Gündem Mezar taşlarına çirkin saldırı

Mezar taşlarına çirkin saldırı

İstanbul Beyoğlu’ndaki Hasköy Musevi Mezarlığı’ındaki bazı mezarlar tahrip edildi. Saldırının küçük yaşta çocuklar tarafından gerçekleştirildiği belirlendi.

Abone Ol Google News
Burak Doğan Yeni Şafak
Mezar taşlarına çirkin saldırı
Hasköy Musevi Mezarlığı’ındaki 36 mezar tahrip edildi.

İstanbul Beyoğlu’ndaki Hasköy Musevi Mezarlığı’ndaki bazı mezarlar tahrip edildi. Saldırının küçük yaşta çocuklar tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Olayı Türk Yahudi Toplumu, Twitter üzerinden duyurdu. Yapılan paylaşımda “Hasköy Mezarlığımıza gece yarısı girilmiş, 36 tane mezar taşımız tahrip edilmiştir. Yapanların bir an evvel yakalanmasını beklemekteyiz” denildi. Açıklamanın hemen ardından konuya ilgili soruşturma başlatıldı. Olay yerini ve güvenlik kameralarına ait görüntülerini inceleyen İstanbul Emniyeti olayı aydınlığa kavuşturdu.

KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Saldırının 13 Temmuz günü saat 17:00 sıralarında, Y.Y, Y.B.G, K.G, H.S.Ç. ve H.R.E. isimli 11 ve 12 yaşlarındaki 5 kişi tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi. Muhafaza altına alınan çocukların görüşmede, “Parkta oynarken topumuz yan tarafta bulunan mezarlığa kaçtı. Almak için mezarlığa girdik. Bu sırada oyun amaçlı mezarlık mermerlerini tekmeledik” dedikleri öğrenildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise saldırıyı kınadı. Öte yandan Bağcılar’da okul bahçesinde 4 çocuk ise metal çöp kovasını Atatürk büstüne fırlattı. Görüntüler üzerine 4 çocuktan 3’ü gözaltına alındı.

Saldırı haberini alan mezarlığa koştu: Bunu yapanlar utansın
FOTOĞRAF 11
Title
Çıksalındaki Hasköy Yahudi Mezarlığının güvenlik görevlisi, sabah saatlerinde devriye görevi yaparken, birçok mezarın tahrip edildiğini fark etti.
Title
Görevlinin haber vermesi üzerine gelen polis, 81 mezarın zarar gördüğünü tespit etti.
Title
Mezarların 18 yaşından küçük Y.Y, Y.B.G, K.G, H.S.Ç. ve H.R.E. tarafından tahrip edildiği tespit edildi.
Title
11 ve 12 yaşlarındaki şüpheliler gözaltına alındı.
Title
Yakınlarının mezarlarını kontrol etmeye gelenler ise tepki gösterdi.
Title
Aile büyüklerinin mezarını kontrol etmeye geldiğini söyleyen Eni Yani, Kendini bilmez kişiler tarafından yapılan şeyler bunlar. İçeride kayınpederim, büyükbabam, büyükannem, babam var. Haberi Twitter üzerinden gördüm. Yapanlar utansın, söyleyecek bir şey yok dedi.
Title
Muhlis Tatlı ise çocukların oyun oynarken toplarının mezarlığa sık sık kaçtığını belirterek Bu mahallenin çocukları yapıyor. Bazen gelip burada top oynuyorlar, topları mezarlığa kaçıyor bazen o yüzden içeri girmiş olabilirler. Başkası da yönlendirmiş olabilir diye konuştu.
Title
Title
Title
Title
Saldırı haberini alan mezarlığa koştu: Bunu yapanlar utansın
İstanbul Beyoğlu'ndaki Hasköy Musevi Mezarlığı'nda mezarlar tahrip edildi. Haberi alanlar yakınlarının mezarını kontrol etmeye geldi. Dedesi, anneannesi, babaannesi ve kayınpederinin mezarlığını kontrol etmeye gelen Eni Yani, "Haberi Twitter üzerinden gördüm. Yapanlar utansın, söyleyecek bir şey yok" dedi.


DEAŞ elebaşının öldürüldüğü operasyonun detayları ortaya çıktı
Dünya

DEAŞ elebaşının öldürüldüğü operasyonun detayları ortaya çıktı

Suriye'nin güneyindeki askeri muhaliflerin Dera ilinde düzenlediği ve terör örgütü DEAŞ elebaşı Ebu el Hasan el Haşimi el Kureyşi'nin etkisiz hale getirildiği operasyonun detayları gün yüzüne çıktı. Operasyon tamamlandıktan sonra Rusya destekli 5. Kolordu, elebaşının cesedinden bir parçayı DNA testi için Suriye'nin güneyindeki Amerikan üssüne götürdü. Operasyon sırasında evde olmayan DEAŞ elebaşının karısı da sağ olarak ele geçirildi.
Sur Yapı teslimlerine ara vermiyor
Ekonomi

Sur Yapı teslimlerine ara vermiyor

Özel sektörün en geniş portföyüne sahip inşaat firması olan Sur Yapı, Tempo City, Sur Yapı Antalya ve Yeşil Mavi projelerindeki konutları sahipleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son 4 yılda, 3 bin 600’ü 2018 yılında temeli atılan Sur Yapı Antalya projelerinde olmak üzere 5 bin konutu sahipleriyle buluşturduklarını dile getiren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Başta Antalya ve yanı sıra İstanbul’daki projelerimizde teslimlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Teslim ettiğimiz konutlarda doluluk oranı İstanbul projelerimizde yüzde 90’lara, Antalya projemizde yüzde100’e ulaştı. Sur Yapı olarak mevcut projelerimizdeki daireleri hızla teslim ediyor, konutlarımızı sahipleriyle buluşturuyoruz” dedi.
Gana'nın penaltı trajedisi: 2010'un benzerini yaşadılar
Spor

Gana'nın penaltı trajedisi: 2010'un benzerini yaşadılar

FIFA 2022 Dünya Kupası'nda Gana, Uruguay karşısında penaltı kaçırdı. Daha sonra Uruguay bulduğu gollerle devreye 2-0 önde girdi. Gana'nın kaçırdığı penaltı akıllara 2010 Dünya Kupası'nı getirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.