Gündem Konya Büyükşehir 2022de toplu ulaşıma zam yapmıyor

Konya Büyükşehir 2022'de toplu ulaşıma zam yapmıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye’nin en büyük şehirlerine oranla en ucuz ulaşım hizmetini sağladıklarını belirterek, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu ulaşım araçlarında 2022 yılında da zam yapmayacaklarını duyurdu. Konya Büyükşehir Belediyesi sivil biniş ücretinde 2 yıldır, öğrenci biniş ücretinde de 4 yıldır fiyat artışı yapmıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Konya 2022 toplu ulaşım ücretleri ne kadar?
​Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay

Konya Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında da toplu ulaşım ücretlerine zam yapmayacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın Türkiye’nin en büyük coğrafyasına sahip şehri olduğunu belirterek, bu geniş coğrafyada Konya Modeli Belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilediklerini ifade etti.

Sivil bilete 2 öğrenci biletine de 4 yıldır zam yapmadı

Şehirde yaşayan herkesin hayatını kolaylaştırmak ve yüklerini hafifletmek için çaba harcadıklarını vurgulayan Başkan Altay, toplu ulaşımla ilgili müjdeler vererek şunları kaydetti: “Her gün 72 tramvay, 650 otobüsümüz ile 2 bin 200 sefer yapıyor, 85 bin kilometre mesafe kat ediyoruz. Bir günde yaklaşık 280 bin hemşehrimizi işine, evine ve okuluna ulaştırıyoruz. Toplu ulaşımın yaygın ve ekonomik kullanılmasını sağlamak için sivil biniş ücretine 2 yıldır, öğrenci biniş ücretine de 4 yıldır fiyat artışı yapmadık. Halen Türkiye’nin en büyük şehirlerine oranla en ucuz ulaşım hizmetini sağlıyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 2022 yılında da ulaşıma zam yapmayacağız. Gücümüz yettiğince aradaki farkı kaynaklarımızdan karşılamaya, hemşehrilerimize destek olmaya devam edeceğiz.”

"Ulaşımda benzer şehirler arasında en ucuz şehir olmaya devam edeceğiz"

Her yıl yaklaşık 178 milyon lira ulaşıma kaynak ayırmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Altay, “Yolcu sayımızla kıyasladığımız zaman toplu ulaşım kullanan her bir hemşehrimize 635 lira destek vermiş olacağız. Uygun fiyat ile sınırsız abonman tarifemizin de Konya’mıza özel bir güzellik olduğunu düşünüyorum. 2022 planımız içinde yer alan yeni toplu ulaşım araçlarımızın alım sürecine de başladık. Konya’mız ulaşımda benzer şehirler arasında en ucuz şehir olmaya devam edecek.” dedi.

  • Bazı büyükşehirlerde toplu ulaşım ücretleri şöyle:
  • İstanbul: Sivil 5,48, Öğrenci 2,66 TL.
  • Eskişehir: Sivil 3,50, Öğrenci 2,00 TL.
  • Mersin: Sivil 3,20, Öğrenci 1,00 TL.
  • Ankara: Sivil 4,50, Öğrenci 2,50 TL.
  • Adana: Sivil 3,70, Öğrenci 1,50 TL.
  • İzmir: Sivil 3,46, Öğrenci 1,64 TL.
  • Antalya: Sivil 5,20, Öğrenci 2,65 TL.
  • Malatya: Sivil 4,50, Öğrenci 3,00 TL.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.