GündemOrman köylülerine 4 milyonluk destek

Orman köylülerine 4 milyonluk destek

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme çalışmalarının yanı sıra çok sayıda proje geliştirerek vatandaşlara da destek veriyor. Ormanlarda yenileme ve bakım yaptıklarını dile getiren Bölge Müdürü Kırcı, “Orman köylülerine destek noktasında 176 aileye 4 milyon lira destek sağladık” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
​Orman köylülerine 4 milyonluk destek
​Orman köylülerine 4 milyonluk destek

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, kurumun orman yangını söndürme çalışmalarının dışında da bir çok projeye imza attığını belirterek, “Sorumluluk alanımızdaki yüzde 70 civarında ormanlardaki bakım çalışmalarımızı tamamladık. 14,5 milyon fidanın bakımını yaptık ve 8 milyona yakın fidan ürettik. Orman köylülerine destek noktasında 176 aileye 4 milyon lira destek sağladık” dedi.

GELECEK KUŞAKLARA DAHA GÜZEL ORMAN

Kırcı, bölge müdürlüğü olarak işlerinin sadece orman yangınlarıyla müdahale etmek olmadığına dikkat çekerek, “Ormanların geliştirilmesi, iyileştirilmesi bakımlarının yapılması gelecek kuşaklara daha güzel orman alanlarının bırakılması ve orman alanlarının attırılması çalışmalarımız da bu arada sürüyor. Balıkesir’e bu sene bin hektara yakın yeni ağaçlandırma sahası kazandırıyoruz. Bunların arazi çalışmaları tamamen bitirildi, sezonu geldiğinde fidanlarını dikeceğiz. Yine 36 köyümüzde köy ormanı kurma çalışmamız devam ediyor. Bu köy ormanlarını da ceviz, badem, kızılcık gibi gelir getirici türlerle ağaçlandırıyoruz. Yabani zeylinliklerle ilgili aşılama faaliyetlerimizi bu sene bitirdik. Ayrıca 2 bin tanede zeytin fidanı diktik. Eski maden sahalarını rehabilitasyonu ve ağaçlandırmalarına devam ediyoruz. Programların tamamını gerçekleştirdik” dedi.

176 AİLEYE 4 MİLYON TL'LİK DESTEK

Fidan üretimleri hakkında da bilgiler veren Kırcı, “2017 yılında yine bizim fidan üretimimiz vardı, fidan üretimi noktasında da şu an hem fidan üretimi hem de bakımı programımızda 14,5 milyon fidanın bakımını yaptık ve 8 milyona yakın fidan ürettik. 1 bal ormanı 2 mesire yeri kurduk. Orman köylüsüne destek programında 140 aileye 3 milyon 300 bin lira destek vermek vardı. Ama biz şu anda 176 aileye 4 milyon TL destek sağladık.” diye konuştu.

EK ÖDENEK TALEBİ

Orman Genel Müdürlüğü'nden ikinci 6 ay için ek ödenek talep ettiklerini dile getiren Bölge Müdürü Metin Kırcı şöyle konuştu;

“Ormanlarımızın bakımını yaparken sonunda bir hasılat bir ürün çıkıyor bu ürünün değerlendirilmesi noktasında da şuan da Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü olarak yüzde 70 civarında ormanlardaki bakım çalışmasını tamamladık. Buradan çıkan ürünlerden fiyatların yüksek olması nedeniyle iyi gelir elde ettik.” 

  • Hayvanlar için yabani meyve ağacı dikilecek
  • Ormanlarımızdaki yaban hayvanlarının beslenmesi amacıyla meyveli ağaç dikim eylem planlarının da bulunduğunu dile getiren Kırcı şöyle devam etti; “Ormanlarımıza bu sene yaklaşık 200 bin adet yabani meyveli tür dikeceğiz. Yine reçine üretimi konusunda çalışmalarımız sürüyor. Ülkenin reçine üretimi açığının kapatılması noktasında neler yapabilirizi araştırıyoruz. Mantar ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Ormanlara zarar veren kabuk böcekleri biyolojik ve mekanik mücadelemiz devam ediyor. Her geçen gün çıtamızı yükselterek görevimizi layıkiyle en iyi şekilde yapmak için bütün ekip arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz.”
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.