Gündem MEF Üniversitesi üniversite adaylarına anket yaptı Pandeminin üniversite tercihlerine etkisini sordu

MEF Üniversitesi üniversite adaylarına anket yaptı: Pandeminin üniversite tercihlerine etkisini sordu

MEF Üniversitesi, Türkiye’nin farklı yerlerinden bu yıl YKS’ye giren 1628 adaya pandeminin üniversite tercihlerine etkisi ile ilgili anket yaptı. Üniversite tercihi yapacak 1628 kişiyle telefon görüşmesi şeklinde yapılan anketin sonuçlarına göre üniversite adaylarının %72’si, pandemi öncesi hiç gündemlerinde olmayan ‘‘üniversitelerin online eğitim becerilerini’’ araştırarak tercihlerini yapacaklarını iletti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
MEF Üniversitesi.
MEF Üniversitesi.

Türkiye’nin 43 farklı şehrinden 17-26 yaş arası bu yıl üniversite tercihi yapacak 1628 üniversite adayına yapılan anketin sonuçları şu şekilde:

Adaylar Tercih Edecekleri Üniversitelerin Online Eğitim Kabiliyetlerine Bakacak

1628 üniversite adayının %72’si pandemi sonrası üniversite tercihlerini yaparken, pandemi öncesi gündemlerinde olmamasına rağmen ‘‘üniversitelerin online eğitim kabiliyetleri’’ne bakarak tercih yapacaklarını iletti. % 18’i ise üniversitelerin online eğitim kabiliyetinin önemli olmayacağını ilettirken sadece % 10’u bu konuda kararsız olduğunu aktardı.

2020 Üniversite Adayları, Şehir Dışında Üniversite Yazma Kararlarının Pandemi Sonrasında da Değişmediğini İletti

1628 üniversite adayının %79’u “Pandemi sonrası tercihlerimde bir değişim olmadı, ikamet ettiğim şehrin dışında bir üniversite tercih edebilirim” derken %6’sı “Pandemi sonrası şehir dışında bir üniversite yazmamaya karar verdim” ve %15’i ‘‘Ben zaten şehir dışı tercih yapmayacaktım” dedi.

Anketin %43’ünü oluşturan üç büyük şehirden katılımcıların %58’i ‘‘Pandemi sonrası bir değişim olmadı, şehir dışı üniversite tercihi yapacağım’’ dedi. Sadece %13’ü kararlarının pandemi ile değiştiğini ifade etti. %29 ise pandemi öncesinde de şehirdışı yazmayacağını iletti.

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin.

Pandemi Sonrası Üniversite Adaylarının Meslek Tercihlerine Değişim Az

Adayların %14’ü “Pandemi öncesi düşündüğüm meslek tercihini pandemi sonrası değiştirdim” derken %86’si “Pandemi sonrası meslek tercihimde bir değişim olmadı” dedi. Meslek tercihinde değişim yaptığını ileten adaylar sağlık programlarını tercih edeceklerini ilettiler.

