Gündem HDP 52 vekilin peşine düştü

HDP 52 vekilin peşine düştü

HDP Mardin Milletvekili Sancar, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliğinin 110 milletvekilinin imzası ile Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasına ilişkin dilekçede 52 imzaya daha ihtiyaçları olduğunu açıkladı. Sancar, daha önce CHP'li milletvekilleriyle görüşmelerinin olduğunu fakat çağrılarının sadece CHP milletvekillerine değil bütün milletvekillerine olduğunu söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
HDP 52 vekilin peşine düştü
HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk açıklama yaptı.
HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, "Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliğinin, 110 Anayasa değişikliğinin imzası ile Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasına ilişkin dilekçemizi hazırladık. 52 imzaya daha ihtiyacımız var." dedi.

Sancar, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldıran Anayasa değişikliğiyle ilgili 110 milletvekilinin imzasıyla Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu için dilekçe hazırladıklarını söyledi. Sancar, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın Meclis faaliyetlerine katılamamasından dolayı, HDP olarak 58 imzalarının bulunduğunu belirterek, "Dilekçeyi, Anayasa Mahkemesi'ne verebilmemiz için 52 imzaya daha ihtiyacımız var. Başvuruyu en geç Pazartesi günü yapmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

Sancar, daha önce CHP'li milletvekilleriyle görüşmelerinin olduğunu fakat çağrılarının sadece CHP milletvekillerine değil bütün milletvekillerine olduğunu vurguladı.
'Dokunma' süreci başladı
GÜNDEM
'Dokunma' süreci başladı

"Bireysel başvuru tartıştığımız bir konu"

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ise "İleri ki aşamalarda milletvekillerinin bireysel başvuruları da tartıştığımız bir konudur. Umarız bazı zorlayıcı gelişmeler yaşanmaz ve milletvekillerimizin gözaltına alınması ya da tutuklanması gibi yaklaşımlar gösterilmez. Nihayetinde HDP'ye oy vermiş insanların bunun karşısında kesinlikle bir tepki vereceğini görmek gerekiyor" dedi.

Tuğluk, komisyon olarak fezlekeler üzerinde bir çalışma yürüttüklerini ve inceledikleri fezlekelerin büyük çoğunlukla ifade özgürlüğü kapsamında konuşmalar olduğunu savundu.
152 milletvekili hakkında 799 fezleke bulunuyor.
152 milletvekili hakkında 799 fezleke bulunuyor.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili süreç

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, hakkında 799 fezleke bulunan 152 milletvekili için yeni bir süreç başlamıştı.

Hazırlanan dosyalara bakıldığında, 152 milletvekili hakkında 799 fezleke bulunuyor. "Dokunulmazlıklarının kaldırılması" istemiyle, biri bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 29'u AK Parti, 57'si CHP, 55'i HDP, 10'u MHP olmak üzere 152 milletvekili hakkında fezleke yer alıyor.

Dosyaların partilere göre dağılımına bakıldığında da HDP 511, CHP 211, AK Parti 50 ve MHP 23 fezlekeye sahip. Bağımsız Milletvekili Nazlıaka'nın ise 5 fezlekesi var. Nazlıaka'nın bir dosyası, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ile düzenlenmiş durumda.
TBMM'nin dokunulmazlık bilançosu
OYNAT 06:05
TBMM'nin dokunulmazlık bilançosu
Teröre destek verdikleri" gerekçesiyle HDP'li milletvekillerine ilişkin başlayan dokunulmazlık tartışmasında kritik dönemece girildi. Bu zamana kadar 40 milletvekiline dokunan TBMM, 19 yıl sonra yeniden dokunulmazlık sınavıyla karşı karşıya. TBMM'deki 135 milletvekili hakkında 600 dosya bulunuyor.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.