Gündem Mehmetçiğin kar mesaisi Üs bölgelerinde hava sıcaklığı eksi 10un altına kar bir buçuk metre

Mehmetçiğin kar mesaisi: Üs bölgelerinde hava sıcaklığı eksi 10'un altına kar bir buçuk metre

Mehmetçiğin kar mesaisi: Üs bölgelerinde hava sıcaklığı eksi 10'un altına kar bir buçuk metre

Yurt genelinde yağışlı hava etkisini gösterirken, üs bölgelerinin bulunduğu yüksek rakımlı dağlar ile harekat bölgelerinde güvenlik güçleri zorlu hava şartlarında görevlerini sürdürüyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı yurt içi ve sınır ötesindeki üs bölgelerinden 72’sinde gece sıcaklıkları eksi 10 derecenin altına inerken birçok üs bölgesinde kar kalınlıkları 1,5 metreyi aştı. Mehmetçik geçen ay içinde 8’i büyük çaplı 35’i orta çaplı olmak üzere 43 operasyonu zorlu arazi ve hava koşullarında başarıyla gerçekleştirdi.

Haber Merkezi AA
 Mehmetçik kar kış demeden görevini sürdürüyor.
Mehmetçik kar kış demeden görevini sürdürüyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı yurt içi ve sınır ötesindeki üs bölgelerinde Mehmetçik, kimi zaman gece sıfırın altında 10 derece havada ve kimi yerde 1,5 metreyi aşan kar örtüsünde görevini sürdürüyor. Bir süredir mevsim normalleri üzerinde sıcaklıkların hüküm sürdüğü ülke genelinde yağışlı hava etkisini göstermeye başlarken, Mehmetçiğin zorlu hava ve arazi şartlarındaki mücadelesi birkaç aydır devam ediyor.

Üs bölgelerinin çoğunda sıcaklık eksi 10'un altına indi.

Kayak merkezlerinin dahi istenen kar kalınlığına ulaşamadığı yurt genelinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları binlerce metre rakımlı çok sayıdaki üs bölgesinde kar altında ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda vatan nöbetine devam ediyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı yurt içi ve sınır ötesindeki üs bölgelerinden 72’sinde gece sıcaklıkları eksi 10 derecenin altına indi. Yine bu üs bölgelerinden 6'sında kar kalınlığı 1,5 metreyi aştı.

Hazırlıklarını çok önceden tamamlayan Mehmetçik, tüm bu zor hava ve arazi şartlarına karşı faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Mehmetçik merhameti: Nehirden karşıya geçerken köpeğini omzunda taşıdı
DÜNYA
Mehmetçik merhameti: Nehirden karşıya geçerken köpeğini omzunda taşıdı

HAZIRLIKLAR ÇOK ÖNCEDEN TAMAMLANDI

Gerek üs bölgeleri gerekse personelin kıyafetleri konusunda zorlu hava şartlarına ilişkin hazırlıklar çok önceden tamamlandı. Yapılan hazırlıklarla tüm bu zor hava ve arazi şartlarına karşı Mehmetçik, faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Bulundukları bölgelerde düzenli olarak devriye ve pusu/dinleme faaliyetleri gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları operasyonlarını da artan bir tempoda sürdürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri geçen ay içinde hem yurt içi hem sınır ötesinde 8’i büyük çaplı 35’i orta çaplı olmak üzere 43 operasyonu zorlu arazi ve hava koşullarında başarıyla gerçekleştirdi.nn
  • Milli Savunma Bakanlığı söz konusu operasyonlar sonucunda 226 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisini paylaşmıştı.

Mehmetçik Karabağ'da mayın temizliyor
DÜNYA
Mehmetçik Karabağ'da mayın temizliyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.