Gündem Lice kırsalı artıkyürüyüş rotası

Lice kırsalı artık yürüyüş rotası

Güven ortamının tesis edildiği Diyarbakır’ın Lice kırsalı artık spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Sporcular, Birkleyn Mağaraları’nda kabartma ve çivi yazıtlarını da görme fırsatı buluyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Lice kırsalı artık spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyor
Lice kırsalı artık spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyor

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalı, huzurun sağlanmasıyla doğa sporları tutkunlarının rotasına girdi. İlçeden yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Diyarbakır-Bingöl karayolunda Abalı mevkisine gelen doğa yürüyüşçüleri, 3 saat süren parkurda Asur Kralları I. Tiglat-Pileser ve III. Salman Nassar’ın egemenliklerinin nişanesi olarak yaptırdıkları kabartma ve çivi yazıtlarının yer aldığı Birkleyn Mağaraları’nda görsel şölene tanıklık ediyor.

Yürüyüşün ardından sporcular, Dibni Çayı’nda yüzüp serinliyor. Bölgede yürüyüş yapan profesyonel dağcı 50 yaşındaki Orhan Gider, parkurun çok güzel olduğunu belirterek, doğa yürüyüşü için tavsiye etti. Doğa sporları meraklısı 56 yaşındaki Adnan Karahan, arkadaşlarıyla hem bölgedeki güzellikleri görmek hem de spor yapmak için geldiklerini söyledi.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.