|

'Gabriel kopya çekerek konuşuyor'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in açıklamalarını "Gabriel Türkiye hakkındaki açıklamalarının gerçek dışı olduğunu en iyi bilecek kişidir. Gabriel orjinal açıklamalar yapmıyor. Aşırı sağdan ve ırkçılardan "kopya" çekerek konuşuyor" ifadeleriyle eleştirdi.

Yeni Şafak
13:48 - 23/08/2017 Çarşamba
Güncelleme: 14:15 - 23/08/2017 Çarşamba
Yeni Şafak
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel
Almanya Dışişleri Bakanı
'in açıklamalarına Ankara'dan tepki geldi. Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci
, Gabriel'in aşırı sağdan ve ırkçılardan "kopya" çekerek konuştuğunu söyledi. Sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan
'in eleştirileri şöyle:

Alman Dışişleri Bakanı'nın Cumhurbaşkanımız hakkındaki açıklamaları akıl tutulmasının ötesine geçmiştir. Almanya gibi bir devletin Dışişleri Bakanının açıklamalarının bu seviyeye düşmesi Almanya için de düşündürücü olmalıdır.


Türkiye hakkındaki açıklamalarının gerçek dışı olduğunu en iyi bilecek kişidir. Gabriel orjinal açıklamalar yapmıyor. Aşırı sağdan ve ırkçılardan "kopya" çekerek konuşuyor. Aşırı sağın, faşistlerin ve İslam karşıtlarının Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanımıza düşmanlık sebeplerini biliyoruz. Alman dışişleri bakanının aşırı sağ ve ırkçı kesimlerden "kopya çekerek" sadece "kes-yapıştır" seviyesinde konuşması ibretliktir.

"Türkiye'den yanayız ama Cumhurbaşkanına karşıyız" gibisinden akıl dışı sözlerle siyaset yaptıklarını zannediyorlar.


Yaptıkları şey sadece kendilerinin aşırı sağın dalga boyuna mahkum olduklarının ispatıdır. Eğer insan haklarından bahsedeceklerse göçmenlere yapılan muamele konusunda etrafına bakıp öyle konuşmaları gerekir. Türkiye Cumhuriyeti ile Türkiye'nin Cumhurbaşkanı bir bütündür. Bu konuları değerlendirmek Gabriel'in haddine düşmez. İç siyasetteki oy kayıplarını Türkiye'ye saldırarak telafi etmeye çalışmaları ters tepecektir. Irkçılardan kopya çekerek oy kazanılmaz. Gabriel'in bize temel değerleri hatırlatması bir ironidir. Tam tersine bu temel değerleri etrafına hatırlatmalıdır.

"Gabriel ırkçılardan kopya çekiyor"

Avrupa Birliği'ne zarar vermek isteyen ırkçılar uzun zamandır "AB diye birşey yok, Almanya'nın patronajı var" diyorlar. Gabriel Türkiye-AB ilişkilerini sabote etmeye çalışarak ırkçılara "haklısınız" mesajı veriyor sadece. Gabriel uzun zamandır Türk yargısına talimat vermeye kalkan açıklamalar yapıyor. Şimdi de AB kurumlarına talimat veriyor. Gabriel'in ırkçılardan kopya çekerek yaptığı açıklamaların bizim için hükmü yok. Bu seviye artık Almanya'nın sorunudur.

Türkiye-Almanya ilişkilerinin tarihsel büyüklüğüne yakışmayan bu seviye artık Almanya için bir sorundur. Yüzyüze konuşmalarda Cumhurbaşkanımıza hayranlıklarını ifade edenler, basın önünde tam tersi konuşmalar yapmayı adet haline getirdiler

Alman dışişleri bakanının, göçmen düşmanı ve ırkçı siyasetin sembolü Avusturya dışişleri bakanı ile aynı seviyeye geldiği görüldü artık Avusturya Dışişleri Bakanının bugüne kadar AB değerlerine ve evrensen değerlere uygun tek konuşması olmamıştır. Kurz, en son İtalya'da bir adaya sığınan göçmenlerin bağlantısını kesmek için ada ile ana kara arasındaki ulaşımın kesilmesini önerdi.. Buna karşı sözkonusu adanın İtalyan belediye başkanı, Kurz'un önerisinin Nazilerin uygulaması ile aynı olduğunu söyledi. Bütün Avrupa'da akıl dışı konuşmakla tanınan Kurz'un Türkiye hakkında konuşması ciddiye alınsa "tarihin sonu" tezi haklı bir tez olur. Eğer Kurz gibi ırkçıların ve Gabriel gibi ırkçılardan kopya çekerek konuşanların söyledikleri Avrupa politikası olsaydı, o zaman "tarihin sonu" tezi "Avrupa Birliği'nin sonu" anlamına gelirdi.


#Ömer Çelik
#Sigmar Gabriel
7 yıl önce