GündemErdoğanın talimatına ilk korumaları uydu

Son dakika Sig Sauer marka tabancalar artık kullanılmayacak

Erdoğan'ın talimatına ilk korumaları uydu

ABD yapımı Sig Sauer silahlarını kullanan Cumhurbaşkanı korumaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrası bu silahları kullanmayı bıraktı.

Haber MerkeziDiğer
Cumhurbaşkanı Külliyesi'ndeki korumalar
Cumhurbaşkanı Külliyesi'ndeki korumalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD yapımı Sig Sauer silahlarını kullanılmamasına ilişkin talimatı sonrası, Cumhurbaşkanlığı korumaları o silahı bıraktı.

Habertürk TV'nin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan polis memuru ve özel harekatçılar Yavuz16 adı verilen yerli silahları ve Milli Piyade Tüfeği olarak bilinen MPT-76 tüfekleri kullanacak.

SIG Sauer, dünyanın en eski ve önde gelen silah üreticilerinden biri. İmal ettiği tabanca ve tüfekler, bugün en dayanıklı silahlar arasında gösteriliyor. Ancak bu şirket, son aylarda ABD ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik sıkıntıların da merkezinde yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizinin ardından emniyet teşkilatının artık ABD'de üretilen SIG Sauer model tabancaları kullanmayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise bir ay önce, Erdoğan'ın Mayıs ayındaki Washington ziyaretinde korumalarının protesto gösterisi düzenleyenlere sert müdahalesinin yarattığı tepkiler üzerine 1,2 milyon dolarlık SIG Sauer yarı otomatik silah satışına onay vermeme kararı almıştı.