Rapora göre, 2015'de en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler sıralamasında Türkiye, ABD'nin ardından ikinci oldu. Türkiye'yi, İngiltere, AB kurumları ve Almanya takip etti. Dünyada 2014'teki insani yardım tutarı 25,1 milyar dolar iken, 2015'de 28 milyar dolar seviyesine çıktı. Türkiye'nin gerçekleştirdiği 3,2 milyar dolarlık yardım, geçen yıl dünyada yapılan yardımın yüzde 11'ini oluşturdu.

Dünyada en çok insani yardım 2 milyar dolarla Suriye için yapıldı. Suriye’yi, 1,5 milyar dolarla Güney Sudan ve 1,16 milyar dolarla Irak izledi.
Dünyada en çok insani yardım 2 milyar dolarla Suriye için yapıldı. Suriye’yi, 1,5 milyar dolarla Güney Sudan ve 1,16 milyar dolarla Irak izledi.


3 milyar dolarlık yardım yapıldı


Türkiye'nin 2014'de yaptığı insani yardım miktarı 1,6 milyar dolar iken geçen yıl bu rakam iki katına çıkarak 3,2 milyar dolara ulaştı. Türkiye 2015'de ayrıca, milli gelirinin 0,37'sini insani yardım için ayırarak, son 2 yılda olduğu gibi bu sene de “dünyanın en cömert ülkesi” oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.