Gündem Kabine 13 yıl sonra Urfada

Kabine 13 yıl sonra Urfa’da

Bakanlar Kurulu, Başbakan Davutoğlu başkanlığında Şanlıurfa’da toplandı. 13 yıl aradan sonra ilk kez Ankara dışında toplanan kabinenin ana gündemi terörle mücadele, Suriye’deki gelişmeler ve mülteciler oldu. Toplantıdan önce düzenlenen törende Şanlıurfa, 96 yıl sonra İstiklal Madalyası’na kavuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kabine 13 yıl sonra Urfa’da
Bakanlar Kurulu, 13 yıl aradan sonra ilk kez Ankara dışında toplandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki kabine toplantısı kurtuluşunun 96. yıldönümünde Şanlıurfa'da yapıldı.

Davutoğlu başkanlığnda ilk kez başkentin dışında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı GAP Tarımsal Eğitim Merkezinde
(GAPTEM) gerçekleştirildi. Toplantının ana gündem maddesi terörle mücadele oldu. İç savaşın sürdüğü Suriye'nin Aynel-Arap(Kobani), Telabyad, Rasulayn gibi kentlerinin komşu ilçeleri bulunan Şanlıurfa'daki tarihi toplantıda, PKK, DAEŞ, DHKP-C gibi terör örgütleri ile mücadelenin yanı sıra Suriyeli mülteciler konusu da detaylarıyla görüşüldü.

BASINDAN YOĞUN İLGİ

Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, 4 Eylül 2003'te, Sivas Kongresi'nin yıl dönümü dolayısıyla Sivas'ta toplanmıştı. Öte yandan, Bakanlar Kurulu toplantısı için kente giden çok sayıda basın mensubu da toplantının yapıldığı GAPTEM bahçesinde kurulan çadırda, hazırladıkları haberlerini merkezlerine aktardı.

GECİKMİŞ BİR HAK

Kabine üyeleri, toplantı öncesinde Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlama törenine katıldı. Kente 96 yıl sonra İstiklal Madalyası'nın verildiği törende Başbakan Davutoğlu bir konuşma yaptı. Davutoğlu, “Size yüce Meclis'ten ve Rabb'imizden güzel bir hediyeyle geldik. Düşündük, baktık ki Şanlıurfa'nın gecikmiş bir hakkı var, İstiklal Madalyası hakkı. Gecikmiş ama hiçbir zaman manevi olarak terk edilmemiş bir hak. Gönlümüzde Şanlıurfa aşkı, elimizde İstiklal Madalyası aşkıyla kurtuluşunun 96. yıl dönümü için Şanlıurfa'dayız" diye konuştu.
Madalyanın Şanlıurfa'nın hakkı olduğunu söyleyen Davutoğlu “Bre gafiller, bre tarih bilmezler Şanlıurfa istila ateşine karşı istiklal aşkıyla tekrar al bayrakla buluşturdu" dedi.

ŞAM DA ÖZGÜR OLACAK

Şanlıurfa'nın, Anadolu'daki istiklal ateşinin de öncülüğünü yaptığını, Kahramanmaraş ile Gaziantep ile İstiklal Savaşı'nın ilk habercisi olduğunu anımsatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“1921 sonrasında aziz vatan topraklarının dışında kalan Halep'te, Rakka'da, Haseke'de, Deyrizor'da, Humus'ta bugün kan, gözyaşı varsa emin olun 100 sene önce onların istiklal aşkını yaşayamamış olmalarındandır. Bugün 520 bin kardeşine ev sahipliği yaparken, Şanlıurfa'da doğan istiklal aşkının, inşallah Halep şafağında da doğması için hepimiz dua ediyoruz. Birgün Halep de Rakka da Humus da Şam da özgür olacak inşallah."

FİTNEYE KARŞI KARDEŞLİK AŞKI

Davutoğlu, birilerinin başlatmaya çalıştığı fitne ateşine karşı kardeşlik aşkının da Şanlıurfa'da seda bulduğunu dile getirerek, “Birileri fitne ateşi yakmaya çalışıyor, birileri Suriye'de, Irak'ta yanan o ateşin Türkiye'ye sıçramasını istiyor, birileri, bu topraklarda ezeli ve ebedi olarak kardeş olmuş 78 milyonun arasına çatışmayı sokmak istiyor. Şanlıurfa'dan sesleniyoruz, sizin fitne aşkınıza karşı bizde kardeşlik aşkı var. İstilacıların istila ateşine karşı istiklal aşkımız ne kadar kuvvetli, köklüyse fitnecilerin, bölücülerin, teröristlerin fitne aşkına karşı kardeşlik aşkımız da o derece büyüktür" dedi.

Şanlıurfa notları

Başbakan Davutoğlu, GAP Spor Salonunda düzenlenen İstiklal Madalyası takdim töreninin ardından Başbakanlığa ait otobüsle Balıklıgöl'e geldi. Kendisini bekleyen vatandaşları selamlayan Davutoğlu, çocukları sevdi, vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Beraberindeki bakanlarla Dergah Camii'nde öğle namazı kılan Davutoğlu, balıklara yem attı. Davutoğlu, “Şanlıurfa seninle gurur duyuyor", “Ahmet Davutoğlu sen bizim her şeyimizsin" sloganları ve alkışlarla karşılandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu da Balıklıgöl'de vatandaşlarla bir araya geldi.

96 yıl sonraİstiklal Madalyası, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski TBMM Başkanları Yıldırım Akbulut, İsmet Yılmaz ve Cemil Çiçek tarafından, Şanlıurfa adına 96. kurtuluş yıl dönümünde Vali İzzettin Küçük ve Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'ye verildi. İstiklal Madalyası töreninde duygulu anlar yaşandı. Gazilerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Cumhurbaşkanı'yla iyi paslaşırızBaşbakan Ahmet Davutoğlu, dün akşam Habertürk TV'de gençlerin sorularına cevapladı. Başbakan'a yöneltilen ilk sorulardan biri Vodafone Arena Stadı'nın açılışında Cumhunbaşkanı Erdoğan ile yaptığı paslaşma oldu. Lisede çok iyi futbol oynadığını belirten Davutoğlu, “Hala da oynarım. Son olarak seçim kampanyası sırasında oynadım 4 gol attım. Biz Cumhurbaşkanımızla geçmişten beri iyi paslaşırız" cevabını verdi.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.