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, “Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesini kapsayan 43 farklı şehirden katılımcıyla yapılan bu anket bize gösteriyor ki bu yıl adayların çok büyük bir kısmı tercihlerinde üniversitelerin online eğitim kabiliyetini inceleyecek. Mevcut üniversite öğrencileri de bu yıl kendi üniversitelerinin gerçekleştirdiği online eğitim sürecini ve kalitesini değerlendirecek. Pandemi tüm dünyaya birçok şey ile birlikte online eğitimi de öğretti. Üniversitelerin eğitim-öğretim ile ilgili altyapılarına daha çok önem vereceği, online eğitim üzerine daha çok kafa yoracağı bir sürece giriyoruz. Biz MEF Üniversitesi olarak kurulduğumuzdan bu yana uyguladığımız Flipped Learning (ters yüz öğrenme), Aktif Öğrenme, Dijital Öğrenme ve son üç yıldır uyguladığımız Adaptif (Yapay Zeka Destekli Kaynaklarla) Öğrenme ile yükseköğretime yenilikler getiren çalışmalarımıza devam edeceğiz. Pandemi sürecinde karşı karşıya kaldığımız ve herkesin de öğrenmek zorunda kaldığı konularla ilgili olarak MEF Üniversitesi, pandemi öncesinde 3 uluslararı kitap yayımlamıştı. 3. kitabımızı 2019 yılında Amerika’da The New University Model (Yeni Üniversite Modeli) adıyla ve aktif öğrenmenin öncülerinden Harvard Üniversitesi Profesörü Eric Mazur’un önsözüyle yayımladık. Bu kitap aslında 5-6 yıl sonra yükseköğretimin nereye evrileceğini anlatıyordu, pandemi bu süreci kısaltmış oldu. Pandemi süreci aynı zamanda; 6 yıl önce başlattığımız flipped learning eğitim öğretim modeli, son 3 yıldır öncülüğünü yaptığımız yapay zeka destekli ve adaptif learning uyumlu dijital platformlardan derslerin işlenmesi, 1 yıl önce sınav odaklı eğitim öğretim modeli yerine ağırlıklı olarak proje/ürün odaklı eğitim öğretim modeline geçilmesi ve son olarak da coursera ve edX gibi eğitim platformlarının son 1 yıldır akademik programlara dahil edilmesi gibi konulardaki öncü uygulamalarıyla MEF Üniversitesinin ne kadar vizyoner bir kurum olduğunu göstermiştir” dedi.

Dünyanın en büyük eğitim teknolojisi şirketinden MEF Üniversitesi'ne ödül
GÜNDEM
Dünyanın en büyük eğitim teknolojisi şirketinden MEF Üniversitesi'ne ödül
Abone Ol Google News
Güngören'de korku apartmanı: Adeta ortadan ayrılacak gibi olan bina çökme riski taşıyor
Gündem

Güngören'de korku apartmanı: Adeta ortadan ayrılacak gibi olan bina çökme riski taşıyor

İstanbul Güngören'de, duvarları ve kolonlarında çatlaklar oluşan 5 katlı binadaki çökme riski mahalle sakinlerini korkutuyor. Binada oturanlarda çaresizlik içinde. Belediye ekipleri tarafından karot örneği alınıp boşaltma kararı alınan bina çökme riski taşıyor. Bina sakinleri ile çevredekiler yetkililerden yardım istiyor. Binanın en alt katında esnaf olan Tülay Yıldız, "Binanın sakat olduğu söylendi. Müteahhitle anlaşıldı. Herhalde yıkacaklar. Üç aile oturuyor. Kiralar yüksek olduğu için ev bulamıyorlar." dedi.
KKTC Başbakanı: Türkiye Doğu Akdeniz’deki tüm oyunları bozabilecek kapasiteye sahiptir ve bu fiilen görülmekte
Dünya

KKTC Başbakanı: Türkiye Doğu Akdeniz’deki tüm oyunları bozabilecek kapasiteye sahiptir ve bu fiilen görülmekte

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Tatar, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan sözde Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesi anlaşmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, tepki gösterdi. Tatar, "Güçlü Türkiye Doğu Akdeniz’deki tüm oyunları bozabilecek kapasiteye sahiptir ve bu fiilen görülmektedir" dedi.
Lübnan Devlet Başkanı Avn: Patlamanın nedeni roketi bomba veya başka bir eylem yoluyla harici müdahale olasılığı var
Dünya

Lübnan Devlet Başkanı Avn: Patlamanın nedeni roketi bomba veya başka bir eylem yoluyla harici müdahale olasılığı var

Beyrut Limanı'ndaki patlama ile ilgili açıklamalarda bulunan Lübnan Devlet Başkanı Avn, ''Patlamanın nedeni henüz belirlenmedi. Bir roket, bomba veya başka bir eylem yoluyla harici müdahale olasılığı var'' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.