Gündem Kaşıkçının bugün doğum günüydü

Cemal Kaşıkçı'nın doğum günü

Kaşıkçı'nın bugün doğum günüydü

İstanbul'da bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınmayan Cemal Kaşıkçı'nın bugün doğum günü olduğu ortaya çıktı. Kaşıkçı, bu olaylar yaşanmasa bugün 60'ıncı yaş gününü kutluyor olacaktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cemal Kaşıkçı, 13 Ekim 1958'de Medine'de doğdu.
Cemal Kaşıkçı, 13 Ekim 1958'de Medine'de doğdu.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu binasına girdikten sonra çıkış görüntüleri olmayan ve kendisinden bir daha haber alınmayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın bugün doğum günü olduğu öğrenildi. Kaşıkçı, yaşadığı olaylar başına gelmeseydi bugün 60'ıncı yaş gününü kutluyor olacaktı.

Cemal Kaşıkçı kimdir?

Cemal Kaşıkçı 1958'de Medine'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Suudi Arabistan'da gördü. 1982'de Indiana Devlet Üniversitesi'nden işletme yüksek lisans yaptıktan sonra ülkesine döndü.

1991'den 1999 yılına kadar Al Madina gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Ayrıca bu dönemde Afganistan, Kuveyt, Sudan gibi ülkelerde muhabirlik yaptı.

1987-1995 yılları arasında Usame bin Ladin ile bir kaç defa röportaj yaptı. 1999'dan 2003'e kadar Suudi Arabistan'ın İngiliz gazetesi Arab News'te yazı işleri müdür yardımcılığı yaptı.

Eleştirel yazıları nedeniyle görevinden alındı

  • Buradan Al Watan'a geçtiken sonra 2 ay boyunca yazı işleri müdürlüğü yaptı ancak Suudi Arabistan'ın dini kuruluşları hakkında eleştirel yazılar yazdığı gerekçesiyle görevden alındı. Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, Londra'da büyükelçilik yapan Prens Türki al Faysal'ın danışmanlığını yaptı.

Nisan 2017'de ikinci kez Al Watan'da yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Mayıs 2010'da yazdığı bir başka eleştirel yazıdan dolayı istifa etmek zorunda kaldı.

2010 yılında Al Watan'daki istifasının ardından, El-Velid bin Talal tarafından Bahreyn'deki el-Arab News Channel'ın genel yayın yönetmenliğine atandı. Ayrıca BBC ve Al Jazeera gibi kanallarda politik yorumculuk yaptı.

Eylül 2017'de Suudi Arabistan'ı terk ettikten sonra ABD'de yaşamaya başladı ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Çıkış görüntüleri ortada yok

  • 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Başkonsolosluk binasına giren Kaşıkçı'dan halen haber alınamıyor. Türk güvenlik güçleri, yabancı mevkidaşlarına Kaşıkçı'nın konsolosluk binasında yaşadıklarına dair ellerinde net kanıtlar olduklarını ve süreci oldukça kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını açıklamıştı. Kaşıkçı'nın binaya giriş görüntülerine ulaşılmış, ancak çıkış görüntülerinin olmadığı ortaya çıkmıştı.

Konsolosluktaki hareketlilik devam ediyor

Öte yandan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda hareketli dakikalar yaşandı.

Gün boyunca konsolosluk binasına gelip gidenlerin olduğu görüldü. Farklı saatlerde konsolosluğa gelen kişiler bir süre içeride kaldıktan sonra konsolosluktan ayrıldı.

REKLAM

Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar
GÜNDEM
Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar

Kaşıkçı için kazı yapılacak
GÜNDEM
Kaşıkçı için kazı yapılacak

Konsolos'un evine gelen kişinin kimliği ortaya çıktı
GÜNDEM
Konsolos'un evine gelen kişinin kimliği ortaya çıktı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.