GündemKanunu uygulayın

Kanunu uygulayın!

İtirafçıların hemen TSK’daki görevlerine dönmesi güvenlik riski oluşturunca Milli Savunma Bakanlığı harekete geçti. Kuvvet komutanlıklarına FETÖ’cülerin hangi kritere göre ihraç edildiği ya da göreve devam ettiği soruldu. Cevaplar farklı olunca Bakan Canikli, “Kanunu uygulayın” talimatı gönderdi.

Kiymet SezerYeni Şafak
Ara formül bulan MSB, artık mahkemeden görüş istenmesini istedi.
Ara formül bulan MSB, artık mahkemeden görüş istenmesini istedi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler’in Koruma Müdürü Yüzbaşı Burak Akın’ın etkinlik pişmanlıktan faydalanarak göreve iadesi yeni sorunları da beraberinde getirdi. Akın’ın ardından çok sayıda subay ve astsubay da güvenlik güçlerine giderek FETÖ ile irtibatlarını açıklayıp itirafçı oldu. Ancak bu furya yetkilileri harekete geçirdi. İtirafçıların göreve iadesi uygulamasından haberdar olan FETÖ’nün bu mekanizmayı kullanarak TSK’daki varlığını koruma çabasına girdiği değerlendiriliyor. Bu kapsamda da önlem alma ihtiyacı doğdu.

MEVCUT UYGULAMA MAĞDURİYET YARATIYORDU

Milli Savunma Bakanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına ihraç, açığa alma, geçici görevden uzaklaştırma ve göreve iade kararlarının hangi kriterlere göre verildiğini sordu. Kuvvetlerden verilen bilgilerde, tek bir uygulama olmadığı, ihraç ve göreve devam kararlarında kanuni bir dayanak gözetilmediği görüldü.

BAKANDAN TALİMAT

Halen FETÖ ile mücadele kapsamında etkin pişmanlıktan yararlananlardan ihraç olanlar ve göreve devam edenler olduğu gibi etkin pişmanlıktan yararlanmayıp ihraç olan ve görevine devam edenler bulunduğu ortaya çıktı. Bu durumun da mağduriyetler yaratması ve kriptoların korunmasına yol açabileceği değerlendirildi. Bu yönde çok sayıda mağduriyetin de MSB ve OHAL Komisyonlarına ulaştığı belirtiliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana devam eden bu uygulamanın yaratacağı sakıncalar üzerine Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, kuvvetlere, “kanunları uygulayın” talimatı verdi. FETÖ kapsamında yargılanmasına karşın göreve devam eden çok sayıda personel görevlerinden açığa alındı. 926 sayılı TSK Personel Kanunu’nun 65. Maddesi, yargılaması devam eden personel görevinden açığa alınması, yargılama sonucunda masumiyetinin kanıtlanması halinde göreve iade edilmesini hüküm altına alıyor.

PERSONEL İHTİYACINA KARŞI ARA FORMÜL

Bu madde, Balyoz, Ergenekon gibi kumpas davalarında uygulanmasına karşın 15 Temmuz FETÖ davalarında uygulanmamıştı. Bu talimat üzerine kuvvetlerden, yargılanan herkesin açığa alınması halinde “personel ihtiyacının” artacağı uyarısı geldi. Bunun üzerine ara formül geliştirildi. FETÖ kapsamında tutuksuz yargılaması devam eden personele ilişkin olarak, göreve iadesinde ihtiyaç hasıl olanlardan, halen devam eden mahkemelerden, göreve devam etmesinde sakınca olup olmadığına ilişkin görüş bildirilmesi istendi. Göreve devam kararı ise sadece mahkeme değerlendirmesine bırakılmadı. Mahkemelerden gelecek cevap askeri ve idari makamlarda yapılacak değerlendirmenin ardından ilgili personel hakkında nihai karara varılacak. İdarenin göreve devam kararı verdiği personel, hakkında yargı devam etse de göreve döndürülecek.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.