Gündem Hedef Kobani Kamışlı, Haseke

Hedef Kobani Kamışlı, Haseke

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile oyunu bozduklarını belirten Başbakan Yıldırım, Münbiç’in ardından yeni hedefi açıkladı: Kobani, Kamışlı, Haseke’de maalesef şu anda PKK’nın uzantısı PYD/YPG ciddi anlamda ABD’nin de silah desteğiyle güçlü duruma geldi. Bundan sonraki hedef, o bölgeleri de güvenli bölge haline getirmek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Başbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de esnafla buluştu, gazetecilerle biraraya geldi. Irak ve Suriye’deki terör yapılanmalarına yönelik önemli mesajlar veren Yıldırım, özetle şunları söyledi:

Türkiye’nin güçlü olması lazım. Güçlü kalması lazım. Her türlü siyasetten ayrı söylüyorum, Türkiye’nin bugün tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar güçlü olmaya ihtiyacı var. Çünkü bölgemizde bir plan var. Bu plan, güney sınırlarımıza bir terör devleti kurulmak isteniyor, açık. Emperyal güçler burada 100 yıl sonra tekrar bir oyun peşindeler.

KANDİL HEDEFTE

Bu oyunu ilk defa biz Fırat Kalkanı ile bozduk. 2 bin kilometrekarelik bir alanı kontrol altına aldık. Daha sonra Zeytin Dalı operasyonuyla bir 2 bin kilometrekareyi daha kontrol altına aldık. Şimdi Kuzey Irak’ta Kandil’e kadar uzanan o bölgeyi kontrol altına almak için uğraşıyoruz. Münbiç’te ABD ile uzun görüşmeler sonucu bir mutabakata vardık, bir sıcak karşılaşmaya meydan vermeden. O operasyonu yürütüyoruz.

Başbakan Yıldırım, İzmir’deki temasları kapsamında AK Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından bir otelde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Buluşması”na katıldı. Etkinlik sonrası çeşitli dernek temsilcileri Yıldırım’a hediye verdi.

90 GÜNLÜK YOL HARİTASI YAPTIK

Münbiç konusunda 90 günlük bir yol haritası yaptık. Bu uygulamaya girdi. Münbiç’te bizim askerlerimiz ve Amerikalılar devriye görevi yapıyor. YPG ve PYD unsurlarının oradan tamamen çıkarılması ve oranın asli unsurlarına teslimi olacak. Kuzey Irak sahasını emniyete almazsak terörle mücadelede sonuç alamayız. İçeri doğru 300 kilometrekarelik alanda 30 kilometre derinlikte konuşlandı askerlerimiz. Kandil’den, Sincar’dan ve Suriye’de gelen terör saldırılarını mahallinde durduracaklar. Hedef Kandil ve Sincar’daki karargahları ortadan kaldırıp terörü sınırlarımıza gelmeden kontrol altına almak.

REKLAM

ABD DESTEĞİYLE GÜÇLENDİLER

Fırat’ın doğusuyla Kamışlı’ya kadar yani yaklaşık 650 kilometrelik alanın, Kobani (Ayn el-Arab), Kamışlı, Haseke bu bölgelerde de maalesef şu anda PKK’nın uzantısı PYD, YPG ciddi anlamda ABD’nin de silah desteğiyle güçlü duruma geldi. Bundan sonraki hedef o bölgeleri de güvenli bölge haline getirmek. Bu bölge de diğerlerinden farklı olmayacak. Güvenlik kuşağı oluşturuyoruz, böyle bir mecburiyet var.

BU OYUNU GÜÇLÜ İKTİDARLA BOZARIZ

Kimsenin toprağında gözümüz yok. Kendi ülkemizi korumak için tedbir alıyoruz. Bu bizim en meşru hakkımız. Hudutlar içinde terörü temizlemek yetmiyor. Suriye’de, Irak’ta otorite boşluğu olduğu için oradan sürekli terör sızmaları oluyor. Bu nedenle Türkiye’nin güçlü olması gerekiyor. Güçlü olması için de güçlü iktidara ihtiyaç var. Bu oyunları ancak öyle bozarız.

  • Bu iş birinci turda biter
  • Başbakan Binali Yıldırım, 24 Haziran seçimlerinde ilk turda kazanacaklarını söyledi. Yıldırım, Star TV’de canlı yayında soruları yanıtladı. Bir soru üzerine seçim hakkındaki öngörüsünü açıklayan Yıldırım, “Biz birinci turda biteceğini düşünüyoruz. Sahadan aldığımız intibalar, sahadaki coşku, vatandaşlarımıza yaptığımız konuşmalar, görüşmeler bir sıkıntı olmadığını gösteriyor” dedi.
  • ABD Senatosu’nda F35’ler ile ilgili alınan kararın hatırlatılması üzerine Başbakan Yıldırım, kararın nihai karar olmadığını hatırlatarak yine de yaklaşımı doğru bulmadıklarını belirtti. Sürecin F-35’lerin tek başına ABD’nin ürünü olmadığını ve teslimatın etkilemeyeceğini vurgulayan Yıldırım şunları kaydetti: “Temsilciler Meclisinin böyle bir bakış içinde olması dostluğumuza zarar verecek bir girişim olarak görüyoruz. Bu Amerikan yönetimine gidecek, uygulayacak veya uygulamayacak, o ayrı bir konu. Şu anda o safha yapılmış değildir”

