Gündem İhtilafların yüzde 95ini arabulucu çözdü

İhtilafların yüzde 95'ini arabulucu çözdü

Mahkeme öncesi çözüm yolu olan arabuluculuk sistemine yapılan başvurulardan yüzde 95’i çözüme kavuşturuldu. Sisteme 2013 yılından bu yana 3 bin 366 başvuru yapıldı, en fazla dosya ise işçi-işveren uyuşmazlığı hakkında açıldı.

Osman Özgan Yeni Şafak
2013 yılından bu yana uygulamada olan ve anlaşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözmek için kurulan 'Arabuluculuk Sistemi'nden beklenenin üstünde bir başarı elde edildi. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Feyzullah Taşkın sistemin elde ettiği başarılar ve arabuluculuktaki yeni hedefleri açıkladı.

2 BİN 2 KİŞİ YARARLANDI

Taşkın, sistemin ilk kurulduğu 2013 yılında sadece 4 kişinin arabuluculuk müessesesine başvurduğunu, bu sayının 2014 yılında 200'e, 2015 yılında ise bin 160'a çıktığını söyledi. 2016 yılının ilk altı ayı içerisinde ise bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 172 oranında artış gösterdiğini belirten Taşkın, sadece 6 ayda 2 bin 2 kişinin sistemden yararlandığını açıkladı.

154'ÜNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI

2016 yılında rekor bir başarı elde edildiğini söyleyen Taşkın, "Şu ana kadar yapılan 3 bin 366 başvurudan, 3 bin 212'sinde anlaşma sağlandı. Sadece 154 uygulamada anlaşma sağlanamadı. Bu veriler, uyuşmazlıkların arabuluculuk yolu ile çözümünde yüzde 95 oranında bir başarının göstergesi oldu" dedi.

EN ÇOK İŞÇİ-İŞVEREN ŞİKAYETİ YAPILDI

Uygulamaların konu bazında dağılımına bakıldığında en fazla dosyanın 2 bin 540 (yüzde 75) başvuru ile işçi-işveren uyuşmazlıklarında görüldüğünü belirten Taşkın "Telif haklarından kaynaklanan uyuşmazlıklarla ilgili 243, maddi-manevi tazminattan kaynaklanan uyuşmazlıkla ilgili de 462 dosya bulunuyor. Ayrıca diğer uyuşmazlık dosyalarının sayısı ise 462" diye konuştu.

İSTANBUL ZİRVEDE

Uygulamadan bin 160 (Yüzde 55) başvuruyla en çok İstanbul'dan yararlanıldığını söyleyen Taşkın, İstanbul'u 633 (yüzde 22) ile Bursa, 374 (yüzde 13) ile Ankara'nın takip ettiğini belirtti. Taşkın ayrıca sistemle hukuki uyuşmazlıkların yüzde 64'ünün bir günde, yüzde 27'sinin bir günden daha kısa bir sürede çözüme kavuşturulduğunu açıkladı.

Zorunlu olacak

Adalet Bakanlığı'nın yeni bir kanun tasarısı hazırladığını ve görüşe gönderildiğini açıklayan Feyzullah Taşkın şöyle devam etti: “Taslağın getirdiği en önemli yenilik bir kısım iş uyuşmazlıkları yönünden mahkemede dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getirmesidir. 2015 yılı verilerinden hareketle taslakla, işçi alacağı ve işe iade davası olarak yaklaşık 355 bin dosyanın arabulucuya gitmesi söz konusu olacaktı. Mevcut uygulamada iş uyuşmazlıklarında ihtiyari arabuluculukta anlaşma oranının yüzde 95 olduğunu söylemiştim. Taslakla getirilecek olan zorunlu arabuluculukta arabulucu aşamasında anlaşma oranının yüzde 50 olacağını varsaydığımızda dahi 180 bine yakın dosyanın arabulucular tarafından çözülmesi söz konusu olacak. Dolayısıyla bu kadar dosyanın mahkeme sistemine girmeden çözülmesiyle yargının iş yükü azalacak ve devletin bu dosyalar için yaptığı masraf azalacaktır.”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.