Gündem EvlerindenTürk bayrakları inmiyor

Evlerinden Türk bayrakları inmiyor

19. Tümen'e 1915 yılında ev sahipliği yapan Çanakkale’nin Bigalı köyü, sokaklarındaki Türk bayrakları nedeniyle ‘Bayraklı köy’ olarak anılıyor. Hafta sonları 4 bin kişiyi ağırlayan köyün muhtarı Çetin, “Dokunun korunması için Türkiye’nin dört bir yanından bayrak gönderiliyor” diyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
150 nüfuslu Bigalı köyü, bayraklar ile donatılması dolayısıyla ‘Bayraklı köy’ olarak da anılıyor.
150 nüfuslu Bigalı köyü, bayraklar ile donatılması dolayısıyla ‘Bayraklı köy’ olarak da anılıyor.

Yarbay Mustafa Kemal komutasındaki 19. Tümen'e 1915 yılında ev sahipliği yapan Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki Bigalı köyü, sokaklarındaki Türk bayraklarıyla ilgi görüyor. Bir akaryakıt firmasının ‘Tarihe Saygı Projesi’ kapsamında restore ettiği köydeki 70 evin duvarlarına 2006 yılında Türk bayrakları asıldı. O tarihten itibaren bayraklara gözü gibi bakan köy sakinleri, yıprananları yenileyerek 12 yıldır sokaklarından indirmedi. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret edenlerin uğrak yeri olan ve hafta sonları 4 bin kişiyi ağırlayan 150 nüfuslu Bigalı köyü, bayraklar ile donatılması dolayısıyla ‘Bayraklı köy’ olarak da anılıyor. Bigalı Köyü Muhtarı Burhan Çetin, şöyle konuştu: “Köyümüzün evlerinde 70 Türk bayrağı asılı. Ayrıca meydandaki Atatürk heykelinin sağ ve sol yanında dikili 2 büyük bayrağımız var. Bu bayraklar 2006 yılından beri hiç inmiyor. Ben ve köy sakinlerimiz bayrakları özenle koruyoruz”

KÖYDEKİ ATATÜRK EVİ RESTORE EDİLİYOR

Bigalı köyünün Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını anlatan Çetin, “Burayı ziyaret edenler köydeki Türk bayraklarını görünce çok etkileniyorlar. Bu dokunun korunması için bize Türkiye’nin dört bir yanından sürekli bayrak gönderiliyor. Ziyaretçilerimiz artık buraya ‘Bayraklı köy’ demeye başladı” dedi. Çetin, köylerinde hafta sonları yaklaşık 4 bin kişiyi ağırladıklarını ifade ederek, “Köyümüzdeki Atatürk Evi restore ediliyor. İnşallah bu restorasyonun tamamlanmasıyla ziyaretçi sayısı daha da artacak. İnsanımız her geçen gün geçmişine daha fazla sahip çıkmaya başladı. Ziyaretçilerimizin sayısının artması bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

REKLAM

Sivas'ın Zara ilçesinden tarihi yarımadayı ziyarete gelen Hamdi Erzengin, Çanakkale'ye ilk defa geldiğini söyleyerek, "Ailemle Bigalı köyüne de uğradık. Tüm evlerde bayrak gördük. Bu bizi çok duygulandırdı" dedi.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.