Gündem Mimarlar Odasına Danıştaydan ret

Mimarlar Odası’na Danıştay'dan ret

Danıştay, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ankara Şubesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla ilgili açtığı davayı reddetti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: “Mimarlar odası ve diğer odalar, artık şehirlerin gelişmesi önünde takoz olamayacak” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Mimarlar Odası’na Danıştaydan ret
Danıştay, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Şubesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla ilgili açtığı davayı reddetti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kararı Twitter hesabından, “Mimarlar Odası ve diğer odalar, artık şehirlerin gelişmesi önünde takoz olamayacak” mesajıyla duyurdu. TMMOB Ankara Şubesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde bazı ada ve parsellerdeki taşınmazların Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu'nun 06.07.2015 tarihli kararının iptali istemiyle açtığı davayı reddeden Danıştay 6. Dairesi'nin kararında, “Davacı odanın kuruluş amacı ve faaliyet alanları ile dava konusu işlem birlikte değerlendirildiğinde; dava konusu işlemin, davacı odanın menfaatini etkilemediği, bu nedenlerle davacının subjektif dava açma ehliyetinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

DAVA AÇMA YETKİSİ YOK

Kararda, “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının idari işlemlere karşı, sadece kuruluş kanunlarında gösterilen amaçları doğrultusunda dava açma ehliyetleri bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.