Gündem Önümüzdeki dönem sonuç alma dönemi

Önümüzdeki dönem sonuç alma dönemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele ve PKK’ya karşı operasyonların kararlılıkla süreceği mesajını verdi. Erdoğan, “Önümüzdeki dönem, konuşma, tartışma dönemi değil. Açık söylüyorum, sonuç alma dönemidir. Bu işe illa bir isim aranıyorsa, bunun adı artık ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci’dir’’ dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarlarla 14. buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarından terörle mücadeleye kadar önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Pazar günü tarihi bir seçim yaşandı. Seçime katılımın yüksek olması, milletimizin iradesine sahip çıkışının göstergesidir. Açıkçası Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin çoğunun 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını doğru değerlendiremediklerini gördük.

MİLLETE PROJE DAYATTILAR

Seçim gecesi yüzde 60'lık blok hevesiyle başlayan, rövanşist bir anlayışla tırmandırılan söylemler, Türkiye'yi zorlu bir imtihanla karşı karşıya bıraktı. Yüzde 41 oy almış bir partiyi yok sayılarak masa başında tasarlanan, suni ve hayata geçirilmesi mümkün olmayan siyaset mühendisliği projeleri partilere ve millete adeta dayatılmaya çalışıldı. Huzur ve güven ortamının tehlikeye düştüğüne şahit olduk. Bölücü terör örgütü ve sırtını ona dayadığını açıkça ifade eden bir parti, Türkiye'yi yeniden kanın, gözyaşının, kaosun hakim olduğu günlere döndürmek için var gücüyle gayret gösterdi.

İHANETE ORTAK OLDULAR

Türkiye çatışma haberleriyle, şehitlerin ve ailelerinin acılarıyla dolu bir gündeme hapsedilmeye çalışıldı. Aynı şekilde Paralel Devlet Yapılanması adını verdiğimiz şer şebekesi tüm imkanlarını Türkiye'nin kazanımlarına saldırmak için seferber etti. Kendilerini ülkemiz medyasının amiral gemisi olarak görenler de bölücü ve paralel terör örgütlerinin bu ihanetlerine ortak oldular, destek verdiler. İstikrar ve güven ortamına en çok ihtiyacı olan iş çevrelerinden bir grup da maalesef bu koroya katıldı.

SESSİZ KALMAM DÜŞÜNÜLEMEZDİ

Maalesef yalanın, iftiranın, riyakarlığın, kibrin, terbiyesizliğin, uzlaşmazlığın her çeşidinin sergilendiği bu karmaşık süreç, milletimizi gerçekten çok rahatsız etti. Sadece içeride bu fitne ateşini körüklemekle yetinmediler, yurt dışında da ülkemiz aleyhine kampanyalar organize ettiler. Türkiye'nin yaşadığı bu sıkıntılı durum karşısında benim seyirci olmam, bir kenarda beklemem, sessiz kalmam düşünülemezdi. Milletimin menfaati neyi gerektiriyorsa onu korumak, onun yanında olmak zorundayım.

TASFİYE OLANA KADAR DEVAM

Hiç endişeye kapılmayın, yarın bugünden daha iyi olacak. Terör örgütüne karşı ülke içinde ve dışında süren operasyonlar kararlı bir şekilde devam ediyor, kesmek yok devam edeceğiz. Terör örgütü silahları bırakıp toprağın altına betonlayarak gömene kadar, tüm elemanları teslim olmak veya ülke dışına çıkmak suretiyle tasfiye olana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Erdoğan'ın bu sözleri ayakta alkışlandı!
OYNAT 02:35
Erdoğan'ın bu sözleri ayakta alkışlandı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarlarla bir araya geldi. Erdoğan'ın "Bizim bu vatandan başka vatanımız olmadığına göre bize bu vatanı dar etmeye çalışanlara biz bu vatanı dar ederiz." sözleri ayakta alkışlandı.MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK SÜRECİ

Önümüzdeki dönem, konuşma, tartışma dönemi değil, açık söylüyorum, sonuç alma dönemidir. Bu işe illa bir isim aranıyorsa, bunun adı artık 'Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci'dir. 'Milli birlik' diyen varsa, 'kardeşlik' diyen varsa hepimiz aynı çatı altında toplanmalıyız, başka bunun çıkışı yok. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik bu tehdide karşı en küçük bir müsamahamız yoktur, olmayacaktır. Bu ülkede devlete ve millete yöneltilmiş tek bir silah, tek bir bomba, tek bir tuzak kalmayıncaya kadar da bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.

Türkiye dimdik ayakta

1 Kasım sabahı tereddütle hayata başlayan Türkiye'nin aynı günün gecesini büyük bir mutlulukla kapattığını belirten Erdoğan, “Şimdi ben buradan bir şeyi özellikle söylemek istiyorum. Birileri şu anda hep kucaklaşmaktan bahsediyor, biz hazırız. Siz hiç kucaklaşmadınız ki ya? Dediniz ki '2 Kasım'da iç savaş çıkacağından endişe ediyoruz' dediniz ya. İç savaş beklentisi içinde olanlar varsa bunlar ihanet şebekesidir ihanet. O beklenti terör örgütlerinin beklentileridir. Ama bunlar güya aydın geçinen karanlıklar. Bu ülkede iç savaş hayaliyle yaşayanlar bilsinler ki Türkiye Cumhuriyeti evvelallah tüm kurumlarıyla dimdik ayaktadır. Bunun hesabını soracak güç ve kabiliyettedir" dedi.

Kucaklamayı çok iyi biliriz

Suriye ve Irak'taki sorunların bir gün biteceğinden şüphesinin olmadığını vurgulayan ve oradan gelenlere kapıları açtıklarını belirten Erdoğan, “Birileri diyor ki, 'Kucaklama zamanı.' Bundan daha büyük bir kucaklama olur mu? Kimse, bize, kucaklama noktasında akıl vermesin. Biz, kucaklamayı çok iyi biliriz, yeter ki karşımızdaki de bizi kucaklamayı bilsin. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bunların çelmelerine falan takılmayacağız. Yolumuza devam edeceğiz. 7 Haziran sonrasında Türkiye'nin içine girdiği siyasi belirsizlik ortamını bölgedeki sorunları derinleştirmek için kullanmak isteyenler artık bu hesaplarını, tavsiye ediyorum, gözden geçirsinler. Böyle olmayacak. Bölgemiz huzura kavuşana, bölge insanı geleceklerine güvenle bakana kadar mücadelemizi de Türkiye olarak sürdüreceğiz" dedi.

Hesabını 4 yıl sonra verirler

1 Kasım seçiminin en önemli mesajlarından birinin de Türkiye'nin bir an önce yeni anayasa meselesini çözmesi gerektiği olduğunu belirten Erdoğan, “Bunu millet bekliyor. Daha önceki yeni anayasa hazırlıklarında, yasak savma kabilinden yer alanlar ne yazık ki masadan kaçtı ve işi bitiremedik. Hatta belli mesafe alındı, dedik 'Hiç olmazsa bunları kanunlaştıralım', bundan da kaçtılar. Temenni ederim ki yeni dönemde, bu yeni anayasa hazırlıklarına katkı vermekten çekinmezler, bunu beraber masaya oturmak suretiyle hallederler. Engellemenin peşinde olan partiler bu anlayışlarından vazgeçmelidir diye düşünüyorum. Milletimizin yeni anayasa talebi karşısında, direnen, engelleyici bir tavır içine giren herkes, bunun hesabını da 4 sene sonra yapılacak seçimlerde yine verir. Geçtiğimiz dönemde tartışma konusu olan tüm hususlar yeni anayasanın görüşülmesi sürecinde görüşülür, konuşulur, üzerinde
uzlaşma sağlanması halinde de milletin huzuruna getirilir. Ben de Cumhurbaşkanı olarak üzerime düşen görev neyse yaparım" dedi.

Mühendislikleri sonuçsuz kaldı

1 Kasım seçimlerinin çok iyi okunması, çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “7 Haziran'dan sonra, siyasi partilerimiz iyi sınav veremedi. Milletin ve ülkenin menfaatleri yerine kendi hesapları doğrultusunda hareket etmeyi tercih eden partilere milletimiz, bu politikalarını onaylamadığını sandıkta gösterdi. Milletimiz 1 Kasım'da 'ben koalisyon istemiyorum, güçlü bir tek parti iktidarıyla yoluma devam etmek istiyorum' mesajını verdi. 1 Kasım seçimleri göstermiştir ki bu millet, Türkiye'yi istikrar ve güven ortamından uzaklaştıracak hiçbir siyasete, hiçbir girişime geçit vermemektedir" dedi. Milletin, teröre, terör örgütleri ve onlara sırtını dayayanlara, her türlü paralel yapıya karşı gerekli dirayeti ortaya koyamayanlara mesajını açık bir şekilde ifade ettiğini belirten Erdoğan, “Toplum mühendisliği çabaları, milli irade karşısında yine sonuçsuz kalmıştır. Millet, yerli ve milli duruş sergileyenlerin yanında yer aldı" diye konuştu.

Suriye krizini görüştülerRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonla aradığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye krizi konusunda görüş teatisinde bulundu. Telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel sorunlara da değinildi. Putin'in, Türkiye'de 1 Kasım'da yapılan genel seçimlerin AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla neticelenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği görüşmede, Erdoğan da Mısır'da Rus yolcu uçağının düşmesi sonucu hayatlarını kaybedenler için taziye dileklerini tekrarladı. Suriye krizi konusunda da görüş teatisinde bulunan Erdoğan ve Putin'in, çözüm bulmaya yönelik çabaların önemini vurgulayarak, bu hususta yakın temas içinde olmaya önem verdiklerini belirttikleri kaydedildi.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.