Gündem İstanbulda ormanlık alanlara giriş yasağı

İstanbul'da ormanlık alanlara giriş yasağı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da ormanlık alanlara girişlerin 5 Temmuz 2022 ila 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İstanbulda ormanlık alanlara giriş yasağı
Arşiv

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından orman yangınlarına karşı temmuz ayında ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Mesire alanlarında ateşsiz piknik serbest

  • Vali Yerlikaya, "İstanbul’da ekli listede yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanlarında ateşsiz piknik yapmak, spor vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir. Bu alanlarda mangal yapmak,tüp kullanmak, ateş yakmak yasaklanmıştır" dedi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre yasağın detayları şöyle:

"Madde 1- İstanbul İl sınırları dahilinde ve ekli listede yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanlarında ateşsiz piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir. Bu alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak kesinlikle yasaklanmıştır.

Madde 2 - Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere; orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahallelerde anız, bağ­bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaktır.

Madde 3 - Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Madde 4 - Enerji Nakil Hatlarının yapımı ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) enerji hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Madde 5 - Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 6 - İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır. Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Madde 7- Bu karar İstanbul İli sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde 8 - Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Madde 9 - Bu karar hükümleri 05.07.2022 ­ 31.07.2022 tarihleri arasında uygulanır.

Madde 10 - Bu karar hükümleri İstanbul Valiliği tarafından yürütülür."

Silivri'de bir günde beşinci orman yangını: Belediye başkanı 'sigara izmariti' uyarısında bulundu
FOTOĞRAF 8
Title
Yangın, saat 17.00 sıralarında Selimpaşa Araptepe mevkiinde bulunan ormanda çıktı. Otların bilinmeyen nedenle tutuşup ormana sirayet etmesiyle alevler yükseldi. Çevreden vatandaşlar seferber olarak yangını önce kendi imkânlarıyla söndürmeye çalıştı.
Title
Bildirilmesiyle gelen itfaiye ekipleri vatandaşların da desteğiyle yangını kontrol altına alarak söndürdü. Ekiplerin soğutma çalışmaları sürüyor.
Title
Yanan bölgeye gelerek incelemelerde bulunan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, \"Hemen E - 5 kenarında, yaklaşık 40 bin metrekareye tekabül eden bir çamlığımız var. Yangının kaynağı E - 5 kenarındaki otların ve anızların tutuşmasıyla buraya kadar, şu an kontrol altına alındı. İtfaiye ekipleri soğutma çalışmalarına devam edecek. Bugün Silivri'de 5 ayrı noktada yangın çıktı. Vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyorum. Araçlardan atılan sigara otları tutuşturup, yangına neden olabiliyor\" dedi.
Title
Title
Title
Title
Title
Silivri'de bir günde beşinci orman yangını: Belediye başkanı 'sigara izmariti' uyarısında bulundu
Silivri'de bir günde beş ayrı noktada orman yangını çıktı. Son yangın saat 17.00 sıralarında Selimpaşa Araptepe mevkiinde meydana geldi. Yangın kontrol altına alınırken, konuyla ilgili konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, " Vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyorum. Araçlardan atılan sigara otları tutuşturup, yangına neden olabiliyor" dedi.

Beykoz'da orman yangını: Havadan karadan müdahale ediliyor
FOTOĞRAF 11
Title
Beykoz'da orman yangını çıktı.
Title
İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.
Title
Yerleşim alanına yakın noktada çıkan yangını söndürmek için çalışma başlatıldı.<br>
Title
Olay yerine helikopter sevk edildi. <br>
Title
Ormanda çıkan yangın ekiplerin müdahalesi ile kontrol altına alındı.
Title
İtfaiyenin söndürme çalışmaları devam ediyor.
Title
Title
Title
Title
Title
Beykoz'da orman yangını: Havadan karadan müdahale ediliyor
Beykoz'da orman yangını çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yerleşim alanına yakın noktada çıkan yangını söndürmek için çalışma başlatıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.