GündemOrgeneral Başoğlunun kaçırılması davasında karar

Orgeneral Başoğlu'nun kaçırılması davasında karar

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında EDOK Komutanı olan emekli Orgeneral Kamil Başoğlu'nun kaçırılmasına ilişkin davada, sanıklardan 1'i ağırlaştırılmış müebbet ve 9 yıl, 2'si müebbet, 2'si müebbet ve 7 yıl 6'şar ay, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış ile eski Tabip Binbaşı Adem Parlak ise 9'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haber MerkeziAA
EDOK Komutanı olan emekli Orgeneral Kamil Başoğlu'nun kaçırılmasına ilişkin dava
EDOK Komutanı olan emekli Orgeneral Kamil Başoğlu'nun kaçırılmasına ilişkin dava

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) olan emekli Orgeneral Kamil Başoğlu'nun kaçırılmasına ilişkin davada, sanıklardan 1'i ağırlaştırılmış müebbet ve 9 yıl, 2'si müebbet, 2'si müebbet ve 7 yıl 6'şar ay, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış ile eski Tabip Binbaşı Adem Parlak ise 9'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış'ın da aralarında bulunduğu tutuklu sanıklar, avukatları ve yakınları ile Başbakanlık avukatı katıldı.

Duruşmanın öğleden önceki kısmında sanıklar esas hakkındaki savunmalarını tamamladı.

Sanık Tuna Han Ata, darbe girişimi gecesi tatbikat yapılacağının söylendiğini ileri sürerek "Emir komuta zinciri içerisinde tatbikat için görevlendirildim. Ne darbe girişiminde yer aldım ne de FETÖ ile bir bağım var. Suçsuzum, tahliyemi ve beraatimi istiyorum." dedi.

Tutuksuz sanık eski er Uğur Fidan da emir komuta zincirinde hareket ettiğini, eski EDOK Komutanı Başoğlu'nun derdest edilmesi olayıyla bir ilgisinin bulunmadığını belirterek "Gece yarısına kadar tatbikat olduğunu düşündüm. Kesinlikle darbe girişiminde bulunmadım. TSK'nın en alt rütbesindeyim. Er olduğum için ne emir verildiyse onu yaptım. Hiç bilmediğim bir olaydan suçlanıyorum. Suçsuzum ve beraatimi talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Sanıklar Abdullah Yılmaz ve Selami Darcan da esas hakkındaki savunmalarında üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ve beraatlerini istedi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde mahkeme heyeti sanıklardan son sözlerini sorarak davaya ilişkin kararını açıkladı.

Buna göre, sanık Abdullah Yılmaz, ağırlaştırılmış müebbet ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar, Atahan Tatar ve Selami Darcan'a müebbet hapis cezası verilirken, her iki sanık kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan beraat etti.

Sanıklar Tuna Han Ata ve Eyyüp Baloğlu ise müebbet hapis cezası ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezası aldı.

Bu davada yalnızca kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak suçundan yargılanan eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış ise 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan eski Tabip Binbaşı Adem Parlak'a da aynı suçtan 9 yıl hapis hapis cezası verildi.

Davada tutuksuz yargılanan 2 erin beraatlerine hükmedildi.

Ayrıca davanın firari sanıkları Nuh Altınsoy, Uğur Karaca ve Yavuz Sezer'in dosyasının ayrılmasına karar verildi.

Sanıklardan Muhsin Kutsi Barış, "Anayasal düzeni ihlale teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı karargahındaki eylemlere ilişkin "çatı davası"nda da yargılanıyor.

Barış, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın darbe girişimi gecesi alıkonulmasına ilişkin davada Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince, "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Afrin harekatında 3. şehit
Dünya

Afrin harekatında 3. şehit

Zeytin Dalı Harekatı'nın 4. gününde bir askerimiz daha şehit oldu. Şehit sayısı 3'e yükseldi.
Sessegnon Gençlerbirliği'ne imza attı
Spor

Sessegnon Gençlerbirliği'ne imza attı

Süper Lig'in köklü kulüplerinden Gençlerbirliği, kadrosunu sürpriz bir isimle güçlendirdi. Kırmızı siyahlı kulüp Montpellier'de forma giyen Sessegnon'u transfer ettiğini hazırladığı özel bir video ile duyurdu.
Daum Süper Lig'e gelen en iyi yabancıyı açıkladı
Spor

Daum Süper Lig'e gelen en iyi yabancıyı açıkladı

Beşiktaş ve Fenerbahçe ile şampiyonluk yaşayan deneyimli teknik direktör Cristoph Daum Trtspor'a açıklamalarda bulundu. Daum, Türkiye'ye gelen en iyi futbolcunun kim olduğu sorusuna da cevap verdi.
Vagner Love adım adım Beşiktaş'a
Spor

Vagner Love adım adım Beşiktaş'a

Beşiktaş'ın forvet transferi listesinde zirveye yerleşen Vagner Love, bugünkü idmana çıkmadı. Brezilyalı yıldızın transferiyle ilgili görüşmelerin sürdüğü belirtilirken siyah beyazlıların kadrosuna katmaya hazırlandığı Cyle Larin'in de bu transfer kapsamında Alanyaspor'a kiralık olarak önerildiği aktarıldı.
Ceylan Ertem'den Zeytin Dalı Harekatı'na ve halka hakaret
Hayat

Ceylan Ertem'den Zeytin Dalı Harekatı'na ve halka hakaret

Mehmetçik tarafından gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı için sosyal medyada destek mesajları yağarken bazı sanatçılar harekat ile ilgili halkı kızdıracak sözler paylaşıyor. Ceylan Ertem isimli şarkıcı da dün akşam Twitter hesabından önce "savaşa hayır" yazdı. Binlerce insanın tepkisini toplayan Ertem, halkı cehaletle suçladıktan sonra hesabını kapattı.