Gündem Gübre fiyatlarındaki indirim fındık üreticilerini sevindirdi

Gübre fiyatlarındaki indirim fındık üreticilerini sevindirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, gübre fiyatlarında yüzde 30 indirime gidileceği yönündeki açıklaması fındık üreticileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, AA muhabirine, gübre fiyatlarının indirilmesinin fındık üreticilerini sevindirdiğini söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Gübre fiyatlarındaki indirim fındık üreticilerini sevindirdi
Arşiv

Bölgede yaygın olarak fındık tarımı yapıldığına işaret eden Soydan, üreticilerin fındık bahçelerinde yazlık gübrelerinin kullanımı sürecine girdiğini aktardı.

Soydan, özelikle fındık için önemli bazı gübrelerin martın ilk haftasından itibaren fındık bahçelerine atılmaya başlanacağını belirterek, bu sürecin mayıs sonuna kadar süreceğini ifade etti.

Üreticilerin son dönemde fiyatlardaki artış nedeniyle bahçesine verim getirecek gübreyi atma konusunda endişeleri olduğunu dile getiren Soydan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yüzde 30'luk düşüşten, özellikle bölgemizde kullanılan 20'ye 20 ve 26 azot gübrelerin faydalanacak olmasından son derece memnunuz." dedi.

Son yıllarda yürütülen çeşitli projeler kapsamında çiftçilerin bahçelerinde gübreleri bilinçli kullandığını belirten Soydan, "Bu da son yıllarda fındıkta kalite ve verim artışı olduğunu bize gösteriyor. Bu açıdan da fiyatların düşmesi çok önemli." diye konuştu.

Soydan, gübre fiyatlarının ton bazında 8 bin liraya kadar yükseldiğini ifade ederek, "Gelen yüzde 30 indirimle gübrenin tonunda 2 bin 500 lira gibi bir para üreticinin cebinde kalacak." dedi.

Perşembe ilçesinin Efirli Mahallesi'nde fındık üreticisi Musa Çağan da gübreye gelen indirimin sevindirici olduğunu dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sundu.

Gübrenin fındık için verimi ifade ettiğine dikkati çeken Çağan, gübresi atılmayan bahçenin verimden düştüğünü söyledi.

Gübre fiyatlarındaki indirimler üretim maliyetlerini düşürecek
GÜNDEM
Gübre fiyatlarındaki indirimler üretim maliyetlerini düşürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçiye art arda müjdeler
FOTOĞRAF 10
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu.
Title
Vatandaşa ardı ardına birçok müjde veren Erdoğanın bir müjdesi de çiftçilere oldu.
Title
Çiftçileri ilgilendiren önemli başlıklar şu şekilde: Gübre indirimi, pancar alım fiyatı, prim desteği, üreticiye mart alacak ödemesi.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğanın açıklamaları şöyle: Bilindiği gibi tarım kredi kooperatiflerinin satış merkezlerinde çay gübrelerinin fiyatlarında yüzde 30a varan indirimler yaptık.
Title
Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın girdi maliyetini düşürmek amacıyla karma hayvan yemi yüzde 12 indirimle satılmaya başlanacaktır.
Title
Pancar üreticimizin marttaki alacaklarını cuma hesaplarına yatırıyoruz.
Title
2021 yılı pancar alım fiyatının üzerine ton başına 15 lira prim desteği ödüyoruz.
Title
Bu sezonun pancar alım fiyatını hasattan önce açıklayacağımızı hatırlatmak istiyorum.
Title
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçiye art arda müjdeler
Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 15.45'te başlayıp yaklaşık 4 saat süren kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın vatandaşa ardı ardına verdiği müjdelerden biri de çiftçileri ilgilendiriyor. Gübre, hayvan yemi ve pancar fiyatlarını kapsayan açıklamalar sonrası çiftçilerin gözü indirim haberlerine çevrildi. Peki gübre, hayvan yemi, pancar fiyatlarına ne kadar indirim uygulanacak? Üreticinin alacakları ne zaman hesaplara yatacak? Ton başına ne kadar prim desteği ödenecek? İşte tüm detaylar...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.