Gündem FETÖcü müdürlerin SİT alanı yağması

FETÖ’cü müdürlerin SİT alanı yağması

2013'te SİT alanında konut yapmak istedikleri için soruşturma başlatılan 5 emniyet müdürünün FETÖ'cü olduğu ortaya çıktı. Tahşiye kumpasından yargılanan Tufan Ergüder, şike kumpası dönemi Fenerbahçe’den sorumlu müdür olan Cengiz Şenocak ve Gezi eylemlerinde skandal kararları ile tanınan ve ihraç edilen Yılmaz Avcu sanıklar arasında.

Haber Merkezi Yeni Şafak
FETÖ’cü müdürlerin SİT alanı yağması
FETÖ’cü müdürlerin SİT alanı yağması
2013'te İstanbul Sarıyer'de bulunan ikinci derece askeri yasak bölge SİT alanından ortak yer alan ve usulsüz olmasına rağmen alana hafriyat makineleri getirdikleri için Şubat 2014'te soruşturma açılan 5 emniyet müdürü FETÖ'cü çıktı. Zekeriyaköy Kasapçayırı'nda bulunan SİT alanı 141 ada 6 parselde bin 309 metrekareyi kapsıyor. Arsa niteliği taşımayan alanda hissesi bulunan 5 müdür, bir inşaat firmasıyla anlaştı. SİT alanı aynı zamanda ikinci derece askeri yasak bölge içindeydi. Arsa statüsü olmayan alana 5 müdür hafriyat makineleri getirince, duruma el konuldu. Ardından SİT alanında uygunsuz işlem yapan 5 emniyet müdürü hakkında işlem yapıldı. Soruşturma ise 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet' suçlamasıyla sürüyor.

ERGÜDER'İN İSMİ TÜM KUMPASLARDA

Ergüder, FETÖ'den re'sen emekli edildi. Tahşiye kumpasına dair 14 Aralık operasyonunda tutuklandı. 10 ay cezaevinde kaldı, tutuksuz yargılanıyor. Ergenekon, Balyoz ve KCK soruşturmalarını yürüten ekibin de içindeydi. Ergüder, tahliye olunca FETÖ'nün yayın organı Samanyolu TV'ye, “Kalbim aslında burada kaldı. Ben başta Hidayet Karaca ve diğer arkadaşlarım olmak üzere hepsinin en kısa zamanda serbest kalmalarını bekliyorum" açıklaması yaptı. Emniyet müdürlerinden Cengiz Şenocak ise önce re'sen emekli edildi. Şenocak ismi karşımıza FB Başkanı Aziz Yıldırım üzerinden Türk sporuna kurulan şike kumpası döneminde çıkıyor.

GEZİ EYLEMLERİNDE GÖREVLİYDİ

Yılmaz Avcu da FETÖ soruşturması kapsamında ihraç edildi. Avcu, Gezi Parkı eylemlerinin yaşandığı dönem Çevik Kuvvet'ten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısıydı. Avcu'nun, o dönem sürekli Taksim'de bulunan The Marmara Otel'de kaldığı ve Çevik Kuvvet'teki polisleri uzun süre talimatsız bıraktığı ortaya çıktı. Talimatsız kalan Çevik Kuvvet polislerinin ise sık sık eylemcilerin arasında kaldığı ve darp edildikleri belirtildi. Avcu'nun bu tavrının sebebi ise daha sonra yapılan araştırmada gün yüzüne çıktı. Çevik Kuvvet ekiplerini yönlendirmeyen müdür Avcu'nun rolünü de darbeci müdür Mithat Aynacı üstlendi. SİT dosyasında ismi bulunan emniyet müdürlerinden Veli Yıldız, önceki gün FETÖ operasyonunda İstanbul'da gözaltına alındı. SİT soruşturmasında ismi geçen emniyet müdürlerinden Metin Âşık, uzun yıllar sit dosyasının geçtiği Sarıyer'de görev yaptı. 2015 yılında Paralel Devlet Yapılanması kapsamında emekli edildi.
ABDden İdlib mesajı

ABD'den İdlib mesajı

"​NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız."
Saldırıdan sonra Müslüman oldu

Saldırıdan sonra Müslüman oldu

Hanau'daki ​ırkçı terör saldırısından kurtulan genç, İslam'ı seçti.
BMden ateşkes çağrısı

