Gündem Mutlu ve Çapkına3er kez müebbet

Mutlu ve Çapkın’a 3’er kez müebbet

FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturmada eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi. Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Mutlu ve Çapkın’a
3’er kez müebbet
Mutlu ve Çapkın’a 3’er kez müebbet

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ'nün mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve çeşitli oranlarda hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

15 ŞÜPHELİ VAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman koordinesinde Cumhuriyet Savcısı Emine Kocak tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir'in de aralarında oldupu 15 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

ANAYASAYI İHLAL

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 13’ü tutuklu 15 şüpheli hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, Fatih Şahin, Hüseyin Avni Mutlu, Mürteza Balcı, Necmettin Kalkan, Nurullah Çakır, Osman Tunç, Yusuf Yavaşcan ve Abdülkadir Demir hakkında ayrıca 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Çapkın’a yakalama

Tutuklandıktan sonra itiraz üzerine tahliye edilen eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edildi. Ayrıca şüphelilerden üçünün FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı belirlendi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.