GündemGülenin külçe payı yüzde 20

Gülen’in külçe payı yüzde 20

FETÖ’nün finansörlerinden firari Akın İpek’in, Koza Altın AŞ’nin işlettiği madenlerden altın çaldığı ve teröristbaşına “kutsal hoca payı” olarak verdiği ortaya çıktı. İpek’in internete yüklenen bir görüntüde, 5 külçe altın dökümünü tutanaklara 4 külçe olarak geçtiği belirlendi.

Osman ÖzganYeni Şafak
Firari Akın İpek, “Fethullah Gülen’in bir tebessümü için tüm servetimi feda ederim” demişti.
Firari Akın İpek, “Fethullah Gülen’in bir tebessümü için tüm servetimi feda ederim” demişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, FETÖ’nün finansörü Koza-İpek Holding’e ilişkin aralarında firari iş adamı Akın İpek’in de bulunduğu 45 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin haricinde önemli bir soruşturma daha yürüttüğü ortaya çıktı.

“KUTSAL HOCA PAYI”

İddianamede, kaçırdığı vergiler, yaptığı usulsüzlükler ve FETÖ’ye sağladığı finansman tek tek anlatılan Akın İpek’in halka açık Koza Altın AŞ bünyesindeki madenlerden üretilen altını olduğundan daha az gösterdiği tespit edildi. Altın odasında yapılan döküm işlemi sırasında bir külçe altının sisteme sokulmadığı anlaşıldı. Sahte faturalarla şirket gideri olduğundan çok daha fazla gösterilen Koza Altın AŞ’nin kasasından ödenen hayali paralarla kaçırılan altını da sisteme sokmuş olabileceği değerlendiriliyor. Her dökümde kaçırılan yaklaşık 15 ile 17 kilogram arasındaki külçe altının “kutsal hoca payı” olarak teröristbaşı Fetullah Gülen’e verildiği belirtildi.

CANLI YAYINDA HIRSIZLIK

İpek’in altın hırsızlığı canlı yayında gerçekleştirilen altın dökümüyle ortaya çıkarıldı. İddianameye göre, Koza Altın AŞ’nin işlettiği Gümüşhane’deki Mastra Altın Madeninde 16 Kasım 2013’te yapılan döküm, Youtube isimli internet sitesine yüklendi. Görüntülere göre, 5 külçe altın dökümü yapıldı. Ancak savcılığın araştırmasıyla Mastra Altın Madeni altın odası kayıt defterinde ise 4 külçe altının üretildiğinin belirtildiği ortaya çıkarıldı.

ALTIN ODALARINI MERCEK ALTINA ALDI

Söz konusu tutanağa göre, 3 külçenin 15 ile 17 kilogram arasında değiştiği, birinin ise yaklaşık 6.7 kilogram olduğu görülüyor. 6.7 kilogram olan külçenin en altta bulunan tabaka olduğu anlaşıldı. Bunun nedeninin ise diğer külçelerdeki altının fazlalığının en altta bulunan tabakada birleşmesinden kaynaklandığı ifade edildi. Bu da çalınan altının aradaki külçelerden biri, yani 15 ile 17 kilogram arasında değişen külçe olduğunu ortaya koyuyor. Koza-İpek Holding iddianamesinden ayrılan soruşturmayla savcılık, İpek’in söz konusu altın odalarını mercek altına aldı. Madenden ne kadar altının çıkarıldığını ve altın odasında kaç kilogram altın döküldüğünü araştıracak olan savcılık, yapılan bu çalışmayla ne kadar altının çalındığını da tespit edecek.

Odalara imamlar atandı

Firari İpek’in altın odalarının başına FETÖ’nün imamlarını getirdiği de ortaya çıktı. Gümüşhane’deki Mastra Altın Madenindeki altın oda sorumlusunun Fazlı Atak olduğu anlaşıldı. Gümüşhane İmamı olduğu belirlenen Atak’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlarda gözaltına aldığı kaydedildi. Öte yandan, Bergama’daki Ovacık Maden İşletmesinin altın oda sorumlusu olan Cemalattin Çetin’in de “ilçe imamı” olduğu, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklandığı ifade edildi. Yeni başlatılan soruşturmanın şüphelileri arasında imam Fazlı Atak ile bazı Mastra Altın Madeni çalışanlarının da olduğu bildirildi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Fransa teröristler için BMGK'yı topluyor
Dünya

Fransa teröristler için BMGK'yı topluyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik operasyonunu hazmedemeyen Fransa yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'ne toplanma çağrısı yapmıştı. Fransa'nın çağrısı doğrultusunda yarın toplanacak BMGK, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı ele alacak.
Tuncay Şanlı'dan 'Vagner Love' iddiası
Spor

Tuncay Şanlı'dan 'Vagner Love' iddiası

Yayıncı kuruluşun yorumcularından Tuncay Şanlı, Beşiktaş'ın Antalyaspor'la oynadığı karşılaşma öncesinde sürpriz bir transfer iddiasında bulundu.
İlk kez kullanılan Milli İHA'lar Afrin'de görevde
Gündem

İlk kez kullanılan Milli İHA'lar Afrin'de görevde

TSK'nın Afrin'deki terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nda ilk kez yeni geliştirilmiş teknolojilerle Milli İHA'lar da görev yapıyor.
Arda Turan golünü attı asker selamıyla gönülleri fethetti
Spor

Arda Turan golünü attı asker selamıyla gönülleri fethetti

Milli futbolcumuz Arda Turan, 6 yıl 8 ay 1 gün sonra çıktığı Süper Lig maçında gol atma başarısı gösterdi. Bursaspor'a karşı Başakşehir formasıyla çıktığı ilk resmi maçta şık bir gole imza atan milli yıldız gol sevincini ise asker selamıyla yaşadı.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması