Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Onlar için yüzde 99 başarı "felaket"

Onlar için yüzde 99 başarı "felaket"

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istihkam sınıfı subay, astsubay ve uzman erbaşları ile iç güvenlik harekatında görev alan diğer sınıf askerlere, başta mayınlar ile el yapımı patlayıcıların tespiti ve imhası konusunda eğitim verilen İzmir Narlıdere'deki İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en seçkin eğitim yuvaları arasında yer alıyor. Askerler, "tahrip ve mayında yüzde 99 başarı felakettir" ilkesiyle eğitim alıyor.

Haber Merkezi AA
Onlar için yüzde 99 başarı felaket

Temel görevi askeri birliklerin harekat kabiliyetini artırmak olan istihkam sınıfı askerler, uzmanlık alanlarından birisi olan patlayıcılar konusunda, "tahrip ve mayında yüzde 99 başarı felakettir" ilkesiyle sıkı bir eğitimle yetiştiriliyor. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istihkam sınıfı subay, astsubay ve uzman erbaşları ile iç güvenlik harekatında görev alan diğer sınıf askerlere, başta mayınlar ile el yapımı patlayıcıların tespiti ve imhası konusunda eğitim verilen İzmir Narlıdere'deki İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en seçkin eğitim yuvaları arasında yer alıyor. 

Türk subay, astsubay ve erbaşlarının yanında başta NATO müttefik ülkeleri olmak üzere Afganistan, Azerbeycan, Çin, Kırgizistan ve KKTC gibi pek çok dünya ordusuna da patlayıcılar konusunda eğitim verilen istihkam okulu, uyguladığı eğitim programıyla NATO tarafından da bu alanda akredite edilmiş sayılı eğitim merkezleri arasında bulunuyor. 

En değeri hazineleri aldıkları eğitim 

Gerek nizami savaş döneminde gerekse terör bölgelerinde, güzergahtaki başta mayın ve el yapımı patlayıcıların temizlenerek birliklerin güvenle ve süratle harekat etmelerini sağlayan istihkamcılar için hedeflenen yüzde 100 başarıya uzanan yolda en değerli hazineleri, aldıkları zorlu ve bir o kadar kaliteli eğitim. 

Patlayıcı türleri içinde sadece mayın ve el yapımı patlayıcılar konusunda 3 ay süreli eğitimden geçen istihkamcılar, yüzde 80'i uygulamalı olarak yapılan derslerde hem standart mayınlar hem de terör olaylarında kullanılan el yapımı olarak imal edilmiş patlayıcıların tespiti imhası konusunda eğitiliyor. 

"Yapmazsan yaptıramazsın"

Subay statüsündeki askerlerin dahi "yapmazsan yaptıramazsın" anlayışıyla eğitildiği merkezde, patlayıcıların tespiti ve imhasında en gelişmiş teknolojiden yararlanılıyor. 

Sıkı bir disiplin içinde gerçekleştirilen eğitimlerde, mayın ve el yapımı patlayıcı türleri ile bunların tespit ve imhasında kullanılan araç gereci öğrenen askerler, eğitimin bir parçası olarak uygulamalı olarak kendi içlerinde oluşturulan Mayın El Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha (METİ) timleri ile arazide göreve çıkıyor. 

Arazi şartlarında birliklerin motorize olarak intikalinin birebir canlandırıldığı eğitimlerde, METİ timi yolda mayın ve el yapımı patlayıcı araması ve bulunan patlayıcıların imhasını yaparak birliğin güvenle hedefine ulaşmasını sağlıyor. 

Yerli araç ve teçhizatlar göz kamaştırıyor 

Birliklerin yerli yapım mayına dayanıklı "Kirpi" araçlarıyla taşındığı ve metal içeriklilerin yanı sıra tümüyle plastikten malzemeden oluşan mayınları da tespit edebilen TÜBİTAK tarafından geliştirilen 3 boyutlu mayın arama dedektörü de kullanan tim, yaptığı eğitim çalışmasında tespit edilen el yapımı düzeneği, patlayıcı imha robotu kullanarak başarıyla bertaraf etti. 

Gerçeği aratmayan eğitimde uygulanan bir diğer senaryoda ise birliğin yaklaştığı anda uzaktan kumandayla patlayıcının infilak ettirilmesi sonrasındaki harekat tarzı canlandırıldı. 

Patlama sonrası yaralı askerlerin olay yerinden çıkarılması ile yaşanan çatışma ve yoldaki diğer tehditlerin tespiti ve imhasına yönelik senaryonun hayata geçirildiği eğitimde de patlayıcı bu kez koruyucu elbise ve kalkan kullanan asker tarafından imha edildi. 

Yaşayarak öğreniyorlar  

Merkezde eğitim alan askerler, patlayıcıların yarattığı etki ve korunma tedbirlerini ise tahrip alınında yüksek miktarda gerçek patlayıcılar kullanılarak öğreniyor. 

Farklı patlayıcı türlerinin ve kullanım şekillerinin etkisini göstermek için 5 kilo kimyasal madde kullanılarak yapılan bir el yapımı patlayıcı ile 1,5 kilo C-3 plastik patlayıcı ve anti personel mayını olarak 225 gram TNT'nin infilak ettirildiği eğitimde, öğrenci askerler patlayıcının yarattığı etkiyi gözlemleme fırsatı buluyor. 


Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
FOTOĞRAF 23
Title
Uzmanlık alanlarından biri patlayıcılar olan istihkam sınıfı askerler, tahrip ve mayında yüzde 99 başarı felakettir ilkesiyle eğitim alıyor.
Title
Temel görevi askeri birliklerin harekat kabiliyetini artırmak olan istihkam sınıfı askerler, uzmanlık alanlarından birisi olan patlayıcılar konusunda, tahrip ve mayında yüzde 99 başarı felakettir ilkesiyle sıkı bir eğitimle yetiştiriliyor.
Title
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istihkam sınıfı subay, astsubay ve uzman erbaşları ile iç güvenlik harekatında görev alan diğer sınıf askerlere, başta mayınlar ile el yapımı patlayıcıların tespiti ve imhası konusunda eğitim verilen İzmir Narlıdere'deki İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en seçkin eğitim yuvaları arasında yer alıyor.
Title
Türk subay, astsubay ve erbaşlarının yanında başta NATO müttefik ülkeleri olmak üzere Afganistan, Azerbeycan, Çin, Kırgizistan ve KKTC gibi pek çok dünya ordusuna da patlayıcılar konusunda eğitim verilen istihkam okulu, uyguladığı eğitim programıyla NATO tarafından da bu alanda akredite edilmiş sayılı eğitim merkezleri arasında bulunuyor.
Title
Gerek nizami savaş döneminde gerekse terör bölgelerinde, güzergahtaki başta mayın ve el yapımı patlayıcıların temizlenerek birliklerin güvenle ve süratle harekat etmelerini sağlayan istihkamcılar için hedeflenen yüzde 100 başarıya uzanan yolda en değerli hazineleri, aldıkları zorlu ve bir o kadar kaliteli eğitim.
Title
Patlayıcı türleri içinde sadece mayın ve el yapımı patlayıcılar konusunda 3 ay süreli eğitimden geçen istihkamcılar, yüzde 80'i uygulamalı olarak yapılan derslerde hem standart mayınlar hem de terör olaylarında kullanılan el yapımı olarak imal edilmiş patlayıcıların tespiti imhası konusunda eğitiliyor.
Title
Subay statüsündeki askerlerin dahi yapmazsan yaptıramazsın anlayışıyla eğitildiği merkezde, patlayıcıların tespiti ve imhasında en gelişmiş teknolojiden yararlanılıyor.
Title
Sıkı bir disiplin içinde gerçekleştirilen eğitimlerde, mayın ve el yapımı patlayıcı türleri ile bunların tespit ve imhasında kullanılan araç gereci öğrenen askerler, eğitimin bir parçası olarak uygulamalı olarak kendi içlerinde oluşturulan Mayın El Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha (METİ) timleri ile arazide göreve çıkıyor.
Title
Arazi şartlarında birliklerin motorize olarak intikalinin birebir canlandırıldığı eğitimlerde, METİ timi yolda mayın ve el yapımı patlayıcı araması ve bulunan patlayıcıların imhasını yaparak birliğin güvenle hedefine ulaşmasını sağlıyor.
Title
Birliklerin yerli yapım mayına dayanıklı Kirpi araçlarıyla taşındığı ve metal içeriklilerin yanı sıra tümüyle plastikten malzemeden oluşan mayınları da tespit edebilen TÜBİTAK tarafından geliştirilen 3 boyutlu mayın arama dedektörü de kullanan tim, yaptığı eğitim çalışmasında tespit edilen el yapımı düzeneği, patlayıcı imha robotu kullanarak başarıyla bertaraf etti.
Title
Gerçeği aratmayan eğitimde uygulanan bir diğer senaryoda ise birliğin yaklaştığı anda uzaktan kumandayla patlayıcının infilak ettirilmesi sonrasındaki harekat tarzı canlandırıldı.
Title
Patlama sonrası yaralı askerlerin olay yerinden çıkarılması ile yaşanan çatışma ve yoldaki diğer tehditlerin tespiti ve imhasına yönelik senaryonun hayata geçirildiği eğitimde de patlayıcı bu kez koruyucu elbise ve kalkan kullanan asker tarafından imha edildi.
Title
Merkezde eğitim alan askerler, patlayıcıların yarattığı etki ve korunma tedbirlerini ise tahrip alınında yüksek miktarda gerçek patlayıcılar kullanılarak öğreniyor.
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Farklı patlayıcı türlerinin ve kullanım şekillerinin etkisini göstermek için 5 kilo kimyasal madde kullanılarak yapılan bir el yapımı patlayıcı ile 1,5 kilo C-3 plastik patlayıcı ve anti personel mayını olarak 225 gram TNT'nin infilak ettirildiği eğitimde, öğrenci askerler patlayıcının yarattığı etkiyi gözlemleme fırsatı buluyor.
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Title
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'
Yüzde 99 başarı onlar için 'felaket'

Temel görevi askeri birliklerin harekat kabiliyetini artırmak olan istihkam sınıfı askerler, uzmanlık alanlarından birisi olan patlayıcılar konusunda, "tahrip ve mayında yüzde 99 başarı felakettir" ilkesiyle sıkı bir eğitimle yetiştiriliyor. 


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.