Gündem Milli jet motoru için süreç başladı

Milli jet motoru için süreç başladı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile TR Motor şirketi arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) için özgün bir turbofan jet savaş uçağı motoru geliştirilmesi sürecini başlatmış olduklarını söyledi.
Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) için özgün bir turbofan jet savaş uçağı motoru geliştirilmesi sürecini başlatmış olduklarını söyledi.

SSB’deki imza töreninde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) için özgün bir turbofan jet savaş uçağı motoru geliştirilmesi sürecini başlatmış olduklarını söyledi. Çeşitli platformlardaki motorların özgün olarak geliştirmesi yönünde çok yönlü projeler yürütüldüğünün altını çizen Demir, “5. Nesil Savaş Uçağı Geliştirme Projesinin önemli bir kilometre taşını hayata geçirmek için buradayız. MMU motorunun yerli olmasını amaçlıyoruz. Bu süreci başlatmak için TR Motor adlı şirket kuruldu. Nihai hedefte şu ana unsurlar çok önemli: Öncelikle motorumuzun hiçbir yabancı ülke kısıtına tabi olmaması. Asıl amacımız, tüm teknolojik unsurlara tamamen hakim olabilmemiz ve milli olarak geliştirilmesi ve fikri mülkiyet hakları açısından da tamamen devletimize ait haklarının Türkiye’nin inhisarında olması ve uygulanması” dedi. Proje önünde uzun bir yol bulunduğuna dikkat çeken Demir, şöyle konuştu:

YOLUN BAŞINDAYIZ

“Bu konulara çok yeni başladık ve mesafemiz oldukça fazla. Özgün geliştirme için 10 yıla yakın bir süreden bahsediyoruz. Bugünkü sözleşmenin kapsamı ise uçağı geliştime konusunda ana yüklenici olarak seçilen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ/TAI) bu konulardaki çalışmalarında motor entegrasyonu ve oluşacak motorun çerçevesinin belirlenmesi sürecinde motorun ana parametrelerinin belirlenmesi, tasarım unsurlarının ortaya konulması ve özgün motora giden yolculuğun başlaması ve çerçevesinin çizilmesi olarak anlaşılmalı. Bugünkü imzayla özgün bir turbofan jet savaş uçağı motoru geliştirilmesi sürecimizi başlatmış oluyoruz.”

REKLAM

n

Altay’da büyük gün

Milli imkanlarla tasarlanıp üretimi yapılan ana muharebe tankı Altay’ın seri üretimi başlıyor. Altay için açılan ihaleyi kazanan BMC şirketiyle Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında bugün üretim sözleşmesi imzalanması bekleniyor. Sürece ilişkin tüm hazırlıkların tamamlandığı, ilk etapta 250 adet Altay tankının üretimi için seri üretim sürecinin bugün itibariyle başlayacağı öğrenildi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay tankında ilk teslimat için 18 aylık bir takvim öngördüklerini bildirdi. Altay’ın fabrikadan çıkmaya başlamasıyla birlikte Türkiye, dünyanın en etkili tanklarından birine kavuşacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.