Gündem OHAL Komisyonu 3 bin kişi işe iade edildi

OHAL Komisyonu karar verdi: 3 bin kişi görevine iade edildi

OHAL Komisyonu: 3 bin kişi işe iade edildi

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, KHK ile meslekten ihraç edilenler, kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin 42 bin başvuruyu sonuçlandırdı. Komisyon, 3 bin kişinin işe iadesini kararlaştırdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
OHAL Komisyonunda incelenen bir başvuru dosyası.
OHAL Komisyonunda incelenen bir başvuru dosyası.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu 42 bin başvuruyu karara bağlandı, 3 bin kişi görevine iade edildi.

Komisyondan yapılan açıklamada, kamudan ihraç edilen kişiler ya da kapatılan kurumlarla ilgili 125 bin başvuru yapıldığı belirtildi.

Haftada bin 200 başvuru sonuçlandırıldı

Komisyon tarafından 42 bin dosyada karar verildiği 83 bin dosyaya ilişkin incelemenin sürdüğü ifade edildi.

Komisyon 3 bin başvuruyu kabul etti. Yapılan açıklamada haftada bin 200 civarında başvuru hakkında karar verildiği belirtildi.

Komisyon kararlarına karşı idare mahkemelerine dava açılabiliyor.

Bir bakışta OHAL sürecinde yaşananlar
OYNAT 01:00
Bir bakışta OHAL sürecinde yaşananlar
FETÖ'nün hain darbe girişimin ardından 20 Temmuz 2016'da çıkartılan ve 7 kez uzatılan OHAL sona eriyor. FETÖ ve diğer terör örgütleri ile etkin bir şekilde mücadele etmenin önünü açan OHAL 2 yıl sürdü. Yayınlanan 34 kanun hükmünde kararname ile 127 bin kişi kamudan ihraç edildi, bin 431 dernek kapatıldı ve 94 belediyeye kayyum atandı. FETÖ temizliği için Harp Akademileri ve askeri liseler kapatıldı. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına devredildi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları, İçişleri Bakanlığına bağlandı. “Dön” ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmeyenlerin Türk vatandaşlığından çıkarılabilmesinin yolu açıldı.

OHAL İnceleme Komisyonu nasıl işler, başvurular nasıl yapılır?
GÜNDEM
OHAL İnceleme Komisyonu nasıl işler, başvurular nasıl yapılır?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.