Gündem OHAL sonrası bin 412 ihraç

OHAL sonrası bin 412 ihraç

TSK’daki FETÖ temizliği sürüyor. Olağanüstü Hal’in kaldırılmasının ardından Kara Kuvvetleri’nden 795, Deniz Kuvvetleri’nden 242, Hava Kuvvetleri’nden de 375 personel ihraç edildi. Bu sürede 106 emekli askerin de rütbesi söküldü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Yurt içi ve sınır ötesinde bölücü terör örgütü PKK’ya ağır darbe vuran Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) FETÖ ile mücadeleyi de aralıksız sürdürüyor. Bakanlık emriyle Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı tüm komutanlık, birlik, karargah ve kurumlarda FETÖ ile bağlantısı olabilecek personel araştırılıyor. Belirlenen kıstaslar dahilinde yapılan değerlendirme doğrultusunda Bakan onayıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 795, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 242, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ise 375 personel ihraç edildi. Bunlarla birlikte Olağanüstü Halin (OHAL) kaldırılmasının ardından TSK’dan ihraç edilen toplam personel sayısı bin 412 oldu. Bu sürede 106 emekli askerin de rütbeleri geri alındı.

7 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

İzmir merkezli 13 ilde FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında da gözaltına alınan 38 şüpheliden 7’si tutuklandı. Mahrem imamlarca ankesör ya da büfeden arandığı belirlenen 38 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Dün sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevkedilen şüphelilerden 1’i KHK ile ihraç edilmiş eski öğrenci, 6’sı ise muvazzaf toplam 7 şüpheli tutuklandı. 6 şüpheli delil durumuna göre başsavcılıkça, 23 şüpheli de adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı. 2 şüphelinin ise gözaltı süresi teşhis işlemleri için uzatıldı. 9 Nisan’da yapılan operasyonda aralarında muvazzafların da bulunduğu 41 zanlıdan 38’i gözaltına alınmıştı.

Deneme kitabı gibi verdik
GÜNDEM
Deneme kitabı gibi verdik

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.