Gündem Evlat nöbetindeki aileler kar kış dinlemiyor

Evlat nöbetindeki aileler kar kış dinlemiyor

Çocukları terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırılan ailelerin evlat nöbeti, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde kar yağışı altında da sürüyor. Hava sıcaklığının eksi bir dereceye kadar düştüğü kentte evladını alıncaya kadar nöbete devam edeceklerini belirten kanser hastası Ayşegül Biçer, "Bizim yüreğimiz yanıyor, karın yağması hiçtir. Kar, kış, yağmur ve çamur bizi bu eylemimizde geri attırmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Evlat nöbetindeki aileler kar kış dinlemiyor
Evlat nöbetindeki aileler kar kış dinlemiyor.

Terör örgütü PKK tarafından çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan evlat nöbetindeki ailelerin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi 505’inci gününde de sürüyor. HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma başlatılan evlat nöbeti eylemi yoğun kar yağışı ve soğuk havaya rağmen devam ederken, 2 yıl önce 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Mustafa için oturma eylemini sürdüren kanser hastası Ayşegül Biçer, eyleminde kararlı olduğunu vurguladı.

Diyarbakır'da bir HDP'li evlat nöbeti tutan annenin yüzüne tükürdü
GÜNDEM
Diyarbakır'da bir HDP'li evlat nöbeti tutan annenin yüzüne tükürdü

"Evlatlarımızı almadan buradan asla gitmeyeceğiz"


"Bizim yüreğimiz yanıyor, karın yağması hiçtir" kar, kış, yağmur çamur demeden eylemlerine devam edeceklerini aktaran Biçer, "Kar, kış, yağmur ve çamur bizi bu eylemimizde geri attırmayacaktır. Biz burada bulunan aileler olarak hakkımız olan evlatlarımızı almadan kar da olsa kışta olsa alıncaya kadar beklemeye devam edeceğiz. Bizim yüreğimiz yanıyor, karın yağması hiçtir. Evlatlarımız ne halde olduğunu bilmiyoruz. Biz evlatlarımızı almadan buradan asla gitmeyeceğiz" dedi.

90 yaşında evlat hasretine dayanamadı: HDP binası önündeki nöbete katıldı
GÜNDEM
90 yaşında evlat hasretine dayanamadı: HDP binası önündeki nöbete katıldı

"Ya çocuklarımız gelecek yada bizde burada öleceğiz"


Diyarbakırlı Süleyman Aydın ise 5 yıl önce terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Özkan (19) için 505 gündür HDP il binası önünde beklediklerini söyledi. Aydın, "HDP bizim çocuklarımızı dağda, bizleri de kapılarında ölüme mahkum etmiş durumda. Biz sonuna kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Ya çocuklarımız ya da bizde burada öleceğiz. Bizim çocuklarımız şuanda dağda karın ve mağaranın altında soğukta üşüyorlar. Bizler burada bulunan aileler olarak çocuklarımızdan iyi değiliz. Sonuna kadar bu mücadelemizi vereceğiz. Ya çocuklarımız gelecek yada bizde burada öleceğiz" diye konuştu.


  • HDP il binası önünde eylemlerini sürdüren aileler, ‘Kahrolsun HDP’ ve ’Kahrolsun PKK’ sloganları atarak tepkilerini dile getirdi.

Evlat nöbeti 467'inci gününde devam ediyor: Aile sayısı 178 olurken evladına kavuşan aile sayısı da 20 oldu
FOTOĞRAF 6
Title
Diyarbakırda yaşayan Mehmet Akar, geçen yıl 21 Ağustosta ortadan kayboldu. Akarın annesi Hacire Akar, bir gün sonra HDP Diyarbakır il binası önüne geldi. Oğlunun HDPliler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı.
Title
Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akarın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akarın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylülde HDP binası önünde oturma eylemine başladı.
Title
Hacire Akarın oğlu Mehmetin yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylanın oğlu Cafer, Hüsniye-Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadranın torunu Halil İbrahim, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhanın kızı Pelda, Melik Aslanın oğlu Volkan, Muhteber Birlikin oğlu Veysi, Cahide Alkanın oğlu Mehmet Emin, Şahize Altınkaynakın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmışın kızı Tekoşin Açar, Sait Açarın oğlu Haşim, Cemal Ertaşın oğlu Ramazan, Sever Fidanın oğlu Tayfur Fidan, Gülşen Çetinin oğlu Erdal Çetin, Fahrettin-Meryem Akkuş çiftinin oğulları Erkan, Fattah-Perihan Kaya çiftinin oğlu Cuma ile en son Safiye-Mehmet Emin Coşkun çiftinin oğlu İbrahim Coşkun, Mehmet-Keziban Yalçın çiftinin kızları Yasminin de teslim olmasıyla evlatlarına kavuşan aile sayısı 20 oldu.
Title
5 yıl önce 18 yaşındayken Ağrının Patnos ilçesinde terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Tuncer Cengiz için annesi Zinnet ve kardeşi Adem Cengiz, Kocaeliden gelerek, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine katıldı. Tuncerin kardeşi Adem Cengiz, Diyarbakırdaki evlat nöbetini televizyonda izledikten sonra katılmaya karar verdiklerini ifade ederek, ağabeyinin kaçırılmasından HDPyi sorumlu tuttu.
Title
Cengiz, HDP ağabeyimi bana versin. Bu hastalıkta çıkıp geldik. 5 senedir bu acıyı çekiyoruz. Artık yeter, neredeysen kaç gel. Ailen seni çok özledi. Babam hasta. Bu eylemi televizyonda gördük. Artık yeter dedim ve annemle beraber geldik. 2015te ablamın düğünde çıkıp gitti. Artık ulaşamadık. Sonra kayıp ilanı verdik. Cevap alamadık 5 senedir bu acıyı çekiyoruz. HDPden ağabeyimi istiyorum dedi.
Title
Kürtçe konuşan anne Zinnet Cengiz ise her gün acı çektiğini belirterek, Tuncer gelmeden ben buradan gitmeyeceğim dedi.
Evlat nöbeti 467'inci gününde devam ediyor: Aile sayısı 178 olurken evladına kavuşan aile sayısı da 20 oldu
Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aile sayısı, 2015 yılında Ağrı'nın Patnos ilçesinde 18 yaşındayken götürülen Tuncer Cengiz için annesi Zinnet ve kardeşi Adem Cengiz'in eyleme katılmasıyla 467'inci gününde 178'e yükseldi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.