BM'den ateşkes çağrısı

"​İdlib'deki kabus ve şiddet döngüsü derhal son bulmalı"
Tüm darbeleri masonlar planladı

Tüm darbeleri masonlar planladı

​Türkiye'nin yabancılara peşkeş çekilmesinin ardında Masonlar var.
Erdoğan ve Putin İdlib'i görüştü

Erdoğan ve Putin İdlib'i görüştü

​Taraflar tüm anlaşmalara bağlı olduğunu ifade etti.
Sivasspor attı<br>G.Saraylılar sevindi

Sivasspor attı
G.Saraylılar sevindi

​Mert Hakan'ın golü sosyal medyada gündem oldu.
Sınırımızdaki tedbirleri<br>daha da genişlettik

Sınırımızdaki tedbirleri
daha da genişlettik

​Sağlık Bakanı Koca'dan İran'daki koronavirüs ile ilgili açıklama.
Varank<br>müjdeyi verdi

Varank
müjdeyi verdi

Milli elektrikli trenin raylara indirileceği tarih belli oldu.
Derbi öncesinde<br>beklenmedik ayrılık

Derbi öncesinde
beklenmedik ayrılık

​Fenerbahçe, yıldız ismin sözleşmesini feshetti.
Ceren Damar davasında karar

Ceren Damar davasında karar

İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Tavrımızı belirleyecek

Tavrımızı belirleyecek

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin ile kritik görüşme öncesi açıklamalar.
Sınırda kritik inceleme

Sınırda kritik inceleme

​Bakan Akar ve komuta kademesi Suriye sınırında.
Başörtülü kızlara saldıran kadına hapis

Başörtülü kızlara saldıran kadına hapis

​Karaköy'de başörtülü kızlara saldıran kadın hakkında karar verildi.
Bir kilo dahi<br>gönderemiyorlar

Bir kilo dahi
gönderemiyorlar

​Koronavirüs doğaltaş sektörünü de vurdu.
8/24 mesai dönemi

8/24 mesai dönemi

​Polislere yeni haklar verildi.
Erdoğan, Merkel ve Macron'la görüştü

Erdoğan, Merkel ve Macron'la görüştü

Almanya'daki ırkçı ve İslam karşıtlığı saldırıları lanetledi.
Bakanlık<br>harekete geçti

Bakanlık
harekete geçti

​Atakan Kayalar için sağduyu çağrısı.
İlaç gibi gelecek büyüme
Ekonomi

İlaç gibi gelecek büyüme

Her yıl ilaca 30 milyar TL harcayan Türkiye'nin son iki yılda attığı 'yerli ilaç hamleleri' etkisini göstermeye başladı. 2018 ve 2019 yıllarında yükselen kurun etkisiyle birlikte ihracatın yükseldiği bir dönem yaşandı. 2020 yılında dış ticaret açığının daha da azalabileceğine dikkat çeken sektör temsilcileri, "Geçen yıl için 3.40 olan kur, bu yıl 3.81 olarak uygulanacak. Yaklaşık yüzde 12 civarında bir artış. SGK ilave iskonto yapmazsa sektörde 2020 yılında TL bazında yüzde 15-20 civarı bir büyüme bekleyebiliriz" ifadelerini kullandı.
Turkcell'den dolandırıcılara karşı önemli adım
Ekonomi

Turkcell'den dolandırıcılara karşı önemli adım

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell müşterilerinin mobil internette daha güvende olmalarını sağlayan yeni bir hizmet geliştirdi. Dijital Güvenlik Servisi dolandırıcılık amaçlı kullanılan sahte sitelere karşı Turkcell müşterilerine geniş çaplı koruma sunuyor.
Finansal piyasalarda yeni dönem: Kredi kartı limiti artırımına 50 bin liraya kadar ceza
Ekonomi

Finansal piyasalarda yeni dönem: Kredi kartı limiti artırımına 50 bin liraya kadar ceza

Finansal piyasalara ilişkin yenilikler içeren Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler olarak kabul edilen işlem ve uygulamaları yapanlara idari para cezası verilecek. Talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına kart çıkarılması ve limit artırılmasına da ciddi para cezaları geldi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.