Gündem İnşaat Nisanda

Ovaköy Sınır Kapısı'nın inşaatı Nisan'da başlıyor

İnşaat Nisan'da

Ovaköy Sınır Kapısı hayata geçiyor. İnşaatına Nisan’da başlanması planlanan kapı için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kesin tarihin, Irak ile 27-28 Şubat’ta Ankara’da yapılacak Karma Ekonomik Konsey toplantısında netlik kazanacağını söyledi. Tüfenkci, kapının bölgedeki kaçakçılığı da bitireceğini kaydetti.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Türkiye'nin  Ovaköy’de açacağı sınır kapısında takvim netleşiyor.
Türkiye'nin Ovaköy’de açacağı sınır kapısında takvim netleşiyor.
Türkiye'nin  Ovaköy’de açacağı sınır kapısında takvim netleşiyor.
Türkiye'nin Ovaköy’de açacağı sınır kapısında takvim netleşiyor.

Türkiye’nin Habur’a alternatif olarak Ovaköy’de açacağı sınır kapısında takvim netleşiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Irak ile sınır ticaretinde büyük önem taşıyan Ovaköy kapısına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kapının inşaatına Nisan ayında başlanmasının planlandığını belirten Tüfenkci, “Süreç normal seyrinde ama Irak kaynaklı nedenlerle yavaş ilerliyor” dedi.

TARİH KEK’TE NETLEŞECEK

Ovaköy kapısının açılma tarihine Türkiye ile Irak arasında 27-28 Şubat’ta Ankara’da yapılacak Karma Ekonomik Konsey (KEK) toplantısında karar verileceğini söyleyen Bakan Bülent Tüfenkci, “Irak da istiyor ama Mayıs’ta seçime gidecek. Bundan dolayı kendi iç kamuoyuna yöneldi. Biz konunun hızlandırılmasını istiyoruz. Toplantıda da bunu dile getireceğiz” dedi.

NİSAN’DA BAŞLAR, 7 AYDA BİTER

Bakan Bülent Tüfenkci, “Ovaköy’ün açılmasına ilişkin takvim öngörülüyor mu?” sorusuna şu cevabı verdi: “Nisan ayında teknik komitenin çalışması bitsin, köprü ve kapı inşaatımıza başlayalım, Irak da kendi iç yollarını yapsın diye öngörümüz vardı. Irak da buna ‘tamam’ dedi. KEK’ten bir karar çıkarsa, biz onları 6-7 ay içerisinde yaparız.”

TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Ovaköy ticaret yolu üzerindeki terör konusunda da Bülent Tüfenkci, şunları söyledi: “PKK ile ortak mücadele kapmasında Irak ile protokollerimiz var. Kandil’e operasyon düzenliyoruz, onlar da izin veriyor. Terörle ortak mücadele ediyoruz. Onlar da operasyon yapıyor, biz de destek veriyoruz. F-16’lar bombalıyor, kara birliklerimiz ateş altına alıyor. Terör yuvalarına izin vermiyoruz.”

REKLAM
  • Kaçakçılık bitecek
  • 2011’de 34 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonundan sonra hükümet, Şırnak halkının sınır ticareti kapısı talebini gündeme aldı. KEK toplantısında sadece Ovaköy kapısı değil, Irak ile sınır ticaretine ilişkin çok sayıda konunun da ele alınacağı belirtildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bölgede ‘kaçağa gitmek’ diye bir ifade var. Bunu önleyelim, kontrollü bir sınır ticareti olsun istiyoruz. Miktar sınırlaması getirilecek ama gümrük vergileri sıfır olacak” dedi.

ETKİN SINIR TİCARETİ

Çalışmayı sınır ticaretinin kapsamını genişletecek yeni bir model olarak niteleyen Bakan Tüfenkci, şöyle dedi: “Bu bölge için fabrikalaşma önemli ama bunun için arazi şartları pek elverişli değil. Hammaddenin ulaşımı, ürettiğini satmak için nakliye masrafları da düşünüldüğünde maliyetler daha da artıyor. Bizler sınır ticaretini mevcuttaki uygulamanın bir adım önüne taşır, sınır ticaretini etkin hale getirebilirsek, bölgeye fabrikaların sağlayacağı kazançtan daha fazlasını kazandırabiliriz.”

