Gündem Erdoğandan dört kıtaya çıkarma

Erdoğan'dan dört kıtaya çıkarma

Göreve geldiği Ağustos ayından bu yana 16 ülkeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl 30 ülkeye daha gidecek. Erdoğan'ın durakları arasında Afrika, Latin Amerika, Orta Asya ve Avrupa var. İlk sırada Kolombiya, Küba ve Meksika bulunuyor.

Haber Merkezi Diğer

Göreve geldiğinden bu yana "koşan ve terleyen bir Cumhurbaşkanı" imajı çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 yılında uluslararası arenada adeta mekik dokuyacak. Göreve geldiği Ağustos ayından bu yana 16 ülkeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı, 2015 sona erene kadar hem ikili hem de G-20 Dönem Başkanı sıfatıyla 30 dış ziyaret daha yapmayı planlıyor. Akşam gazetesinde yer alan habere göre Erdoğan, 8 Şubat’ta gerçekleştireceği ve Kolombiya, Küba ve Meksika'dan oluşan Latin Amerika turunun ardından, Mart ayında kıtaya yeni bir ziyaret daha gerçekleştirecek. Bu tur da Brezilya, Arjantin ve Şili’yi kapsayacak. Erdoğan bu turun ardından ise, Türkiye’nin kara kıtaya verdiği önemin ortaya konulması amacıyla bir Afrika turu daha gerçekleştirecek. Bu ziyaretler ilkbahar aylarında yapılacak. Erdoğan, Afrika ve Latin Amerika açılımı çerçevesinde yapacağı ziyaretlerin yanı sıra bölgesel işbirliği için İran ve Suudi Arabistan’a gidecek. 

İslamafobi'yle mücadele

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nisan ayında AB’nin başkenti sayılan Brüksel ve Avrupa Parlamentosu’nun bulunduğu Strazburg’a gidecek. Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nda yapacağı konuşma ile Türkiye'nin AB üyeliği konusunda kararlılık mesajı verirken, İslamofobi’nin yükselmemesi için tüm AB ülkelerini ortak çalışmaya davet edecek.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.