Gündem HDP seçimin iptali için AYMye başvurdu

HDP seçimin iptali için AYM'ye başvurdu

HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş, 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi'nin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
HDP seçimin iptali için AYMye başvurdu
Yüksek Mahkemeye dilekçeyi sunan Karataş, "seçim sürecinde kamu gücünün işlem, eylem ya da ihmali" iddialarına ilişkin tarih sırasına göre bir özete yer verdi.

Dilekçede, Yüksek Seçim Kuruluna seçim iptaline ilişkin HDP adına başvuruda bulunulduğu ancak reddedildiği hatırlatıldı.

Karataş'ın seçime ilişkin bireysel başvuru hakkını kullandığı hatırlatılan dilekçede, "bireysel başvuru kapsamındaki haklardan hangisinin, hangi nedenlerle ihlal edildiği ve buna ilişkin gerekçeler ve deliller de" aktarıldı.

Anayasanın 67. maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ek 1 numaralı protokolün 3. maddesinde tanımlanan serbest seçim (seçme seçilme) hakkının, Anayasanın 36. maddesinde ve AİHS'in 6. Maddesi 1 numaralı fıkrasında tanımlanan adil yargılanma hakkı ve Anayasanın 25-26. maddeleri ile AİHS'in 10. maddesinde tanımlanan ifade özgürlüğü haklarının, YSK'ın başvuruya konu olan hukuka aykırı kesin kararıyla ihlal edildiği savunuldu.

AİHM'nin emsal kararlarıyla desteklenen başvuru dilekçesinde, başvurucunun güncel ve kişisel bir temel hakkının doğrudan zedelendiğine yönelik çeşitli iddialara yer verildi.

Başvuru yollarının tüketildiği belirtilen dilekçede, "Başvurucunun maruz kaldığı uygulamaların bir dizi hak ihlali yarattığının Yüksek Mahkemenizce tespitine, başvuruya konu 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçiminin iptaline karar verilmesini saygılarımızla talep ederiz" ifadesi kullanıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.