Gündem Geleneksel sanatlar fuarda ilgi odağı oldu

Geleneksel sanatlar fuarda ilgi odağı oldu

Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen kağıt eserler restorasyonu etkinliği, sanatsaverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Alanında usta olmuş sanatçılar ziyaretçilere eserlerini anlatıyor

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Geleneksel sanatlar fuarda ilgi odağı oldu
Etkinlikler sonunda hazırlanan fotoğraf sergisi ziyaret edilirken, belgeseller de izlenebilecek.

Yapex Restorasyon Kültür Mirası ve Koruma Fuarı, sergiler, atölyeler, konuşmalar ve belgesel gösterimleri ile devam ediyor. Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen fuar kapsamında, Geleneksel Sanatlar Derneğince düzenlenen kağıt eser restorasyonu etkinliği yoğun ilgi gördü. Fuar süresince kalemişi, kuyum, kağıt ve cilt sanatlarındaki etkinliklerde nakkaş Semih İrteş, sedef kakma sanatçısı Ş. Hakan Üç, cilt sanatçısı Gürcan Mavili ve kağıt restoratörü Merve Er yer alıyor. Etkinlikler sonunda hazırlanan fotoğraf sergisi ziyaret edilirken, belgeseller de izlenebilecek. Şeriyye Sicilleri Arşivi restorasyon sorumlusu Merve Er, fuarda geleneksel kağıt ve restorasyonu, restorasyon sırasında kullanılan malzemeler hakkında bilgi verirken, süreçleri katılımcılara gösteren bir atölye düzenledi.

USTALAR ESERLERİNİ ANLATIYOR

  • Cilt sanatçısı Gürcan Mavili tarafından “Klasik Türk İslam Cilt Restorasyonu” atölyesi gerçekleştirildi. Mavili, atölyede klasik cilt sanatının temel unsurları, defter dikimi, klasik şiraze örümü, klasik cilt kapak tasarımı, kapak oyumu, derinin kapağa taşlanması aşamaları hakkında bilgi verdi. Geleneksel Sanatlar Derneği fuarda ayrıca “İstanbul’un Ustaları Belgeseller” kapsamında sanatçı Alparslan Babaoğlu’nun anlatımıyla ebru, İslam Seçen’in anlatımıyla cilt sanatı hakkında belgesel gösterimlerini izleyicilerin beğenisine sundu. Fuarda bugün sedef- kuyum işleri üzerine çalışmalarını yürüten Hakan Üç restorasyonlar ve eser teknikleri hakkında atölye çalışması sunacak.
Somalili turist takside düşürdüğü 'saç ektirme' parasına kavuştu
Hayat

Somalili turist takside düşürdüğü 'saç ektirme' parasına kavuştu

Norveç'ten saç ektirmek için Türkiye'ye gelen Somalili Abdırısaq Abdırashıd'ın takside düşürdüğü, içinde 2 bin 250 euro (24 bin TL) bulunan cüzdanı, sürücü Ergül Yılmaz tarafından Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası'nda teslim edildi. Oda Başkanı Mehmet Yiğiner, taksicilerin turistleri dolandırdığı, fazla ücret aldığı haberlerini duyarken, Ankara'da taksici esnafının işini düzgün yaptığının bir kez daha ispat edildiğini söyleyerek, Yılmaz'ı cumhuriyet altınıyla ödüllendirdi.
Chrome 95 yayınlandı: Gruplanan sekmeleri kaydetme özelliği geldi
Teknoloji

Chrome 95 yayınlandı: Gruplanan sekmeleri kaydetme özelliği geldi

En yeni sürümle birlikte güvenliği büyük oranda artıran ve toplamda 19 farklı hatayı ortadan kaldıran Chrome, ek olarak sekmelerin kaydedilmesini sağlayan yeni sistemi de hayata geçirdi. Böylece kullanıcılar sekmeleri oluştururken tek tek uğraşmıyor.
Oğlunu öldürmekle suçlanan eski Süper Lig futbolcusu için ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
Gündem

Oğlunu öldürmekle suçlanan eski Süper Lig futbolcusu için ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Bursa'da, 5 yaşındaki oğlu Kasım Toktaş'ı tedavi gördüğü hastanede boğarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Süper Lig eski futbolcusu Cevher Toktaş’ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada mütalaa veren savcı, Toktaş’ın 'alt soydan akrabayı kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığını tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.