Gündem Organları4 kişideyaşayacak

Organları 4 kişide yaşayacak

Antalya’da beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından babasının vedalaşarak bayramın birinci günü organlarının alınmasını istediği 17 yaşındaki Aleyna Budanır’ın organları 4 hastada yaşayacak. Budanır’dan alınan kalp, karaciğer ve böbrekleri 4 kişiye nakledildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Aleyna’nın korneaları da önümüzdeki günlerde nakledilecek
Aleyna’nın korneaları da önümüzdeki günlerde nakledilecek

Antalya’da beyin ölümü gerçekleşen ve babasının vedalaştıktan sonra bayramın birinci günü organlarının alınmasını istediği 17 yaşındaki Aleyna Hatun Budanır’ın kalbi ve karaciğeri nakil bekleyen hastalara şifa oldu. Budanır’dan alınan kalp 24 yaşındaki Burak Zeybek’e, karaciğeri 62 yaşındaki Kemal Çevik’e, böbrekleri 42 yaşındaki Mehmet Taşkın ve 55 yaşındaki Recep Dede’ye Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı ameliyatlarla nakledildi.

KORNEALAR HENÜZ NAKLEDİLMEDİ

Budanır’ın kornealarının ise henüz kime nakledileceğinin belirlenmediği öğrenildi. Budanır’ın babası Şahimerdan Budanır, 16 Ağustos’ta Aleyna’ya gece mesaisinden dönerken Döşemealtı ilçesi Antalya-Burdur karayolunda tali yoldan karşıya geçmeye çalıştığı sırada otomobilin çarptığını söyledi. Kızını Akdeniz

Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırdıklarını ifade eden Budanır, üç gün sonra da beyin ölümünün gerçekleştiğini dile getirdi.

SON DEFA BAYRAMLAŞTIK

Doktorların organ nakliyle ilgili kendileriyle konuştuğunu aktaran Budanır, şunları kaydetti: “Annesi de ‘Kızımla bayramlaşalım, vedalaşalım. Bayramın birinci günü organlarını alın’ dedi. Bunun üzerine durumu doktorlara ilettim. Kızım 2 gün makineye bağlı yaşatıldı. Bayramın birinci günü sabah makine kapatıldı, organları alındı. Ailece kızımla son defa bayramlaştık.” Hayatlarının en zor bayram gününü yaşadıklarını anlatan Budanır, 17 yaşında dünyalar güzeli kızının hayalleriyle gömüleceğini kaydetti. “Adalet yerini bulsun. Başka Aleynalar yanmasın” diyen Budanır, “Kızıma çarpan sürücü tutuksuz yargılanacak. Ben devletimize inanıyorum, güveniyorum. Cezasını çekecektir. Tek tesellimiz o aileler bayram etti. İkinci bayramı yaşadı. Allah onları mutlu etsin. Allah bu acıyı kimseye vermesin” ifadesini kullandı.

REKLAM

Aleyna Hatun Budanır’ın babası Şahimerdan Budanır, kızının otopsi işlemleri için adli tıp morgu önünde bekledi.

Kızımın vasiyetiydi

Aleyna Hatun Budanır’ın babası Şahimerdan Budanır, “Kızım bir gün organ nakline ilişkin programı izlerken annesine ‘Bana bir şey olursa organlarımı bağışlayın’ dedi. Vasiyetini yerine getirdik. Hayalleri olan bir insandı. Kızım iç mimar olmak istiyordu. ‘Baba sana yük olmak istemiyorum’ dedi. Çamaşırhanede çalışmaya başladı. Gece mesai çıkışı kaza oldu. Aleyna hayalleri için öldü. Kendini okumaya adamıştı” dedi.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.