Gündem Komşunun Pomak oyunu

Komşu''nun Pomak oyunu

Atina, Müslüman azınlığı ''parçalama'' taktiğine hız verdi. Azınlığı Pomak, Çingene ve Türk asıllı diye üç gruba ayıran Yunanistan''da Pomaklarla ilgili toplantı vardı. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gerontopulos, ''Pomaklarda Yunan bilinci var'' dedi. Batı Trakya Dayanışma Derneği Başkanı Taner Mustafaoğlu, toplum mühendisliği yapıldığını söyledi.

Oktay Mehmet Yeni Şafak
Komşu''nun  Pomak oyunu
Komşu''nun Pomak oyunu
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Taner Mustafaoğlu, Türkiye''nin barışçıl çabalarına rağmen, Yunanistan''ın ülkesinde yaşayan Batı Trakya Türkleri''ni bölme çabasından vazgeçmediğini söyledi. ''Yunanistan''da sadece Müslüman Türk azınlığı değil, Pomak ve Çingene''' diye tabir edilen topluluğun da bulunduğunu ileri süren Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Akis Gerantopulos''un toplum mühendisliğine soyunduğunu belirten Mustafaoğlu, ''Yunanistan''ın bu tutumu Batı Trakya''da Müslüman Türk azınlığını bölmeye yönelik bir politikanın ürünüdür. Bazı işbirlikçilerle birlikte hareket eden Yunanistan''ın bu çirkin planı azınlığın çoğunluğu tarafından ret edilmiştir''' dedi. Taner Mustafaoğlu, Yunanistan''ın yürüttüğü asimilasyon çalışmasının aksine azınlığı bir birine yaklaştırdığını ileri sürerek, Yunanistan''ı köhnemiş siyaset yapmaktan vazgeçmeye çağırdı.

ÇİNGENELER CAMİ İSTEDİ

Yunanistan hükümetinin daha önce de Batı Trakya Türkleri''nin çoğunlukta olduğu çingene (Roman) vatandaşlara sağladığı imtiyazlarla onları kendilerine yaklaştırmaya çalıştığını belirten Mustafoğlu, ''Yunanistan çingene politikasında da başarılı olamadı. Bu kardeşlerimiz her zaman azınlıkla birlikte hareket etti. Hatta Yunan hükümetine kendileri için cami yapılmasını da istediler'' dedi. Pomak Enistütüsü Başkanı İbrahim Kenar en büyük Pomak nüfusunun Türkiye''de yaşamasına rağmen Pomakça''nın en fazla yok olmak üzere olduğu ülkenin de Türkiye olduğunu söyledi. Pomakların etnik olarak Slav ulusu içerisinde yer alan bir halk gurubu olduğunu vurgulayan Kenar, Pomakça''nın Bulgarca, Makadoca ve Sırpça''ya benzemesine rağmen

farklı bir dil olduğunu belirtti.

Pomakça kitap bastırdılar

Yunanistan''ın Batı Trakya''nın dağlık bölgelerinde yaşayan Pomakları kendilerine çekmek için Pomak dernekleri kurdurup, Pomakça kitaplar da bastırdığını hatırlatan Mustafaoğlu şunları söyledi. ''Bu işler baskı ve diretme ile yürümez. Herkes kendini ne hissediyorsa odur. Her fırsatta Batı Trakya''da Türk olmadığını iddia eden Yunanistan üç unsurdan birinin Türkler olduğunu açıklayarak kendisiyle çelişmektedir''

Türk azınlığı 3 farklı etnik gruba ayırdı

Ülkesinde yaşayan Müslüman azınlıklarla ilgili asimilasyon palitikasından vazgeçmeyen Yunanistan, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığını Pomaklar, Çingeneler ve Türk asıllılar olmak üzere 3 farlı etnik gruba ayırdı. Pire Mitropolitliği tarafından düzenlenen toplantıya katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Akis Gerontopulos, '''Batı Trakya''da yaşayan Pomak kökenli insanlarda Yunan bilinci var. Onlar Yunan vatandaşıdırlar. Sadece dinleri farklı'' dedi. Katılımcılardan İzmirliler Birliği Başkanı emekli General Evaggelos Çirkas, Dedeağaçlılar Derneği Başkanı emekli Amiral Paraskevopulos''da, Batı Trakya Türk Azınlığını oluşturan insanları ''Pomaklar'', ''Çingeneler'' ve ''Türk Asıllılar'' olarak üçe ayırdı. Toplantı öncesi Dr. Elena Horti''nin hazırladığı ''Pomaklar: Trakya Tarihinin İzlerinde'' isimli belgesel filmi gösterildi.

Donacağız

Donacağız

Sıcaklıklar yurt genelinde 4 derece birden azalacak.
İstanbul Havalimanında virüs alarmı

İstanbul Havalimanı'nda virüs alarmı

​Çin'den gelen yolcular termal kameralarla kontrol edildi.
Salgında ölü sayısı 25e yükseldi

Salgında ölü sayısı 25'e yükseldi

8 eyalet karantinaya alındı binlerce kişi müşahade altında.
Muhalefeti FETÖ birleştirdi

Muhalefeti FETÖ birleştirdi

Altaylı: Sokak hareketlerinin başarılı olması için ekonomik kriz çıkarılmalı.
Yeni Şafak<br>26 yaşında

Yeni Şafak
26 yaşında

​Milli iradenin yanında, ihanetlerin karşısında, hep birlikte nice yıllara!​
Ege Yunan<br>cephaneliğine döndü

Ege Yunan
cephaneliğine döndü

​Atina, Lozan ve Paris anlaşmalarını hiçe saydı.

Savaş hazırlığı

Savaş hazırlığı

​Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.
Adaların<br>söz hakkı yok

Adaların
söz hakkı yok

UAD'nin geçmişte verdiği kararlar Yunanistan'ın tezlerini boşa çıkarıyor.
İdlib ateş altında

İdlib ateş altında

​2 gün içinde 36 bine yakın sivil daha yerinden edildi.
Yunanistan'da<br>sığınmacı grevi

Yunanistan'da
sığınmacı grevi

Atina'nın sığınmacı meselesine kayıtsızlığına isyan ettiler.
Promosyon savaşları

Promosyon savaşları

​Bankalar emeklileri kendi müşterisi yapmak için kampanyalar açıklıyor.
Filistin'i ilhak<br>planını açıklayacak

Filistin'i ilhak
planını açıklayacak

Anlaşmada Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılması da yer alacak.
Yılanlardan insanlara geçti

Yılanlardan insanlara geçti

​Çinli bilim insanlarından corona virüsü açıklaması.
Hamile kadınlara <br>vize kısıtlaması

Hamile kadınlara
vize kısıtlaması

Trump, ​doğum turizmi vizesine ilişkin ilk adımı attı.
Galatasaray'da <br>fikir ayrılığı

Galatasaray'da
fikir ayrılığı

​Terim, Arda'yı istedi yönetim izin vermedi.
7 il için buzlanma <br>ve don uyarısı

7 il için buzlanma
ve don uyarısı

Dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.