Gündem O konu68 yıl öncekapandı

O konu 68 yıl önce kapandı!

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın “Ezan Türkçe okunsun” şeklindeki skandal açıklamalarıyla ‘Türkçe ezan’ tartışması yeniden hortlatıldı.

Yasemin Asan Yeni Şafak
​​CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz
​​CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz

İlk kez Mustafa Kemal Atatürk tarafından tartışmaya açılan ve Diyanet’in 18 Temmuz 1932 tarihli genelgesi ile başlatılan uygulama, 16 Haziran 1950’de kaldırılana dek 18 yıl devam etti. Bu süre zarfında Türkçe ezan okumayanlar, cami ve minare kapılarında bekletilen polis ve jandarma ekipleri ile yıldırılmaya çalışıldı. Tek parti döneminin sona erdiği 1950 seçimlerinin ardından Adnan Menderes hükümeti tarafından Arapça ezan okumak suç olmaktan çıkarıldı. Yılmaz’ı tepkilerin odağına yerleştiren bu konu 16 Haziran 1950’de kapandı.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.