GündemGurbette vatan nöbeti

Gurbette vatan nöbeti

FETÖ'nün darbe girişiminin birinci yıldönümünde dünyanın dört bir yanında yaşayan Türk vatandaşları "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" nedeniyle demokrasi nöbeti tutmak için meydanları doldurdu. Şehitlere dua eden ve gıyabi cenaze namazı kılan Almanya, Makedonya, Bosna Hersek, ABD, İsviçre'deki gurbetçiler, "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları attı.

Haber MerkeziYeni Şafak
ÜSKÜP: Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Üsküp'te de demokrasi nöbeti tutuldu.
ÜSKÜP: Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Üsküp'te de demokrasi nöbeti tutuldu.

FETÖ’nün darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki gurbetçiler şehitleri anma etkinlikleri düzenledi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Almanya’nın başkenti Berlin’de vatandaşlar demokrasi nöbetine başladı. Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık bin kişi, Türk bayrakları taşıdı. Üzerinde “Berlin nöbette” yazan dövizler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını taşıyan vatandaşlar, “Recep Tayyip Erdoğan”, “Dik dur eğilme, bu millet seninle” ve “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde slogan attı. Berlin Türk Şehitlik Camisi’nde sela okundu ve şehitler için dua edildi.

BERLİN: Gurbetçiler,

ŞEHİTLER İÇİN KUR’AN

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde de anma etkinlikleri düzenlendi. Şehitlere saygı duruşunun yapıldığı, Kur’an-ı Kerim okunduğu ve üst düzey konukların konuşmalar yaptığı programda, 15 Temmuz darbe girişimini anlatan kısa film gösterildi. Türkiye’nin Trablus ve Tel Aviv Büyükelçiliklerinde de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla “şehitleri anma” etkinliği düzenledi.

MEDRESE IŞIKLANDIRILDI

Darbe girişimi sırasında şehit düşenler, Bosna Hersek’in Mostar ve Karadağ’ın Podgorica şehirlerinde unutulmadı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Mostar’daki tarihi Karagöz Bey Camisi’nde darbe girişimi sırasında şehit edilenler için Kur’an-ı Kerim okundu. Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki Mehmet Fatih Medresesi de 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde Türk bayrağı ile ışıklandırıldı.

SIRBİSTAN: 15 Temmuz paneli düzenlenen nSırbistan'da şehitler için dualar okundu.

GIYABİ CENAZE NAMAZI

İsviçre, Brüksel, Almanya, ABD ve Sırbistan’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler gerçekleştirildi. İsviçre’de, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan 250 kişi anısına 250 hatim okundu.

NEW YORK: New York kentinde yaşayan Türkler, Times Meydanı'nda toplanarak darbe girişiminde şehit olanları andı.

LİMUZUN KONVOYU

ABD’de de Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğu’nda etkinlik düzenlendi. Chicago Başkonsolosu Umut Acar, 15 Temmuz’u “Türkiye’nin 11 Eylül’ü” olarak nitelendirdi. Etkinliğe Türk bayraklarıyla süsledikleri limuzin araçlarıyla gelen Türk şoförler, kent merkezinde tur attı. Chicago’nun simgelerinden ünlü Michigan Caddesi’nden de geçen konvoy çevredekilerin ilgisiyle karşılaştı.

SABAHA KADAR NÖBET

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki Novi Pazar’da düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında AA foto muhabirlerinin çektiği fotoğraflar sergilendi. Fransa’nın doğusunda bulunan Molsheim kentinde yaşayan Türkler, darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybeden şehitler için akşam namazından, sabah namazına kadar nöbet tuttu.

SUDAN: Şehitleri anma etkiliğine Sudanlı vatandaşlar da katıldı.

ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI

Gürcistan, Kenya, Tanzanya, Sudan, Senegal ve Nijer’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler gerçekleştirildi. Kolombiya’nın başkenti Bogota’da anma programı düzenlendi. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, farklı şehirlerden çok sayıda Makedonyalının katılımıyla 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla demokrasi nöbeti tutuldu. 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü kapsamında düzenlenen programda, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği önünde toplanan Makedonyalılar ve Türk vatandaşları, ellerinde Türk bayrakları ile şarkılar söyledi.

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama
Gündem

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Temsilciler Meclisi’nden geçen 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar almasını şiddetle kınadı. Bakanlık, açıklamasında "Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma gözyuman bir ülkenin meclisinin aldığı sözkonusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır." ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...