Gündem Ostim davası Eylüle ertelendi

Ostim davası Eylül'e ertelendi

Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 Şubat 2011'de 20 kişinin hayatını kaybettiği patlamalarla ilgili davanın görülmesine devam edildi. Duruşma, Mahkeme Başkanı izinde ve bir heyet üyesi raporlu olduğu için Eylül'e ertelendi.

Haber Merkezi AA
Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan 7 sanık, müşteki ve tarafların avukatları ile patlamada hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınları katıldı.

Mahkeme Başkanı Oktay Saday'ın emekliye ayrılacağı için izinli, bir üyenin ise raporlu olduğu tutanağa geçirildi.

Saday'a vekalet eden Hakim Mehmet Ali Karaseyfioğlu, duruşmayı yeni heyet oluşturulması için erteleyeceklerini söyledi. Mağdur aileler, bu duruma tepki gösterdi.

Patlamada hayatını kaybeden Dursun'un ablası Sibel Kavak, duruşmaya her geldiklerinde psikolojik rahatsızlık duyduklarını anlattı.

Kavak, Mahkeme Başkanı Saday'ın emeklilik için izinde olduğunu hatırlatarak, "Mahkeme Başkanı'nın, emekli olmadan önce dosya hakkında karar vermesini istiyoruz. Başkanın bir gün de olsa davaya bakması için gelmesini talep ediyoruz. Yeni oluşturulacak heyet duruşmada olanları görmeden, sadece dosyada yazılanlarla karar verecek, bunu kabul etmiyoruz. Başkan, burada yaşadıklarımızın şahidi" diye konuştu.

Patlamada ölen Dilek'in ablası Demet Gürer de "Yaklaşık 5 yıldır bu davayı takip ediyoruz. Bu dosya aynı başkanla devam etti. Yine aynı başkan karar versin istiyoruz. Bir kere de olsa bizim ricamızla gelsin" ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, Ekim'e ertelediği duruşmanın, ailelerin talebi üzerine Eylül'de görülmesini kararlaştırdı.

Öte yandan, duruşma öncesinde, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları, adliye önünde toplanarak, "Ostim'i/İvedik'i unutmadık, unutturmayacağız" yazılı pankartlar açtı ve basın açıklaması yaptı.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.