Gündem Hicret bir ahlak ve mesajdır

Hicret bir ahlak ve mesajdır

İslam aleminin hicri yılbaşını yayımladığı mesajla kutlayan Ali Erbaş, “Hicret, sosyal sorunların, metafizik bunalımların hayatı bütün yönleriyle etkisi altına aldığı bir zamanda, nereden gelip nereye gittiğimiz hakkında bize ışık tutarak geçmişin, halin ve geleceğin idrakine varmamızı sağlayan önemli bir ahlak ve mesajdır” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ali Erbaş
Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hicri yeni yılın başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erbaş mesajında, tüm İslam aleminin hicri yılını tebrik ederek, yeni yılın İslam aleminin inkişafına, birlik ve kardeşliğin güçlenmesine vesile olmasını diledi. İslam alemi olarak hicri 1440. yıla girildiğini anımsatan Erbaş, insanlık tarihinin en önemli olaylarından olan ve Müslümanlar için bir milat kabul edilen hicret ile İslam’ın esenlik ilkelerinin Medine’den bütün yeryüzüne dalga dalga yayıldığını, bu ilkeleri yaşamak ve yaşatmak uğruna yurtlarını terk edenlere yeryüzünün vatan kılındığını belirtti.

FIRSAT TELAKKİ ETMELİYİZ

Hicretin şiddetten merhamete, esaretten özgürlüğe, kula kulluktan yalnızca Allah’a kul olmaya, küfürden imana gidişin adı olduğuna işaret eden Erbaş, şunları kaydetti: “Hicret, tevhidin bilinmesi, güzel ahlakın yaygınlaşması, merhametin yaşanması adına verilen mücadelede en büyük fedakarlığı göstermektir. Hicret, sosyal sorunların, metafizik bunalımların hayatı bütün yönleriyle etkisi altına aldığı bir zamanda, nereden gelip nereye gittiğimiz hakkında bize ışık tutarak geçmişin, halin ve geleceğin idrakine varmamızı sağlayan önemli bir ahlak ve mesajdır. Bu sebeple, ömür sermayemizden bir yılı daha geride bıraktığımız şu günlerde yeni hicri yılı, hatalarımızı gözden geçirip yeni kararlar almak ve hayatımızda yeni bir beyaz sayfa açmak için fırsat telakki etmeliyiz.”

HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Yeni yılda barış, mutluluk, huzur, birlik ve beraberliğin yeryüzünün her yerine hakim olduğu bir dünyanın inşası için herkesin üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine dikkati çeken Erbaş, “Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin hicri yılını tebrik ediyor, yeni yılın İslam aleminin inkişafına vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.