|

MGK'da 'terörle mücadele' vurgusu: Bir oldubittiye fırsat verilmeyecek

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yazılı açıklamada, terörle mücadele vurgusu yapıldı. Irak ve Suriye'de yuvalanan terör örgütlerinin bölgedeki tüm unsurlarla birlikte bertaraf edileceğinin vurgulandığı açıklamada, "Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır." denildi. Terör devleti İsrail'in Gazze'deki soykırım saldırılarına da vurgu yapılan açıklamada, "Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Hüseyin Berk
20:01 - 28/05/2024 Salı
Güncelleme: 20:22 - 28/05/2024 Salı
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan ve yaklaşık 4 saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

7 maddelik bildiride, terörle mücadele konusunda geniş bir açıklama yer aldı.

"Komşularımızın toprak bütünlüğünde oldubittiye fırsat verilmeyecek"

Irak ve Suriye'de yuvalanan terör örgütlerinin bölgedeki tüm unsurlarla birlikte bertaraf edileceğinin vurgulandığı açıklamada,
"Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır."
denildi.
Komşu ülke
Irak'la iş birliğinin artırılacağı
vurgulanırken,
"Her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur."
ifadeleri yer aldı.

Gazze'ye destek mesajı: Filistin'i tanıyan ülkelerin artması önemli

Terör devleti İsrail'in Gazze'deki soykırım saldırılarına da vurgu yapılan açıklamada,
"Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir."
vurgusu yapıldı.

Yapay zekanın evrildiği noktaya da dikkat çekildi: Yeni tehditleri de beraberinde getirebilir

MGK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Millî Güvenlik Kurulu, 28 Mayıs 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

2. Komşumuz Irak’la eş güdüm ve iş birliğimizin, ülkelerimiz arasındaki ahdî zeminin genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulanarak güvenlik alanında kaydedilecek somut ilerlemelerin, bölgemizin kalkınmasına yönelik müşterek gayretlerimizi kuvvetlendireceği belirtilmiştir.

3. Irak ve Suriye’de gasp ettiği toprakları terör yuvası hâline getiren PKK/KCK-PYD/YPG’nin ve ona sağlanan desteğin bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği, millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır.

4. Uluslararası hukuktan kaynaklanan mesuliyetlerini yok sayarak Gazze’deki katliamlarını sürdüren İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlara son vermesi için dünyanın dört bir yanında yükselen sesleri bastırmaya yönelik uygulamaların; hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade hürriyetini savunduğunu iddia eden çevrelerin samimiyetsizliğini bir kez daha gözler önüne serdiği belirtilmiştir. Buna mukabil tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir.

5. Ukrayna’daki insani durumun her geçen gün kötüleşmesine sebep olan savaşa ilişkin son gelişmeler ele alınarak adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânlar değerlendirilmiş; kıyıdaş ülkelerle birlikte, Karadeniz’de seyrüsefer emniyetinin tahkimine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır.

6. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen müspet gelişmelerin barışı sağlayacak bir anlaşma ile neticelenmesi yönündeki temennimiz ve kalıcı barışın tesisini hedefleyen tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir.

7. Yapay zekâ alanında kaydedilen ilerlemenin, insanlık tarihinde yeni bir merhaleye geçilmesini mümkün kılabilecek büyük fırsatlar sunduğuna; bununla birlikte, bahse konu sahadaki potansiyelin birtakım sınamaları ve siber alanda oluşan yeni tehditleri de beraberinde getireceğine dikkat çekilmiştir. Türkiye’nin, yapay zekâ çalışmalarının ilmî, askerî, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."#Milli Güvenlik Kurulu
#Recep Tayyip Erdoğan
#Terörle Mücadele
22 gün önce