Gündem İstanbulda ele geçirildi Değeri 900 bin lira

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 'manda boynuzu' operasyonu

İstanbul'da ele geçirildi: Değeri 900 bin lira

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, piyasa değeri yaklaşık 900 bin TL olan yüzlerce manda boynuzu ve bunlardan üretilmiş süs eşyaları ele geçirildi.

Haber Merkezi IHA
Operasyonda ele geçirilen boynuzlar.
Operasyonda ele geçirilen boynuzlar.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü ekiplerince nesli tükenmekte olan hayvanların kaçakçılığının önlenmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden analiz yapıldı. Bu kapsamda Dakar’dan İstanbul’a seyahat eden iki yolcu şüpheli değerlendirilip takibe alındı.

Uçakla Dakar'dan İstanbul'a gelen ve 'gümrüğe tabi eşyam yok' anlamına gelen 'yeşil hat'tan geçen yolcular ve beraberindeki eşyalar denetlendi.

Senegal vatandaşı olan şahısların bagajlarında yapılan x-ray taramasında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine şahısların valizleri fiziki arama yapmak amacıyla açıldı.

Valizden boynuz ve süs eşyaları çıktı

  • Yapılan kontrolde şüpheli şahısların valizleri içerisinde, 117 adet Afrika mandası boynuzu, 136 adet Afrika mandası boynuzundan yapılmış süs eşyası, 87 adet Afrika kıtasına özgü el yapımı ahşap heykel tespit edildi.

Şahıslar 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa istinaden işlem yapılmak üzere Atatürk Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliğine teslim edildi.

  • Ele geçirilen ve yurda kaçak olarak getirilmek istenen eşyaların gümrüklenmiş değerinin 921 bin 900 lira olduğu belirlendi.

Atatürk Havalimanı'nda çinçila ve astragan derisi ele geçirildi
GÜNDEM
Atatürk Havalimanı'nda çinçila ve astragan derisi ele geçirildi

Çinli yolcunun valizinden çıktı
GÜNDEM
Çinli yolcunun valizinden çıktı

Atatürk Havalimanı'nda ele geçirildi: Piyasa 12 milyon lira değerinde
GÜNDEM
Atatürk Havalimanı'nda ele geçirildi: Piyasa 12 milyon lira değerinde

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.