İttifakta sıkıntı yok

Devlet Bahçeli’nin Kayseri’de yaptığı konuşmada AK Partili bazı milletvekillerine ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, zaman zaman sahada böyle şeyler duyduklarını kaydetti. Bazı yerlerde rekabetin sadece AK Parti tarafında değil MHP tarafında da olduğunu belirten Yıldırım şöyle devam etti: “Yerelde kıskançlık, rekabet, çekişme olabilir. Bunları büyütmenin anlamı yok. Önemli olan bizim ne dediğimiz, Cumhurbaşkanımızın ne dediği, Sayın Bahçeli’nin ne dediği. Biz bunlara itibar ederiz. Aramızda muhabbeti, ittifak ruhunu, Yenikapı ruhunu zedeleyecek bir sıkıntı olmadı, bugünden sonra da olmaz”

  • Alternatifsiz değiliz
  • İzmir’de gazetecilerle de biraraya gelen Yıldırım, ABD Senatosu’nun F-35 kararına ilişkin, “Uzun bir prosedürü var ama böyle bir teşebbüste bulunulması bile esef verici. Stratejik, müttefiklik ruhuna aykırı ve talihsiz bir gelişme. Türkiye alternatifsiz değil. Bir süredir buna benzer durumları yaşıyoruz ve gerekli tedbirleri alıyoruz. Savunma sanayiinde yerlileştirmeye hız verdik. Ambargo, savunmada zafiyete neden olmaz” dedi.

F-35’leri
törenle alacağız
GÜNDEM
F-35’leri törenle alacağız

ABD Türkiye’ye trilyon dolarlar kaybettirdi
GÜNDEM
ABD Türkiye’ye trilyon dolarlar kaybettirdi

/**/
Sarıgül CHP'den istifa etti

Sarıgül CHP'den istifa etti

​Mustafa Sarıgül, Şişli'den aday olacağını açıkladı.
Çevre nefes aldı

Çevre nefes aldı

31 Mart'ta israf yok, çevre kirliliği yok.
Afrin'de patlama

Afrin'de patlama

Patlamada can kaybı olup olmadığı belli değil.
Enflasyonyüzde 15 olacak

Enflasyonyüzde 15 olacak

​Maliye Bakanı Albayrak: Yılın ikinci bölümünde toparlanma olacak.

Uçuşlar yeniden başlıyor

Uçuşlar yeniden başlıyor

Süleymaniye'ye yasak kalktı, haftada 7 sefer olacak.
ABD hükümeti 33 gündür kapalı

ABD hükümeti 33 gündür kapalı

Gözler, krize dönüşen bütçeyi oylayacak senatoda.
Yeni Şafak 25 yaşında

Yeni Şafak 25 yaşında

​Türk medyasının ana omurgasını oluşturan Yeni Şafak, 25 yıldır 'Okuyan Bilir' diyor.
Günün kahramanı oldu

Günün kahramanı oldu

Tokatlı gazete dağıtıcısı camdan atılan çocukları havada yakaladı.
Donanma 7 gemiyi durdurdu

Donanma 7 gemiyi durdurdu

​Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Doğu Akdeniz enerji sahalarındaki işgallere izin vermiyor.
Mısır'a sığınabilir

Mısır'a sığınabilir

ABD sınır dışı ederse istihbarat gibi çalıştığı ülkeye kaçacak.
Dünyanın ilk üniversitesi

Dünyanın ilk üniversitesi

Karaviyyîn Camii, İslam kültüründe önemli bir yere sahip.
Davos'ta Albayrak'a jest

Davos'ta Albayrak'a jest

Devlet başkanları onuruna verilen yemeğe katılacak.
FETÖ'nün bölge imamı yakalandı

FETÖ'nün bölge imamı yakalandı

​9 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda kritik isimler yakalandı.
AYM'den CHP'ye ret

AYM'den CHP'ye ret

​CHP'ilerin müftüler nikah kıymasın başvurusu oybirliği ile reddedildi.
Canlı bombayımpatlatacağım

Canlı bombayımpatlatacağım

Kendini ihbar eden şüpheli otogarda yakalandı.
Esenler'dehedef yüzde 70

Esenler'dehedef yüzde 70

​AK Parti'nin adayı Mehmet Tevfik Göksu yol haritasını Yeni Şafak'a anlattı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.