Gümrükte terörist teyakkuzu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında gümrük kapılarında güvenliğin artırılması noktasında çalışmalar yaptıklarını söyledi. Özellikle Öncüpınar ve Cilvegöz kapılarında sıkı tedbirler aldıklarını kaydeden Tüfenkci, terör örgütlerindeki yaralıların Türkiye’ye geçmeye çalıştıklarını söyledi. Sızmalara karşı kapılara takviyesi yapıldığını anlatan Tüfenci, “DEAŞ ya da YPG/PKK’lı teröristler, araç kasalarında, gizli bölmelerde kimlik değiştirip geçmeye çalışıyor, yakalamalar var. Bunları önlemeye yönelik çalışmalarımız sürüyor” dedi.

FED faiz kararını açıkladı

FED faiz kararını açıkladı

Faizde değişiklik yapılmadı, dolar düşüşe geçti.
Erbakanın karşısındaydılarİmamoğlunun arkasındalar

Erbakan'ın karşısındaydılar
İmamoğlu'nun arkasındalar

​28 Şubat'ın mimarları CHP'nin adayıyla dirsek temasında.
Ulaşımda 40 TL indirim müjdesi

Ulaşımda 40 TL
indirim müjdesi

Yıldırım, İstanbullulara yeni müjdesini açıkladı.
Ahmet Kaya için gereğini yaparız

Ahmet Kaya için gereğini yaparız

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı radyo programında açıkladı.
Mursi'yi<br>kim öldürdü?

Mursi'yi
kim öldürdü?

GZT'de yayınlanan Çok Net, tarihe geçecek bir konuyu ele aldı.
Euro 2016'yı<br>elimizden almışlar!

Euro 2016'yı
elimizden almışlar!

Avrupa Şampiyonası Türkiye'den nasıl alındı?
Tarih belli oldu

Tarih belli oldu

Yeni askerlik sisteminde yeni gelişme.
Bir acı haber daha

Bir acı haber daha

Trabzon'daki selde hayatını kaybeden sayısı 7'ye yükseldi.
PKK sığınağında bulundu

PKK sığınağında bulundu

​Milli Savunma Bakanlığı, bu fotoğraflarla duyurdu.
1453'te zulüm değil<br>gönül fethi başladı

1453'te zulüm değil
gönül fethi başladı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe'de konuştu.
Oteldeki görüşmeden<br>CHP de habersiz

Oteldeki görüşmeden
CHP de habersiz

CHP'nin adayı ile moderatörün gizli görüşmenin detayları.
Tunceli'de operasyon

Tunceli'de operasyon

Hava destekli operasyonda 3 terörist öldürüldü.
Kuvvetle destekliyoruz

Kuvvetle destekliyoruz

BM'nin Kaşıkçı raporuna Türkiye'den ilk yorum.
İstenen zam<br>oranı belli oldu

İstenen zam
oranı belli oldu

​200 bin kamu işçisini yakından ilgilendiriyor.
Yeşil sahada<br>FETÖ izleri

Yeşil sahada
FETÖ izleri

​Örgütün futbolcular ve hakemler üzerindeki etkisi sürüyor mu?

BM'nin Cemal Kaşıkçı cinayeti raporu açıklandı.
Uluslararası<br>sularda ele geçirildi

Uluslararası
sularda ele geçirildi

Narkotik ekipleri, Cezayir açıklarında operasyon düzenledi.
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.
Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde
Gündem

Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından neredeyse 3 yıl, 17-25 Aralık’ın üzerinden ise yaklaşık 6 yıl geçti. Aradan geçen bunca süreye rağmen halen güne FETÖ operasyonlarıyla uyanıyor, son derece kritik kurumlardan çıkmaya devam eden örgüt mensuplarının gözaltına alınma haberlerini izliyoruz. Yaptığı haberlerle bu sürece damga vuran gazeteci Toygun Atilla, işi bir adım daha öteye taşıdı ve 'FETÖ ile mücadelenin tarihe not düşülmüş en önemli eserlerinden birini' kaleme aldı. Atilla ile kısa sürede 4. baskısı yapılan kitabını konuştuk. FETÖ ile mücadeledeki garabetlerden örgütün yeniden 'darbe girişimi' ihtimaline, FETÖ'nün halen en güçlü olduğu kurumdan, MİT'teki FETÖ'cülerin şuan hangi görevlerde bulunduğuna kadar birbirinden farklı konuları konuştuk…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.