Gündem Patates hatlar böyle alınmış

‘Patates hat’lar böyle alınmış

FETÖ’nün mahrem imamların kullandığı patates hatları temin etme yöntemleri deşifre edildi. Buna göre, örgüt evlerinde kalan ya da örgüte ait okul ve dershanelerinde eğitim gören kişiler üzerinden hat almış. Adına hat açılan kişilerin ailelerinin ise FETÖ’cü olmadığı raporda yer aldı.

Osman Özgan Yeni Şafak
Örgütün iletişim yöntemleri arasında yüz yüze görüşme, canlı kurye, kriptolu IP, ankesörlü telefon ve operasyon hat bulunuyor. (Arşiv)
Örgütün iletişim yöntemleri arasında yüz yüze görüşme, canlı kurye, kriptolu IP, ankesörlü telefon ve operasyon hat bulunuyor. (Arşiv)

Emniyetin FETÖ’nün mahrem yapılanmasına ilişkin hazırladığı raporda, mahrem imamların kullandığı başkasının üzerine kayıtlı “patates hat” olarak adlandırılan operasyonel hatlara ilişkin tespitler dikkat çekti. Raporda, mahrem imamlar tarafından kullanılan operasyonel hatların nasıl temin edildiğine ilişkin yöntemler anlatıldı.

MAHREM YAPIDA OPERASYONEL HATLAR

Örgütün TSK’daki mahrem yapılanmasında kullandığı tespit edilen iletişim yöntemleri arasında yüz yüze görüşme, canlı kurye, kriptolu IP, ankesörlü telefon ve operasyon hat bulunuyor. Bunların arasında en yaygın kullanılanın ankesörlü telefon olduğu yürütülen soruşturmalarla anlaşıldı. Tüm Türkiye’de FETÖ’nün mahrem yapılanmasını deşifre eden ankesör operasyonları devam ederken, yine mahrem imamlar ile örgüt üyesi askerler arasındaki iletişimin operasyonel hatlar üzerinden sağlandığı da biliniyor.

3 AYDA BİR İMHA

Emniyetin raporuna göre, operasyonel hatlar daha çok mahrem imamlar ile yüksek rütbeli askerler tarafından kullanılıyor. Söz konusu hatlar başkasının üzerine kayıtlı olsa bile bu yöntemle kurulan iletişim de “şifreli” olarak sağlanıyor. Raporda, genellikle 3 ayda bir yeni operasyonel hat temin edildiği, eski hatla birlikte telefon cihazının da değiştirildiği belirtildi. Telefonların değiştirilmesi sürecinde, eski telefonların imha edildiği ve parçalanarak farklı bölgelerdeki çöp kutularına atıldığı ifade edildi. Bu işlemin kamera olmayan yerlerde yapıldığına dikkat edildiği de vurgulandı. Böylece tek numara ile görüşme yapan hat görüntüsünden uzaklaşılırken, örgütün kullandığı hatların tespitinin zorlaştırılması amaçlandığına dikkat çekildi.

İŞSİZLERİ SEÇMİŞLER

Raporla, örgütün patates hatları 3 farklı yöntemle temin ettiği ortaya çıktı. Birinci yönteme göre, FETÖ’nün hedefinde maddi imkansızlıklar nedeniyle örgüt evlerinde kalan öğrenciler bulunuyor. Ancak bu kişiler arasından da ailesi FETÖ ilişkisi olmayan, örgüte sıcak bakmayan, özellikle kırsal kesimden gelen, gelecekte iş bulma potansiyeli zayıf olan bölümlerde eğitim gören ve ilerleyen süreçte örgüt içerisinde herhangi bir görev alma ihtimali zayıf olan öğrenciler seçiliyor. Örgüt, bu kişiler adına alınmış hatları hücre evlerinden sorumlu bölge talebe mesulü ve eğitim danışmanları üzerinden mahrem imamlara teslim ediyor.

REKLAM

AİLESİNİN ÖRGÜTLE ALAKASI YOK

  • İkinci yönteme göre ise örgütün hedefinde, FETÖ okul ve dershanelerinde eğitim gören öğrenciler bulunuyor. Ancak yine bunlardan da ailesi FETÖ ile irtibatı olmayanlar seçiliyor. Bu öğrencilere ait kimlik bilgileri kullanarak çıkartılan hatlar mahrem imamların kullanımına sunuluyor. Mahrem yapılanmada görevli örgüt mensuplarının, mesleği dolayısıyla hizmet verdiği şahısların kimlik bilgilerini ele geçirmesi de raporda üçüncü yöntem olarak aktarıldı. Ele geçirilen söz konusu kişisel bilgilerle hat çıkartılarak mahrem yapılanmada kullanılıyor.

MiT’e sızdı ama casus değilmiş!
GÜNDEM
MiT’e sızdı ama casus değilmiş!
Netanyahuya seçim şoku

Netanyahu'ya seçim şoku

​Sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu, koalisyon için gereken çoğunluğa ulaşamadı.
Fatihe borçluyuz

"Fatih'e borçluyuz"

​Selçuk Bayraktar, Teknofest özel yayınında.
Hakkaride terör operasyonu

Hakkari'de terör operasyonu

Operasyon kapsamında 2 terörist etkisiz hale getirildi.
Yargı paketinde idam cezası yok

Yargı paketinde idam cezası yok

AK Parti önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunacak.
Saniye saniye takip etti

Saniye saniye takip etti

​Erdoğan, müsabaka sonrası milli sporcuyu aradı.
'Altın adam'<br>tarih yazdı

'Altın adam'
tarih yazdı

​Rıza Kayaalp, 4. kez dünya şampiyonu oldu.
Putin'e incir ikramı

Putin'e incir ikramı

Putin de Erdoğan'a dondurma ikramında bulunmuştu.
Yemen için Astana modeli

Yemen için Astana modeli

Astana süreci, bölgesel krizlerin çözümü için model haline geldi.
Katliam emri Münbiç'ten

Katliam emri Münbiç'ten

Çobanbey'deki saldırıda kullanılan aracın Münbiç'ten geldiği ortaya çıktı.
Kuzey Kore'ye<br>ait gemiye el koydular

Kuzey Kore'ye
ait gemiye el koydular

​Gemide görevli 21 mürettebat ise gözaltına alındı.
FETÖ'nün<br>kritik ismine 15 yıl

FETÖ'nün
kritik ismine 15 yıl

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda görevliydi.
Göktuğ'a ilgi büyük

Göktuğ'a ilgi büyük

​Türkiye'nin ilk hava-hava füzesi, TEKNOFEST'te yerini aldı.
Yüzlerce<br>klonlanmış telefon

Yüzlerce
klonlanmış telefon

​İstanbul polisi tarafından bugün ele geçirildi.
Ev yoksa<br>kredi de yok

Ev yoksa
kredi de yok

Konut kredilerine yönelik emsal karar.
'Halk Partililer göbek attı<br>Milliyetçiler kan ağladı'

'Halk Partililer göbek attı
Milliyetçiler kan ağladı'

​Menderes, 58 yıl önce bugün cuntacılar tarafında idam edildi.
Mitinge<br>bombalı saldırı

Mitinge
bombalı saldırı

​Cumhurbaşkanın durumu iyi, 24 kişi hayatını kaybetti.
Görücüye çıktı

Görücüye çıktı

​İşte Türkiye'nin ilk uçan aracı: Cezeri.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.