Gündem HDPli iki vekil ifade vermeye gitmedi

HDP'li iki vekil ifade vermeye gitmedi

HDP Muş milletvekilleri Yıldırım ve Özkan, "terör örgütünün propagandasını yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" ve "kamu görevlisine hakaret" suçlarından hazırlanan fezleke nedeniyle ifadeye çağrıldı. Yıldırım ve Özhan, savcılığın çağrısına rağmen ifade vermeyi kabul etmedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
HDPli iki vekil ifade vermeye gitmedi
HDP milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özhan ifade vermeye çağrıldı.
milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından hazırlanan fezlekeler, ilgili savcılıklara ulaşmaya başladı.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan, hakkında hazırlanan fezlekelerde yer alan atılı suçlarla ilgili soruşturmayı başlattı.

Milletvekilleri Yıldırım ve Özkan, savcılık tarafından ifadeye çağrıldı. Söz konusu milletvekilleri hakkında "Terör örgütünün propagandasını yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" ve "kamu görevlisine hakaret" suçlarından fezleke hazırlanmıştı.

Özkan'ın köy korucularına yönelik sözleri

HDP Milletvekili Özkan hakkında hazırlanan fezlekeler arasında 8 Haziran'da partisince düzenlenen seçim kutlamasında köy korucularına yönelik sarf ettiği sözler de yer alıyor.

Özkan, konuşmasında köy korucularına, "Bu memleketten defolup gideceksiniz. Bize uzattığınız o keleşi (kalaşnikof silahı) size çevirmesini çok iyi biliriz." ifadesini kullanmıştı.

Savcılık, milletvekili Özkan'ın söz konusu konuşmasında suç unsuru tespit ederek, dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlamıştı.

"İfade vermeyeceğiz"

HDP Muş Milletvekili Yıldırım, yaptığı açıklamada, Muş Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Kalem Müdürlüğü tarafından dün aranıp ifadeye çağrıldığını belirtti.

Zorla getirilme gibi bir kararın olmamasını umduklarını vurgulayan Yıldırım, "Kendi iradem ile gitmemle, polis tarafından götürülmem bir şeyi değiştirmez. İfade vermeyeceğiz, soruları yanıtlamayacağız. Biz savcılıkta bu işlemleri yapmayacağız. Ortak ifade boyutu ise mahkemelerdedir." dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.