Gündem Haftada 30 çocukaileye kavuşuyor

Haftada 30 çocuk aileye kavuşuyor

“Her çocuğun bir ailesi olmalı” düşüncesinden yola çıkan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yürütülen farkındalık projeleriyle büyük başarı elde etti. Haftada yaklaşık 30 çocuk koruyucu aile yanına yerleştirildi. Koruyucu aile başına aylık 2 bin liraya varan destek sağlandı.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Koruyucu aile hizmetinden engelli çocukların da yararlandığını
Koruyucu aile hizmetinden engelli çocukların da yararlandığını

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, korunmaya muhtaç çocukların bakımının aile ortamında sağlanması amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde koruyucu aile hizmeti genişliyor. 2017 yılında 4 bin 654 koruyucu aile yanında 5 bin 642 çocuğun bakımı sağlanırken bu yıl eylül ayı itibarıyla 5 bin 060 koruyucu aile yanında 6 bin 197 çocuk hizmetten yararlandı. Bu yılın ocak-eylül döneminde 846 aile yanına bin 38 çocuk yerleştirildi.

AİLE SICAKLIĞINDA BAKIM

Haftada ortalama 25 ile 30 çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirildiğini belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk, “Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına her zaman ihtiyaçları var. Bir çocuğun öz ailesinin koşulları düzelinceye kadar ailesinin yerini tutabilecek en uygun yer yine bir aile yanıdır. Bu nedenle ailenin yerini tutacak başka bir bakım modeli yoktur. Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı; çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve geleceğe hazırlanması açısından önem taşımaktadır” dedi.

AYLIK BAKIM ÜCRETİ

Koruyucu aileler ve çocuklara bakanlıkça sağlanan destek hakkında da bilgi veren Bakan Selçuk, “Koruyucu aile olmak, temelde büyük bir iyilik hareketidir. Bu ailelerimiz sayesinde çocuklarımız sıcak bir aile ortamında yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilmelerine ilişkin harcamalara karşılık olmak üzere talepte bulunan koruyucu ailelere aylık ücret ödenmekle birlikte gönüllü statüsündeki koruyucu ailelere yanında bulunan çocuk ve çocuklar için de talepte bulundukları takdirde aylık bakım ücreti dışındaki diğer ödemeler yapılır.

REKLAM

Bakanlık olarak, koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların eğitim, okul servisi ve giyim ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bununla birlikte ailelerimize ortalama ayda çocuk başına sağlanan destek bin 350 TL’yi bulmaktadır. Yaş gruplarına göre ödemeler değişkenlik göstermektedir. Ayrıca ailelerin, genelde de annenin isteğe bağlı sigorta primleri de (649,44 TL) ödenmektedir. Koruyucu ailelerden bin 864 kişiye isteğe bağlı sigorta pirim ödemesi yapılmaktadır” diye konuştu.

  • 649 engelli sıcak evinde
  • Koruyucu aile hizmetinden engelli çocukların da yararlandığını vurgulayan Bakan Selçuk, “Şu anda koruyucu ailelerin yanında 649 engelli çocuğa bakılmaktadır. Koruyucu aile ödemeleri ise 1,5 kat artırımlı olarak ödenmektedir” diye konuştu.
Darbe planlayıcıları için karar

Darbe planlayıcıları için karar

Genelkurmay Çatı Davası'nda FETÖ'cülere ceza yağdı.
İşçi memur omuz omuza

İşçi memur omuz omuza

​'Emek ve Adalet Yürüyüşü'ne memurlar da katılıyor.
7 bina boşaltıldı

7 bina boşaltıldı

Kocaeli'de çökme nedeniyle 23 hane tahliye edildi.
Şimdi siz düşünün

Şimdi siz düşünün

​Doğu Akdeniz'deki kuşatmaya karşı Maraş'ın açılmasına karar verildi.
İran 'düşürdük'<br>diye duyurdu

İran 'düşürdük'
diye duyurdu

ABD'ye ait İHA'yı vurduklarını açıkladılar.
Yerli paniği!

Yerli paniği!

​Fiyatlarda 3'te 2'ye varan oranlarda düşüş yaşandı.
62 ile uyarı

62 ile uyarı

​Meteoroloji son hava durumu tahminlerini açıkladı.
37 vaatten<br>sadece 2'sini yaptı

37 vaatten
sadece 2'sini yaptı

CHP adayı, 2014 seçimlerinde Beylikdüzü için açıkladığı vaatlerini yerine getiremedi.
İlk ihalede İYİ oyun!

İlk ihalede İYİ oyun!

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, diyet borcunu ödemeye başladı.
Ücretsiz ortak ATM

Ücretsiz ortak ATM

Ayda 3 kez ile sınırlı olmak üzere ücret alınmayacak
Arapça tabelalara<br>yeni düzenleme

Arapça tabelalara
yeni düzenleme

İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı programda açıkladı.
Erbakan'ın karşısındaydılar<br>İmamoğlu'nun arkasındalar

Erbakan'ın karşısındaydılar
İmamoğlu'nun arkasındalar

​28 Şubat'ın mimarları CHP'nin adayıyla dirsek temasında.
FED faiz<br>kararını açıkladı

FED faiz
kararını açıkladı

Faizde değişiklik yapılmadı, dolar düşüşe geçti.
Ulaşımda 40 TL <br>indirim müjdesi

Ulaşımda 40 TL
indirim müjdesi

Yıldırım, İstanbullulara yeni müjdesini açıkladı.
Ahmet Kaya için gereğini yaparız

Ahmet Kaya için gereğini yaparız

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı radyo programında açıkladı.
Mursi'yi<br>kim öldürdü?

Mursi'yi
kim öldürdü?

GZT'de yayınlanan Çok Net, tarihe geçecek bir konuyu ele aldı.
Euro 2016'yı<br>elimizden almışlar!

Euro 2016'yı
elimizden almışlar!

Avrupa Şampiyonası Türkiye'den nasıl alındı?
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları
Gündem

En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları

En güzel cuma mesajlarını sizler için derledik. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.