Gündem Katlanır bisiklete otobüs izni

Katlanır bisiklete otobüs izni

İzmir’in bir ‘bisiklet kenti’ olması yolunda önemli projelere imza atan Büyükşehir Belediyesi, yeni bir uygulamaya daha başlıyor. 26 Ağustos Pazartesi gününden itibaren belirli saatlerde katlanır bisikletlerle belediye otobüslerinde yolculuk yapmak mümkün olacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İzmir'de ulaşımda yeni dönem
İzmir'de ulaşımda yeni dönem

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve özendirmek için bisikletlilerin toplu ulaşımdan yararlanmalarının önündeki engelleri birer birer kaldırıyor. ESHOT Genel Müdürlüğü’nün aldığı karar çerçevesinde bisiklet kullanıcıları, 26 Ağustos 2019 tarihinden itibaren belirli saat dilimlerinde katlanır bisikletler ile toplu ulaşım hizmetinden faydalanabilecek.

HAFTA SONLARI TAM GÜN

Buna göre hafta içi yoğunluğun az olduğu 09.00-16.00 ve 21.00-06.00 saatleri arasında, hafta sonları ve resmi tatillerde ise tüm gün katlanmış haldeki bisikletlerle kentteki belediye otobüslerine binilebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıllarda yaptığı düzenlemelerle raylı sistem ve deniz ulaşımından bisikletli yolcuların yararlanmasını sağlamış, bazı otobüslere ise katlanma özelliği olmayan bisikletlerin taşınması için özel aparatlar monte etmişti.

  • Bisiklet ulaşımında öncü kent seçildi
  • Kente kazandırılan bisiklet yolları ve bisiklet kiralama sistemi “BİSİM”in devreye girmesi ile artan bisiklet kullanımı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in makam arabası yerine şehir içi ulaşımda sık sık bisikleti tercih ederek İzmirlileri bisikletli ulaşıma teşvik etmesiyle ivme kazandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2030 yılına kadar kentteki mevcut bisiklet yolunu 453 kilometreye çıkarmayı, kentin iç kısımlarına da bisikletle ulaşım imkanı sağlamayı, bisiklet istasyonlarının raylı sistem ağlarına ve aktarma merkezlerine erişimini artırmayı planlıyor. İzmir, AB destekli “Haydi Türkiye Bisiklete” projesinde de öncü kent seçildi.

Sanat gönülde anlam kazanıyor
HAYAT
Sanat gönülde anlam kazanıyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.