Gündem KKTC bölgenin Singapuru olur

KKTC bölgenin Singapur’u olur

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin her zaman KKTC’nin yanında olduğunu söyledi. Oktay, “KKTC’yi bir cazibe merkezine dönüştürebiliriz. Öyle bir adaya dönüştürürüz ki bölgesinin Singapur’u olur. Ancak bu kadar aşırı korumacı yaklaşım ve kurallarla bir yere gidemeyiz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fuat Oktay
Fuat Oktay

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC devlet kanalı Bayrak Radyo Televizyonunda (BRT) soruları yanıtladı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve hükümetle uzun zamandır üzerinde çalıştıkları konular olduğunu aktaran Oktay, "Biz, KKTC ile ilgili çalışırken KKTC'ye bir bütün olarak bakıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da hükümetlerimizin de yaklaşımı böyle olmuştur" ifadesini kullandı.

KKTC'nin gelirlerinin temelinde turizm ve eğitim bulunduğuna işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

KKTC'nin yaklaşık 1 milyar dolara yakın turizm geliri, 850 milyon dolarlık ise eğitim geliri var. Kovid-19 olmasaydı, bizim 2020 hedefimiz çok farklıydı, KKTC için de çok farklıydı, neredeyse rakamları iki katına çıkarma hedefimiz vardı. Kovid-19 olunca yeniden revize etmek durumunda kaldık.

YAPISAL DÖNÜŞÜM ŞART

Türkiye'nin KKTC'de yapısal bir dönüşümün gerçekleşmesini arzu ettiğini kaydeden Oktay, "KKTC'de anormal bir bürokrasi bulunuyor. Yatırımcının önünü açmak zorundayız. KKTC'yi bir cazibe merkezine dönüştürebiliriz. Öyle bir adaya dönüştürürüz ki, bölgesinin Singapur'u olur" dedi.

BEDELİ NE OLURSA OLSUN

  • Kapalı Maraş ile ilgili bir soru üzerine Oktay, buranın KKTC’nin toprağı olduğunu ve Türkiye'yi de KKTC’den ayrı düşünmediklerini söyledi. Oktay, "Bedeli ne olursa olsun Doğu Akdeniz ve Kapalı Maraş ile ilgili olarak KKTC hükümetinin arkasındayız. Bizim arzumuz, Maraş'ın bir an önce tekrar ekonomiye kazandırılması" diye konuştu.

Güney Kıbrıs'taki camiye gerçekleştirilen çirkin saldırıya KKTC'den tepki
DÜNYA
Güney Kıbrıs'taki camiye gerçekleştirilen çirkin saldırıya KKTC'den tepki
Abone Ol Google News
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Merkel'e sert mesaj: Aracılara ihtiyacımız yok Erdoğan'a artık telefon açabiliyorum
Dünya

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Merkel'e sert mesaj: Aracılara ihtiyacımız yok Erdoğan'a artık telefon açabiliyorum

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Haziran'da yaptıkları görüşme sonrası aradaki buzların erimesinden sonra telefon görüşmesi yapma konusunda daha rahat hissettiğini belirtti. Uzun süre diyalog kanallarının kapalı kalmasının ardından geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmeye atıf yapan Miçotakis, "En azından artık telefon açabilirim" dedi. Miçotakis, ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu konuda hiçbir müdahalesi bulunmadığını belirten Miçotakis, “Şansölye’yi bilgilendirmiştim. Aracılara ve hakemlere ihtiyacımız yok" dedi.
Ciğerlerimiz yanıyor: Tesadüf mü yoksa terör örgütünün kullandığı şifre mi?
Gündem

Ciğerlerimiz yanıyor: Tesadüf mü yoksa terör örgütünün kullandığı şifre mi?

Dün Gelibolu'da çıkan yangında 450 hektar alan kül oldu. Bugün Çekmeköy'de çıkan yangında ise 15 dönümlük alan zarar gördü. Gazeteci Mehmet Ali Önel "Gelibolu orman yangını saat 15 sularında çıktı. Ağva'daki sabotaj saati 15.08. Her iki yangının aynı saatte çıkarılmış olması bir tesadüf mü yoksa terör örgütünün kullandığı şifre mi? Bu sabotajlar terör suçu kabul edilmeli!" ifadelerini kullandı.
Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek?
Hayat

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek?

İslam alemi için oldukça mühim olan kurban ibadetinin gerçekleştirileceği Kurban Bayramı için hayvan pazarlarında hareketlilik başladı. Allah'a yaklaşmak ve onun rızasına ermek amacını ifade eden kurban, belirli şartları taşıyan hayvan usulüne uygun kesiliyor. Peki, Müslüman coğrafyanın sabırsızlıkla beklediği 2020 yılı Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı'na kaç gün kaldı? Kurban Bayramı tatili kaç gün?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.